Przejdź do treści
Plany treningowe

Spersonalizowany trening – dlaczego warto mieć plan skrojony na miarę?

Spersonalizowany trening to świetne rozwiązanie dla osób chcących wycisnąć z treningu jeszcze więcej! Dopasowany specjalnie do Twoich potrzeb, skrojony na miarę. Czytaj więcej o jego zaletach.

Jeszcze niedawno trening personalny kojarzony był jako wsparcie dla prawdziwych freaków na siłowni, którzy chcą osiągnąć konkretne wyniki, np. w kulturystyce. Dziś prywatne treningi pod okiem doświadczonego trenera nie są niczym nowym, a nawet są zalecane każdemu, kto regularnie chce ćwiczyć na siłowni. Spersonalizowany trening odbywa się w komfortowych warunkach – prywatnych (1 trener i 1 klient) lub półprywatnych (1 trener i np. 4 klientów). Zdecydowanie jednak przeważają indywidualne treningi, w których spotykasz się z trenerem sam na sam. Dlaczego w ogóle warto?

Spersonalizowany trening – dla kogo?

Spersonalizowany trening – dla kogo?

Indywidualny trening personalny skierowany jest do wszystkich. Mogą z niego skorzystać osoby początkujące, ale też i zaawansowani sportowcy. Zaleca się, aby z pomocy trenera personalnego skorzystali zwłaszcza początkujący na siłowni oraz rozpoczynający przygodę z aktywnością fizyczną.

Aby trening był spersonalizowany, powinien zawierać następujące elementy:

 • Dostosowany do konkretnych celów klienta.
 • Uwzględniający informacje o stylu życia klienta i aktualnej zdolności ruchowej.
 • Urozmaicony i zmieniany w miarę postępów.
 • Skupiony na osiąganiu konkretnych i realistycznych celów.
 • Mobilizacyjny, czyli skupiony na motywowaniu i zachęcaniu do podejmowania wyzwań.

Trening personalny dla początkujących

Osoby początkujące lub wracające na siłownię po przerwie powinny skorzystać z prywatnych konsultacji z trenerem personalnym. Z reguły większość klubów oferuje jedną darmową lekcję podczas zakupu karnetu – to najlepszy sposób, aby zobaczyć, jak takie konsultacje mogą wyglądać.

Trener personalny podczas prywatnego treningu pokaże, jak prawidłowo korzystać z maszyn na siłowni, pokaże prawidłową technikę ćwiczeń z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała i sprzętu. Jego zadaniem jest również przygotowanie planu treningowego w taki sposób, aby jak najlepiej pasował do Twojej kondycji, możliwości organizmu, a przede wszystkim stylu życia. Uwzględnić musi również cele i wyznaczyć takie ćwiczenia i formę ćwiczeń, które umożliwią osiągnięcie sukcesu. Co bardzo ważne, uwzględnia tylko te ćwiczenia, które jesteś w stanie wykonać (dotyczy również liczby powtórzeń).

>> Dowiedz się: Jak zacząć budować kondycję od podstaw?

Spersonalizowany trening – dla kogo?

Podczas treningu z trenerem personalnym sprawdzany jest aktualny poziom sprawności, aby dopasować ćwiczenia i mieć punkt odniesienia, do którego będą porównywane osiągi. Na tym etapie może być też mierzony skład oraz masa ciała. Na tej podstawie ustalany jest plan, który ma pomóc w nabyciu kondycji, tj. na początek planuje się lekkie ćwiczenia, a w miarę nabywania sprawności zwiększa się ich poziom zaawansowania. 

Bardzo ważne jest monitorowanie postępów, ponieważ wpływa to na aktualizację planu ćwiczeń. Plan treningowy może też z czasem wymagać korekty w przypadku braku wyników lub osiągnięcia najwyższego pułapu.

Spersonalizowany trening dla zaawansowanych

Osoby zaawansowane nieustannie poszukują nowych bodźców, aby nie wpaść w zastój treningowy. Doskonałym sposobem na uniknięcie rutyny, która pozbawia mobilizacji i radości z treningów, jest skorzystanie ze spersonalizowanego treningu. Indywidualne treningi z trenerem to doskonały sposób, aby znaleźć nowe wyzwania i/lub zwiększyć intensywność ćwiczeń.

Spersonalizowany program dostosowywany jest pod konkretnego uczestnika. Sam rodzaj treningu zależy od wielu czynników, jak wiek, rodzaj pracy oraz dysfunkcji, które posiada, osobistych upodobań treningowych, stopnia zaawansowania, czasu poświęconego na trening, cel treningowy… i wiele więcej. I to jest przewaga prywatnego treningu nad grupowym – tutaj trener w pełni koncentruje się na Tobie, Twoich potrzebach i Twoich celach. Jest jak Twój dobry kompan, który czuwa, monitoruje postępy i reaguje, kiedy chcesz za mało albo za dużo z siebie wycisnąć.

>> Sprawdź, kiedy warto zmienić trenera: 5 oznak, że czas pomyśleć o zmianie trenera personalnego

Jak układany jest trening?

Jak układany jest trening?

