Przejdź do treści
Plany żywieniowe

Dieta nie działa? Sprawdź, co możesz zrobić! 

Desc: Zastanawiasz się, dlaczego Twoja dieta nie przynosi efektów? Sprawdź, co może wpływać na to, że wybrana dieta nie działa jak należy!

Dlaczego dieta nie działa? Jak to naprawić?

Zdecydowałeś się przejść na dietę. Jesteś więc gotów na wyrzeczenia i pełen optymizmu, że szybko osiągniesz upragniony rezultat. Jednak Twoja dieta okazuje się nieskuteczna! Jaka może być tego przyczyna? Jak temu zaradzić? Nie poddawaj się i skup się na rozwiązaniu problemu! 

Jak poznać, że dieta nie działa?

Jak poznać, że dieta nie działa?

Co to dokładnie znaczy, że dieta nie działa? Kiedy można uznać, że Twój sposób odżywiania nie przynosi efektów? Jednym z wyznaczników są obwody poszczególnych partii ciała (np. obwód ud, talii, brzucha). Jeśli stosujesz tylko dietę, ale nie ćwiczysz (przy odpowiednich ćwiczeniach zwiększysz masę mięśniową, a więc też obwody), obwody powinny się stopniowo zmniejszać. „Działająca” dieta zredukuje też ilość tkanki tłuszczowej – ten parametr sprawdzi dietetyk za pomocą urządzenia do mierzenia składu ciała. To, że dieta jest nieskuteczna poznasz też po ubraniach. Jeśli wciąż masz problem z dopięciem spodni lub nadal nie mieścisz się w ulubioną sukienkę, może świadczyć o tym, że nie chudniesz. Czasami jednak, choć nie widzisz oczywistych rezultatów odchudzania (wskazówka wagi ani drgnie), Twój nowy sposób odżywiania ze zdrowszymi i bogatymi w błonnik pokarmami może stopniowo przybliżać Cię do upragnionej sylwetki.

Wrażenie, że dieta nie działa może być więc złudne. Masa ciała różni się w zależności od hormonów i spożywanych pokarmów. Niektóre składniki pożywienia powodują zatrzymanie wody w organizmie (szczególnie u kobiet) i przez też „zacierają” efekty odchudzania. Przy równoczesnym zastosowaniu diety i regularnych ćwiczeń może zdarzyć się również i tak, że zamiast tracić kilogramy, będziesz ważyć coraz więcej. To dlatego, że ciało nabiera masy mięśniowej. Zamiast więc rozpaczać, że Twoja dieta nie działa, sprawdź u swojego dietetyka, jakie postępy poczyniłeś. A jeśli okaże się, że rzeczywiście Twoja tkanka tłuszczowa mimo diety się nie zmniejsza, być może konieczne będzie wprowadzenie większego deficytu kalorycznego i zastosowanie innego sposobu odżywiania.  

Dlaczego dieta nie działa?

Dlaczego dieta nie działa?

Co może być przyczyną tego, że dieta nie działa? Za główny powód można uznać źle dobrany jadłospis, tj. taki, który przekracza Twoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Żeby schudnąć, potrzebny jest deficyt kaloryczny – ciału należy dostarczyć odpowiednio mniej kalorii z pożywieniem lub, jeśli nie wprowadzasz zmian w diecie, a chcesz schudnąć, spalić ich nadmiar ćwiczeniami. 

Nieodpowiednio dobrana dieta to główna przyczyna tego, że nie widzisz żadnych efektów odchudzania. Kolejnym powodem może być to, że samodzielnie podmieniasz składniki, nie konsultując tego z dietetykiem. 

Wystarczy, że kaloryczność kilku produktów żywieniowych nieznacznie różni się od tego, co znajduje się w zaleceniach dietetycznych, a uznasz, że dieta od dietetyka nie pomaga w chudnięciu. Być może sięgasz np. po słodzone napoje, zamiast pić wodę. Szklanka świeżego soku owocowego wydaje się zdrowsza niż mała butelka coli, jednak zarówno jeden, jak i drugi napój mają swoją kaloryczność. Możesz nie podjadać, ale pijąc słodzone napoje (nawet te o obniżonej zawartości cukru), dostarczasz sobie dodatkowych kalorii. Nie zmniejszasz przy tym spożycia innych produktów, co w rezultacie nie pozwala Ci schudnąć. Jeśli nie widzisz efektów odchudzania, warto ponownie skonsultować się z dietetykiem.

Co możesz zrobić, gdy Twoja dieta nie przynosi rezultatów?

Co możesz zrobić, gdy Twoja dieta nie przynosi rezultatów?

Jeśli korzystasz z pomocy dietetyka, stosujesz się do jego zaleceń, ale nadal nie zauważasz u siebie ubytku tkanki tłuszczowej, poddaj się badaniom, żeby wykluczyć choroby, które mogą hamować spadek masy ciała (np. niedoczynność tarczycy). Tak naprawdę, dobry dietetyk jeszcze przed ułożeniem jadłospisu powinien zlecić Ci określone badania, przeprowadzić z Tobą dokładny wywiad na temat Twojego zdrowia, a także zbadać skład Twojego ciała. Dopiero na tej podstawie może stworzyć dla Ciebie program zdrowego i zbilansowanego odżywiania. 

