Przejdź do treści
Lifestyle

Akcesoria i strój sportowy – niezbędnik czy niepotrzebne gadżety?

Wizyta na siłowni czy ćwiczenia w domu – nieważne, gdzie – ważne, żeby czuć się komfortowo, wygodnie i przede wszystkim mieć swobodę ruchu. Dzisiaj zastanowimy się nad sensem kupowania sportowych ubrań i akcesoriów.

Chęć rozpoczęcia regularnej aktywności rodzi wiele pytań i może też wiązać się z niepotrzebnym stresem. Większość pytań osób początkujących sprowadza się do stroju sportowego oraz akcesoriów, jakich mogą potrzebować. Tutaj uspokajamy – nie każdą aktywność powinieneś zaczynać od wizyty w sklepie sportowym. Zdecydowanie ważniejszy jest sam fakt rozpoczęcia ćwiczeń, dlatego też skup się na podstawowych rzeczach. Jakich? O tym w tym artykule.

Strój sportowy – cechy, zalety, rozmiary

Strój sportowy – cechy, zalety, rozmiary

Na pierwszą wizytę na siłowni nie potrzebujesz specjalnego stroju sportowego, wystarczy dres i luźna koszulka. W końcu może okazać się, że ta forma aktywności nie jest dla Ciebie i zdecydowanie wolisz spędzać czas w inny sposób. Ubiór sportowca powinien być przede wszystkim komfortowy, tj. nie powinien uciskać, ograniczać ruchów, powinien być też przepuszczalny. Weź pod uwagę, że zwykła bawełniana koszulka może szybko wchłonąć wilgoć i stać się przy tym niewygodna, a nawet przyczynić się do kontuzji czy urazów. Dlatego też, jak już przekonasz się do treningów na siłowni, rozważ zakup profesjonalnego ubrania portowego.

Strój dla sportowca wykonany jest z dobrej jakości materiału, który przepuszcza powietrze, a więc nie doprowadza do przegrzania czy wyziębienia organizmu. Ponadto odzież sportowa jest elastyczna, odpowiednio dopasowana i nie ogranicza ruchów. Powinna być też dobrana do rodzaju aktywności – przykładowo strój sportowy do biegania różni się od tego do uprawiania sportów zimowych (tutaj jest to często odzież dodatkowo ocieplana i termoaktywna) czy też do tenisa. Nie bez powodu popularna jest też odzież funkcjonalna, która daje efekt schłodzenia organizmu na przykład w czasie ćwiczeń w upał lub wzmożonego wysiłku na siłowni.

Zalety stroju sportowego:

  • odprowadza wilgoć,
  • ogranicza przegrzanie organizmu i dyskomfort dzięki oddychającemu materiałowi,
  • eliminuje przykry zapach dzięki technologii antybakteryjnej,
  • nie krępuje ruchów przez cały trening, mimo pocenia się,
  • nie uciska i nie uszkadza naskórka,
  • często pozbawiony jest szwów, dzięki czemu nie obciera w newralgicznych miejscach,
  • może poprawić wydajność,
  • może przyczynić się do mniejszej ilości kontuzji czy urazów.

Dlaczego warto kupić odzież sportową? Odpowiednia może poprawić wydajność, może pomóc w zapobieganiu kontuzjom podczas ćwiczeń i może wspomóc proces regeneracji pomiędzy treningami. Noszenie stroju sportowego podczas treningu może znacznie zmniejszyć DOMS (opóźnioną bolesność mięśni) i skurcze mięśni po treningu w porównaniu z noszeniem zwykłej, domowej odzieży. 

Przy tym należy pamiętać, że krój i rozmiar powinny być odpowiednio dopasowane – z pomocą przychodzą tabele udostępnione przez producentów oraz kalkulatory, które znajdziesz w popularnych sklepach sportowych on-line, a które sugerują wybór odpowiedniego rozmiaru w odniesieniu do podanych wymiarów.

