Przejdź do treści
Lifestyle

10 porad jak zwalczyć cellulit

10 porad jak zwalczyć cellulit

Wraz z początkiem sezonu bikini wszyscy kładą większy nacisk na estetyczny wygląd. Szorty, spódnice, ładne bluzki i koszule wreszcie pojawiają się w szafie. Delikatne materiały i zwiewne ubrania odkrywają większe partie ciała. Niestety jest to także czas, kiedy na światło dzienne wychodzi także cellulit. Ten irytujący szczegół dotyczy wielu kobiet i mężczyzn, bez względu na to, czy mają smukłe lub pulchne sylwetki.

Przyczyn powstania cellulitu może być wiele. Jeśli jesteśmy świadomi tych przyczyn, łatwiej możemy podjąć walkę z cellulitem, lecz przyglądając się temu dokładniej łatwiej możemy zapobiec jego powstaniu, niż walczyć z już istniejącymi, irytującymi zagłębieniami! W tym artykule, szczególnie kobiety, znajdą dla siebie wiele cennych porad.

Po to, by skutecznie podjąć walkę, poznajmy wroga dokładniej!!

Cellulit jest tłuszczem odkładającym się pod skórą. Gromadząca się warstwa tłuszczu jest przeszkodą w zaopatrzeniu tkanek podskórnych w krew i tlen, przez co w organizmie zwiększa się nagromadzenie produktów przemiany materii, czego wynikiem jest tak zwany cellulit, szczególnie na udach, tylnej części ciała, na biodrach i brzuchu.


Przyczyny powstawania cellulitu

Przeciw niektórym czynnikom nie możemy walczyć. Są nimi na przykład predyspozycje dziedziczne. Jednak pojawianie się cellulitu posiada liczne przyczyny, które na pewno zależą tylko od nas. Sprawdźmy po kolei, które.

Zwróćmy uwagę na trening ciała, ponieważ życie bez ruchu również może być czynnikiem wpływającym na powstanie cellulitu. Unikajmy diet bogatych w kalorie i tłuszcz. Codziennie pijmy dużo płynów, by zagwarantować odpowiednie nawodnienie naszego organizmu i skóry. Starajmy się spożywać mniej alkoholu, powiedzmy „nie” paleniu i próbujmy mniej stresować się w codziennym życiu.

Oprócz swych innych negatywnych skutków, następujące choroby mogą powodować powstawanie cellulitu: zaburzenie metabolizmu, cukrzyca, nadwaga, wysokie ciśnienie krwi, skrzywienie kręgosłupa, zmiana łuku stopy i niedobór estrogenu. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza i / lub dietetyka, trenera lub fizjoterapeuty!

Predyspozycje i skłonności dziedziczne

W przypadku, gdy poziom produkcji żeńskiego hormonu – estrogenu –  wzrasta (na przykład w czasie ciąży czy w wyniku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych lub spożywania produktów spożywczych zawierających hormony), organizm będzie gromadzić więcej tłuszczów.

Nieprawidłowe działanie układu limfatycznego także może być przyczyną cellulitu. Kiedy nasza skóra staje się mniej jędrna, płyn limfatyczny krąży nieprawidłowo w naczyniach limfatycznych, w wyniku czego produkty przemiany materii są nieprawidłowo wydalane i gromadzą się w komórkach tłuszczowych. Przez to łatwiej dochodzi do powstawania przeszkadzających wgłębień.

Nieodpowiednie odżywianie

Nieodpowiednie odżywianie

W wciąż zmieniającym się świecie, bardzo często nie zwracamy uwagi na to, jaką żywność spożywamy. Może się za tym kryć wiele przyczyn, na przykład brak czasu, stres, szkodliwe nałogi (uzależnienie od alkoholu lub palenie tytoniu), brak wiedzy lub zwykłe lenistwo.

Przyznajmy to: wielokrotnie nie mamy czasu lub ochoty na to, by wieczorami przyrządzić sobie zdrowe posiłki. Wtedy zamawiamy na kolację pizzę, a rano pakujemy drożdżówki z czekoladą lub kanapki. Na obiad na stołówce jemy dużą porcję makaronu, orzeźwiamy się słodkimi napojami gazowanymi, a w czasie pracy: „dla mnie dużo kawy!”. Akurat!

Zdrowa dieta jest podstawą życia! Żeby nie mieć cellulitu oraz uniknąć wielu niebezpiecznych chorób powinniśmy codziennie spożywać produkty odpowiadające naszemu organizmowi pod względem ilości i jakości, bogate w białka, węglowodany oraz wartościowe tłuszcze! Jedzmy codziennie warzywa i owoce by zapewnić organizmowi odpowiednią ilość błonnika.