Co zrobić, gdy dieta nie działa?

  • Skonsultuj się z lekarzem i wykonaj badania wykluczające choroby, które mogą powodować zahamowanie odchudzania.
  • Prześledź ze swoim dietetykiem, jakie pokarmy spożywasz i czy rzeczywiście utrzymujesz deficyt kaloryczny (czy np. nie sięgasz po słodkie napoje, nie spożywasz zbyt dużych ilości alkoholu).
  • Oprócz stosowania diety zacznij też regularnie ćwiczyć. Aktywność fizyczna przyczynia się do spalania kalorii, a dodatkowo poprawia zdrowie i samopoczucie, a także chroni przed chorobami cywilizacyjnymi.
  • Poradź się swojego trenera, jakie dodatkowe ćwiczenia możesz wprowadzić, żeby wspomóc przemianę materii i spalać większą liczbę kalorii.
  • Zmień styl życia, czyli zacznij się zdrowo odżywiać i wprowadź codzienną aktywność fizyczną. Kiedy tylko masz okazję, poruszaj się – idź na piechotę do sklepu, zaparkuj dalej od pracy, żeby mieć pretekst do spaceru, wchodź schodami, zamiast jechać windą. Ta spontaniczna aktywność fizyczna da Twojemu ciału więcej ruchu i spowoduje dodatkowe spalanie kalorii.
Jak schudnąć, gdy dieta nie działa?

Jak schudnąć, gdy dieta nie działa?

Dlaczego diety często nie działają? Jak schudnąć, skoro żadna ze stosowanych przez Ciebie metod odżywiania jak dotąd nie zadziałała? Problem z wszelkimi dietami polega na tym, że przynoszą efekty tylko na chwilę. Potrafią dać szybki rezultat, ale też szybko powodują przyrost masy ciała i powrót do poprzedniej wagi. Efekt jojo znany jest każdemu, kto kilka razy próbował się odchudzać na własną rękę. Dlatego skuteczniejsza od diety okazuje się całkowita zmiana dotychczasowego stylu życia. Badania pokazują, że już po 12 tygodniach można wypracować zdrowe nawyki, tak by stały się naturalnym elementem Twojego życia. Jedząc zbilansowane posiłki i ograniczając podaż kalorii (bez głodzenia się i odmawiania sobie małych jedzeniowych przyjemności), a także uprawiając regularną aktywność fizyczną, możesz osiągnąć wymarzoną sylwetkę. 

W odchudzaniu nie chodzi tylko o utratę masy ciała, ale przede wszystkim o zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Kiedy się odchudzasz, a jednocześnie ćwiczysz, może się zdarzyć, że wcale nie będziesz ważyć mniej. 

Dlatego tak ważne jest, by korzystać z pomocy dietetyka i dobrego trenera personalnego. Dietetyk ułoży dla Ciebie zbilansowany plan odżywiania, skontroluje, czy tracisz tkankę tłuszczową, a trener pomoże Ci zmobilizować się do regularnej aktywności fizycznej. 

Jak zatem schudnąć, gdy nic nie działa? Przede wszystkim przestać się odchudzać! Zrezygnować z tzw. diet cud i zacząć odżywiać się w zbilansowany i zdrowy sposób. Jednak nie na własną rękę, ale z pomocą dietetyka, który określi Twoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Wyznaczy też deficyt kaloryczny niezbędny do tego, żebyś stopniowo tracił nadmiar tkanki tłuszczowej. Zdrowe odchudzanie polega na zmniejszeniu dziennego zapotrzebowania o 300-500 kalorii (oblicza to dietetyk).  

Czy warto brać suplementy na wspomaganie diety?

Przy dobrze zaplanowanej i zbilansowanej diecie nie ma potrzeby wspomagania się dodatkowymi suplementami odchudzającymi. To, co jednak może okazać się pomocne w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała, to uzupełnienie swojego jadłospisu np. o koktajle proteinowe. Takie koktajle zastępujące posiłek są wygodne i szybkie w przygotowaniu. Można wypijać je więc nie tylko po treningu, ale też np. w pracy, kiedy nie masz czasu na zjedzenie zdrowego posiłku. Wysokobiałkowy koktajl dostarczy Twojemu ciału białka, które jest jednym z najważniejszych składników odżywczych pomocnych przy odchudzaniu.

Suplementy w tabletkach czy w proszku mogą okazać się też niezbędne w przypadku diet wykluczających (np. przy diecie wegańskiej czy wegetariańskiej). Vegan Amino zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy (elementy tworzące białka) i wspomaga przyrost masy mięśniowej u osób spożywających zbyt małe ilości pokarmów zawierających białko. 

To, co na pewno pomoże Ci w odchudzaniu, to ograniczenie spożywanych kalorii. Jeśli masz pokusę, żeby sięgnąć po mało wartościowy posiłek, np. fast food, batonika, słodką bułkę, wybierz raczej płynny koktajl, który na dłuższy czas zaspokoi głód i powstrzyma Cię przed podjadaniem.

Źródła:

https://assets.nhs.uk/tools/download-panels/data/weight-loss/pdf/all-weeks.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1829363/

https://www.healthline.com/nutrition/20-reasons-you-are-not-losing-weight#TOC_TITLE_HDR_4