Strój sportowy damski

Strój sportowy damski

Podstawowy sportowy strój damski uwzględnia przede wszystkim dobry i wygodny stanik. Stanik sportowy podtrzymuje piersi i zapobiega ich rozciąganiu podczas treningów. Jest to o tyle ważne, że na przykład na aerobiku lub bardziej angażujących zajęciach fitness nieusztywnione piersi mogą przeszkadzać, a nawet wykluczyć z wykonywania niektórych ćwiczeń z powodu dyskomfortu i bólu. Ponadto w piersiach nie ma mięśni – zbudowane są z tkanki łącznej, przez co bardziej są podatne na rozciąganie. Niestety tego procesu nie da się odwrócić. Rozmiar stanika powinien być dopasowany do piersi i tak na przykład małym piersiom dedykowany jest compression bra, średnim – encapsulated compression bra, a kobiety o bardziej obfitym biuście powinny wybrać encapsulated compression bra z regulowaną taśmą pod piersiami.

>>> Sprawdź, co możesz ćwiczyć w domu i na siłowni: Ćwiczenia dla kobiet

Jeśli chodzi o inne podstawy, to damskie stroje sportowe uwzględniają również wygodne szorty oraz leginsy – ich wybór jest już kwestią indywidualną. Ważne, aby były bezszwowe i nie ograniczały ruchów. Ponadto warto upewnić się, czy nie prześwitują, aby nie powodować u siebie i innych dyskomfortu. Na górę sprawdzi się natomiast koszulka termoaktywna. Charakterystyczną cechą wysokogatunkowej koszulki na siłownię jest rzadsza struktura materiału w miejscach stykających się z pachami.

Strój sportowy męski

Strój sportowy męski

Zastanawiając się, co zabrać na siłownię, mężczyzna powinien przede wszystkim pomyśleć o wygodnych spodenkach. Niewłaściwie dobrane szorty mogą ocierać się i podrażniać skórę ud, a nawet doprowadzić do przykrych odparzeń. Należy zadbać nie tyle o właściwy materiał, co rozmiar. Dolny strój sportowy męski nie powinien być za obcisły (może powodować tzw. butt wink, czyli podwijanie się miednicy), natomiast zbyt luźny może utrudniać wykonywanie niektórych ćwiczeń (w tym martwego ciągu). Najlepiej sprawdzą się tutaj materiały termoaktywne, które zapewniają ochronę ciała przed przegrzaniem, a przy tym nie krępują ruchów. Najpopularniejszym obecnie modelem są spodenki kompresyjne przeznaczone do każdego rodzaju sportu, również bardziej zaawansowanego typu treningi dla kulturystów czy MMA.

>>> Zacznij trenować już dziś! Poznaj 5-dniowy trening siłowy dla mężczyzn

Co do koszulki, powinna być na tyle luźna, aby dawała swobodę ruchów. Warto tu wspomnieć o jednym zjawisku – u biegaczy bardzo często występuje otarcie sutków. Dochodzi do niego na skutek pocenia się. Kiedy mieszanka wody, soli i innych składników odparowuje, na sutkach pozostaje sól. Jeśli dodać do tego tarcie pochodzące od koszulki, mamy gotowy przepis na obtarcie, a nawet krwawienie sutków. Jak temu zapobiec? Zrezygnować należy z koszulek z syntetycznych i szorstkich włókien, także bawełnianych, ponadto koszulka nie może za bardzo przylegać do ciała. Zamiast tego należy wybrać koszulki z materiałów technicznych. Można także się dodatkowo zabezpieczyć, smarując sutki wazeliną lub zaklejając je plasterkami. Dodajmy, że obtarte sutki dotyczą zarówno panów, jak i pań (tutaj zwłaszcza karmiących).