Zbyt mała ilość płynów

Zbyt mała ilość płynów

Jeżeli pijemy zbyt mało płynów, wtedy z naszego organizmu nie mogą zostać na czas wydalone złogi. Skóra utraci elastyczność i pojawia się cellulit. Żeby tego uniknąć należy wypijać codziennie odpowiednią ilość płynów. Odpowiednia ilość płynów nawodni nasz organizm, i dzięki temu przez długi czas nasza skóra pozostanie elastyczna.

Brak ruchu

Dużą część naszego czasu spędzamy na pracy. Dla wielu z nas oznacza to pracę biurową. Także z innych względów dobrze jest wprowadzić do codziennego życia nieco ćwiczeń fizycznych.

Praca siedząca może się łączyć z pojawieniem się cellulitu, ponieważ powoduje ona odpowiednie krążenie limfy i krwi w dolnych partiach ciała. Zwiększa to odkładanie się toksyn, rozrost komórek tłuszczowych oraz możliwość pojawienia się cellulitu.


Stres

Oprócz wielu innych szkodliwych wpływów, stres często prowadzi do zaburzeń przemiany materii, czego następstwem jest odkładanie się w naszym organizmie złogów. Niestety, uwidacznia się to także na naszej skórze. Oczywiście, redukcja czynników stresogennych nieustannie obecnych w naszym codziennym życiu nie jest wcale sprawą prostą, ale możemy je zredukować. Napięcia możemy redukować próbując zrelaksować się, medytując czy też idąc na relaksujący masaż.

Złe nawyki

Złe nawyki

Szkodliwe nałogi, jak na przykład palenie lub spożywanie alkoholu, niestety zwiększają możliwość powstania cellulitu. Powinniśmy rozważyć ich ograniczenie lub całkowicie je rzucić.

Zamiast kawy pijmy czarną herbatę, w przypadku alkoholu – jeżeli trzeba wybierać – podejmijmy decyzję na rzecz wytrawnego wina białego lub czerwonego. Wśród wypijanych płynów powinny znaleźć się mineralna woda niegazowana oraz herbata ziołowa w ilości 3-4 litrów dziennie

Należy zdecydowanie rzucić palenie! Szkodliwe substancje zawarte w papierosach bardzo szkodzą skórze. Zmieniają jej strukturę, pod ich wpływem w organizmie wcześniej zachodzą procesy starzenia. Skóra staje się wiotka i traci elastyczność.

Tipy antycellulitowe

1. Spożywaj posiłki poprawiające napięcie skóry! Żywność o działaniu odtruwającym, pobudzająca krążenie krwi i elastyczność skóry jest pomocna w uwolnieniu się od cellulitu.

  • Jabłka: zawarta w nich pektyna pomaga oczyszczać organizm, zawarty w nich potas ma działanie moczopędne, a witamina C utrzymuje skórę w zdrowiu.

  • Banany: działają oczyszczająco i odmładzająco. Są bogate w potas i zawierają także znaczne ilości błonnika.

  • Truskawki: zawarte w nich antyoksydanty mają korzystny wpływ na skórę i na system limfatyczny.

  • Brokuły, seler: uwalniają wodę z organizmu.

  • Drób: białko zawarte w mięsie drobiowym wspomaga produkcję kolagenu, i dzięki temu wzmacnia tkanki łączne.

  • Czosnek: posiada działanie pobudzające krążenie krwi i odtruwające.

  • Pomarańcza, grapefruity: zawarta w nich witamina C wzmacnia tkankę łączną.

  • Pieprz cayenne i chili: pobudzają krążenie krwi.

2. Wypróbuj zabiegi na skórę, używaj kremów antycellulitowych! Preparaty te – poprzez pobudzanie krążenia limfy, intensyfikowanie krążenia krwi pomagają w wydalaniu złogów, a z drugiej zaś strony rozbijają komórki tłuszczowe. Najczęściej możemy w nich znaleźć kofeinę, L-kanitynę oraz enzymy roślinne. Wiele z nich zawiera olejki eteryczne, algi morskie, zieloną herbatę lub wyciągi z owoców, czy ziół leczniczych. Możemy także poprawić krążenie krwi w inny sposób, na przykład masażem, stawieniem baniek, sauną w podczerwieni, użyciem roweru na podczerwień lub treningiem hypoksydowym.

