Przejdź do treści
Lifestyle

Redukcja tkanki tłuszczowej z kreatyną

Czytasz kreatyna – myślisz siła i masa.

Kreatyna jako suplement najczęściej postrzegana i stosowana jest  okresie budowania masy mięśniowej. Jak coś jest „na masę” to przecież nie może być „na redukcję”, a skoro stosowanie kreatyny powoduje przyrost na wadze, to stosowanie jej w trakcie odchudzania wydaje się być utrudnianiem sobie życia. Z takim działaniem kreatyna kojarzona jest najczęściej. Tymczasem mało kto wie, że jest to substancja doskonale sprawdzająca się podczas redukcji tkanki tłuszczowej.

Wydaje się niemożliwe, a jednak tak jest. Powodzeniem może okazać się stosowanie kreatyny w okresie redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej. Okres ten cechuje się tym, iż pomimo chęci spalenia zbędnego tłuszczu, palimy również ciężko wyćwiczone mięśnie, co  jest nie chcianym procesem. Dzięki suplementacji kreatyną w trakcie walki z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej możemy zapobiec występowaniu takowej sytuacji.

Kreatyna swoją wielofunkcyjność zawdzięcza temu, iż w okresie odchudzania chroni przed degradacją struktur mięśniowych. Oznacza to tyle, iż spożywając kreatynę na redukcji – nie należy się obawiać o to, że straci się duże ilości mięśni. Zwykle nie jesteś w stanie zapewnić sobie optymalnej dawki kreatyny – takiej, która pozwoli osiągnąć zadowalające rezultaty związane z przyrostem siły i masy mięśniowej. Stąd zachodzi konieczność suplementacji.

Co daje kreatyna podczas redukcji?

Kreatyna magazynowana jest głównie w mięśniach jako fosfokreatyna, która powoduje szybki przyrost energii podczas bardzo intensywnych ćwiczeń. Dzięki kreatynie organizm może sprawniej regenerować siły po treningu, szybciej zyskiwać siłę niezbędną do podnoszenia większych ciężarów i efektywniej rosnąć. Przyjmowanie kreatyny podczas redukcji zapobiega uszkodzeniom białek mięśniowych. Ponad to ma silne działanie kataboliczne. Wpływa na proces regeneracji mięśni ponieważ odbudowuje ATP, czyli jest uniwersalnym przenośnikiem energii, który wraz z miozyną i aktyną powoduje skurcz mięśni. Im więcej ATP w naszym organizmie tym szybciej i łatwiej dochodzi do regeneracji uszkodzonych po wysiłku mięśni.

Kreatyna na redukcji w skuteczny sposób sprawi, że pozbędziemy się również z mięśni kwasu mlekowego oraz zachowamy odpowiedni poziom nawodnienia.  Pamiętajmy jednak, iż bezpośrednio nie powoduje ona spalania tkanki tłuszczowej, jednak ze względu na swoje działanie ochronne na tkankę mięśniową znacznie poprawia skład ciała. Dodatkowo stosując kreatynę podczas redukcji tkanki tłuszczowej nie tylko wspomożemy organizm w walce  z wolnymi rodnikami.

Oprócz wszystkich wymienionych zalet można dodać kolejne: pozwala zmniejszyć negatywne skutki braku snu, a co najważniejsze utrzymać podczas redukcji wypracowaną na ciężkich treningach muskulaturę tracąc przy tym tkankę tłuszczową. Stosując dany suplement wspomagasz również swoją pamięć oraz koncentrację.

Pomocna w ładowaniu węglowodanami

Podczas ładowania węglowodanami, kreatyna pomaga lepiej „wypełnić” tkankę mięśniową glikogenem. Jeśli dodamy kreatynę do momentu ładowania węglowodanami, jesteśmy w stanie zwiększyć magazynowanie glikogenu nawet aż o 20%. Dzięki temu uzyskamy efekt zwiększonego wykorzystania spożytych węglowodanów. Przekłada się to nie tylko na efektywność treningową, ale również daje poczucie większej muskulatury. Nasze mięśnie są lepiej wypełnione i wizualnie większe. Daje to silniejszą odpowiedź anaboliczną i ochronną dla naszego ciała. Ważne jest to z punktu widzenia osób startujących w zawodach sylwetkowych, ale i nie tylko.

Czy kreatyna jest dla każdego ?

Niestety z jakiegoś powodu nie każdy dobrze reaguje na ten suplement diety.
U niektórych osób koncentracja kreatyny zwiększa się jedynie nieznacznie. Jeden z powodów może tkwić w różnicach włókien szybkokurczliwych typi II, ponieważ stężenie kreatyny jest większe niż w przypadku włókien wolnokurczliwych typu I. Oznaczać to, że sportowcy z naturalną dominacją włókien typu I mogą odnieść mniejsze korzyści z danego suplementu. Przyjmowanie kreatyny wraz z węglowodanami może pomóc rozwiązać ten problem, gdyż węglowodany podniosą nam poziom insuliny, która z kolei wspomaga absorpcję kreatyny przez komórki mięśni.

Podsumowując, korzyści ze stosowania kreatyny w trakcie walki z niechcianą tkanką tłuszczową w połączeniu z odpowiednią dietą i planem treningowym są uzasadnione. Dawniej sądzono, że suplementacja tym środkiem przeczy samemu sensowi działania biologicznego kreatyny w naszym ustroju, zwłaszcza w połączeniu z termogenikami. Przecież jak coś jest „na masę” to nie może być „na redukcję”, a skoro stosowanie kreatyny powoduje przyrost na wadze, to stosowanie jej w trakcie odchudzania wydaje się być utrudnianiem sobie życia.

Jednak obecnie, mając bogatsze podstawy naukowe i wiedzę odnośnie wpływu suplementacji kreatyną na muskulaturę, możemy mieć pewność, że dodatek preparatu z jej zawartością przyczyni się do wsparcia odchudzania.