Stroje sportowe dla dzieci

Stroje sportowe dla dzieci

W przypadku kompletowania odzieży sportowej dla dzieci zasady są takie same jak dla dorosłych. Warto zadbać o wysokogatunkowe i przewiewne materiały i ubrania niekrępujące ruchów. Przy wyborze stroju sportowego, niezależnie czy dla dziewczynki, czy dla chłopca, istotną rolę będzie odgrywać jej design. Jeśli dziecko trenuje piłkę nożną, siatkówkę czy jakikolwiek inny popularny sport, to może mieć swojego idola lub ulubiony klub; możesz też lubić konkretne postacie z bajek czy też kolory.

>>> Dowiedz się, dlaczego warto ćwiczyć z dzieckiem: Ćwiczenia z dziećmi i dla dzieci – jak zachęcić najmłodszych do ruchu

Wybierając stroje sportowe dla dzieci należy wystrzegać się jednej rzeczy, która jest dość powszechną praktyką. Jest to wybieranie koszulek i spodenek co najmniej o rozmiar większych. Ma to wprawdzie aspekt ekonomiczny (unika się kolejnego wydatku na kilka miesięcy), jednak jest niepraktyczne i może wpłynąć na komfort małego sportowca. Zdecydowanie zaleca się wybór stroju o właściwym (aktualnym) rozmiarze.

Akcesoria sportowe – co warto mieć?

Akcesoria sportowe – co warto mieć?

Przyjęło się mówić, że akcesoria sportowe to wszystkie te gadżety lub rzeczy, które mają ułatwić lub umożliwić wykonanie treningu. Tymczasem akcesoria to nie tylko przyrządy, to też inne przedmioty, które zabierasz ze sobą na siłownię lub wykorzystujesz podczas ćwiczeń w domu.

Akcesoria sportowe, które warto mieć:

  • wygodne buty,
  • nieuciskowa bielizna i skarpetki,
  • butelka na wodę/energetyk,
  • ręcznik.

Oprócz tego możesz wyposażyć się w opaski na nadgarstki, które wchłaniają pot. Do ćwiczeń możesz potrzebować mat, gum itd. Ponadto przydać się mogą aplikacje do monitorowania postępów na siłowni.

Co zabrać ze sobą na siłownię?

Co zabrać ze sobą na siłownię?

Lista akcesoriów sportowych na siłownię poszerza się o te przedmioty, które pakujesz w torbę i zabierasz ze sobą na trening. Standardowo powinno się zabrać ze sobą wodę, wygodny strój sportowy i obuwie, a także ręcznik.

>>> Listę akcesoriów znajdziesz tutaj: Niezbędnik siłkowy, czyli co zabrać ze sobą na trening

Pamiętaj o zachowaniu zasad higieny i bezpieczeństwa. Wyczyść każdy przyrząd po użyciu. Podkładaj również ręcznik, jeśli zamierzasz skorzystać z jakiejś maszyny lub też maty.

Nie wiesz, czego potrzebujesz? Zapytaj eksperta

Nie wiesz, czego potrzebujesz? Zapytaj eksperta

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ćwiczeniami i nie masz pojęcia, co kupić lub co zabrać, możesz skorzystać z porady trenera. Co więcej, nie musisz korzystać z usług trenera dostępnego na siłowni – w internecie znajdziesz profesjonalne programy wsparcia dla początkujących oraz tych bardziej zaawansowanych. Przykładem jest BioTechUSA Life, w którym doradzamy, jak ułożyć dietę, plan treningowy i udzielamy wszelkich wskazówek, które ułatwią Ci rozpoczęcie przygody z siłownią.

Pamiętaj, że najważniejsze podczas każdej aktywności jest to, aby dobrze się czuć. Zadbaj więc o swój komfort od samego początku

Odpowiednio dobrany strój sportowy do ćwiczeń oraz akcesoria są kluczem do tego, abyś pewnie i bez krępacji wykonywał ćwiczenia, niezależnie, czy robić je będziesz w domu, czy wybierzesz trening na siłowni.