Przed skorzystaniem z treningu personalnego należy się przygotować. Pierwszym krokiem są badania – powinno się wykonać badanie krwi i moczu. Następnie należy zmierzyć dokładnie swoje ciało i obwody, przy czym waga i obwód pasa powinny być mierzone na czczo. Trener personalny powinien otrzymać pakiet informacji o zdrowiu, z naciskiem na przebyte kontuzje i choroby. Ponadto ważne jest określenie swojego celu – czy jest to redukcja tkanki tłuszczowej, budowa masy mięśniowej, czy też poprawienie ogólnej sprawności.

Cennymi informacjami, niezbędnymi dla ustalenia treningu personalnego, są opis rytmu dobowego (ile czasu przeznaczasz na sen, czy budzisz się wyspany, jak wygląda Twój standardowy dzień) oraz opis preferencji i nawyków żywieniowych. Dopiero na podstawie tych danych układany jest indywidualny plan treningowy.

Jak wygląda współpraca z trenerem personalnym na siłowni?

 1. Szczegółowy wywiad. Może być przeprowadzony osobiście, telefonicznie lub drogą mailową.
 2. Rozgrzewka. Tutaj zaleca się, aby na trening przyjść już rozgrzanym (rozgrzewka ogólna, np. 10 minut cardio), a z trenerem wykonać rozgrzewkę właściwą, skupiającą się na stawach, powięziach i partiach mięśniowych, które będą wykorzystywane podczas wysiłku.
 3. Trening główny, który jest najważniejszą i najdłużej trwającą fazą treningu. Ćwiczenia są dostosowane do Twoich możliwości i preferencji.
 4. Rozciąganie i uspokojenie organizmu, co jest ważne dla zachowania elastyczności mięśni i przyspiesza proces regeneracji po treningu.
Zalety treningu indywidualnego

Zalety treningu indywidualnego

Możesz skorzystać z wielu programów treningowych przygotowywanych przez specjalistów jak np. BioTechUSA Lifestyle Program, ale sam plan treningowy, rozpisana dieta lub obejrzenie kilku filmów instruktażowych może okazać się niewystarczające, kiedy brak Ci motywacji. Rozwiązaniem są treningi on-line z trenerem personalnym oraz udział w indywidualnych zajęciach na siłowni.

To, co może zniechęcać, to koszt trenera personalnego. Jednak osoby ćwiczące pod okiem trenera potwierdzają, że w parze z ceną idzie jakość usług, a przede wszystkim miarodajne wyniki.

Praktyka pokazuje, że osoby, które dopiero zaczynają z siłownią, popełniają masę błędów i dopiero po około 3 latach rozpoczynają efektywne ćwiczenia. Ponadto długoterminowe wykonywanie ćwiczeń złą techniką może odbić się na zdrowiu i utrwala złe wzorce. W rezultacie możesz nie osiągnąć celów, a nawet oddalisz je w przyszłości. Brak wyników może działać demotywująco i w efekcie zrazisz się do treningów. Ratunkiem jest właśnie wsparcie trenera, który zadba o Twoje bezpieczeństwo, technikę i komfort ćwiczeń, a to przełoży się na szybko zauważalne wyniki. 

Trenowanie personalnie pomaga uzyskać znacznie lepsze efekty w krótszym czasie. Do tego opieka profesjonalisty zmniejsza ryzyko kontuzji.

Trening personalny może przynieść wymierne korzyści:

Trening personalny może przynieść wymierne korzyści, ponieważ trener:

 1. Zapewnia elastyczność i dopasowuje plan treningowy do trybu życia.
 2. Wpisuje się i spełnia Twoje osobiste wymagania i preferencje.
 3. Pomaga w wyznaczeniu realistycznych celów, krótko- lub długoterminowych.
 4. Pokazuje, jak zminimalizować zmarnowany czas i zmaksymalizować wyniki.
 5. Czuwa nad poprawną techniką ćwiczeń, co zmniejsza ryzyko kontuzji i maksymalizuje wyniki.
 6. Dba o Twoje bezpieczeństwo, samopoczucie i mobilizację (co jest priorytetem!).
 7. Mobilizuje i wspiera Cię na dobrej drodze do utrzymania zdrowych nawyków.
 8. Urozmaica trening, rzucając Ci wyzwania, dzięki czemu się nie nudzisz.
 9. Dzieli się wskazówkami i edukuje.
 10. Może zwiększyć efektywność dzięki poradom żywieniowym.

Dobry trener to nie tylko specjalista od treningu – to zwłaszcza swojego rodzaju psycholog. Podczas indywidualnego treningu niezwykle ważna jest atmosfera, aby uczestnik bez skrępowania wykonywał polecenia i skupiał się w pełni na ćwiczeniach. Odpowiedni komfort zapewni tylko dobry trener personalny, który zadba o pozytywne wibracje i nastrój podopiecznego. Co najważniejsze – jego zadaniem jest motywowanie, a nie ocena. Ponadto dobry trener wie, że jak mówisz mu, że nie masz ochoty ćwiczyć i czujesz się słabo, to w tym momencie należy albo całkowicie odpuścić trening, albo elastycznie go dopasować i zaproponować lżejsze ćwiczenia.