3. Unikaj dodatków, wzmacniaczy smaku i wypełniaczy! Przed spożyciem produktów, ale nawet jeszcze przed ich zakupem czytajmy ich skłąd. Kupujmy starannie i świadomie! Jak największą liczbę posiłków przygotowujmy w domu, przy gotowaniu, pieczeniu używajmy świeżych przypraw, takich jak majeranek, oregano, mielony pieprz, chili. Zwolennicy słodyczy mogą wypróbować wanilię lub cynamon!

4. Jedz potrawy bogate w błonnik! Codziennie jedz warzywa i owoce!

5. Kąpiel z solą morską w wannie lub nad morzem! Sól morska zawiera duże ilości elementów śladowych i soli mineralnych, które pobudzają przemianę materii. A więc, jedź na wakacje i jak najwięcej pluskaj się w wodzie! Efekt podobny do naturalnego możesz osiągnąć także w domu, przygotowując w wannie kąpiel w wodzie z dodatkiem soli morskiej.

6. Wypróbuj kurację detoksykacyjną lub płynną dietę! W tym przypadku należy wypijać 3-4 litry płynów, przede wszystkim herbat ziołowych (na przykład z liści brzozy, mlecza, pokrzywy, czy skrzypu), a także wody mineralnej i dużych ilości świeżych soków owocowych. Do głodówki przygotuj się z głową! Jeżeli masz pytania, w każdym przypadku zwróć się o pomoc fachową!

7. Prysznic naprzemienny! Na koniec codziennej kąpieli, stosuj na przemian zimny i ciepły prysznic na te obszary skóry, na których masz cellulit. Może nie należy to do zbyt przyjemnych doświadczeń, ale przynosi spore efekty: pobudza krążenie krwi i wzmacnia tkanki łączne. Dużo może pomóc także masowanie dotkniętych cellulitem powierzchni skóry. Do tego podczas brania prysznica używamy rękawicy do masażu, ewentualnie specjalnie do tego celu przeznaczonej rękawicy do masażu antycellulitowego.

8. Regularny ruch – wdzięczna ochrona ciała! Ruch jest naprawdę pożytecznym antidotum na cellulit, lecz tylko wtedy, jeżeli jest regularny. W idealnym przypadku oznacza to aktywność fizyczną przynajmniej trzy razy w tygodniu. Bieganie, jazda na rowerze, aerobic, aqua fitness, spinning, zumba, Hot Iron, TRX – pomaga wszystko, co zmusi całe nasze ciało do wykonywania intensywnej pracy! W celu poznania efektywnych ćwiczeń najlepiej zwrócić się o pomoc do trenera.

9. A może seans w saunie? Zawartość pary i temperatura panująca w saunie, a także zimne prysznice podczas korzystania z sauny powodują pobudzenie krążenia krwi oraz spotęgowanie pocenia się naszego organizmu. Procesy te przyspieszają także przemianę materii oraz wspomagają w detoks. Pod jego wpływem skóra stanie się bardziej elastyczna i gładka. Jeżeli systematycznie korzystamy z sauny, możemy liczyć na złagodzenie cellulitu.

10. Olejki eteryczne przeciw cellulitowi! Pomocne mogą być olejki, które pobudzają krążenie krwi i limfy oraz detoks. Można do nich zaliczyć na przykład olejki cynamonowy, cytrynowy, grapefruitowy, cedrowy, z kopru włoskiego, różany lub jałowcowy.

Tipy antycellulitowe

Wraz ze zbliżaniem się lata lub w jakiejkolwiek sytuacji, kiedy trzeba zrzucić odzież, tysiące kobiet wpada w panikę. Zakrywamy się, nosimy długie sukienki, a wewnątrz nas narasta napięcie. Nie czekajmy dalej, walkę z cellulitem rozpocznijmy już dzisiaj! Unikajmy czynników najbardziej odpowiedzialnych za jego powstawanie: stresu, nieodpowiedniego odżywiania się, trybu życia bez ruchu! Odzwyczajmy się od palenia, unikajmy przesadnego picia kawy i alkoholu!

Jeżeli definitywnie chcemy się pozbyć cellulitu, musimy wiedzieć, że – niestety – nie ma jednorazowego i ostatecznego rozwiązania. Nawet efekty profesjonalnych zabiegów kosmetycznych nie trwają wiecznie. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że skoro wiemy, co należy przeciw niemu uczynić, z odpowiednią uwagą i surowymi praktykami możemy z powodzeniem zmniejszyć dołki szpecące naszą skórę.