Przejdź do treści
Lifestyle

Masz powolną przemianę materii? Pomogą Ci wskazówki jak ją przyspieszyć!

Co to jest przemiana materii?Co to jest przemiana materii?

Przemiana materii wskazuje, ile energii wykorzystuje twój organizm, to znaczy, ile kalorii spala w ciągu jednego dnia.

Punktem wyjścia jest skalkulowanie twojej dziennej przemiany materii, co wskazuje, ile energii zużywałbyś, gdybyś cały dzień leżał w jednym miejscu. Albowiem energię zużywasz (spalasz kalorie) także wtedy, jeżeli się nie ruszasz, ponieważ energia potrzebna jest także do bicia serca, oddychania i utrzymania temperatury ciała.

Do liczby wynikającej z przemiany materii, to znaczy do podstawowego zapotrzebowania na kalorie trzeba jeszcze dodać energię zużywaną w trakcie codziennej aktywności w celu wyliczenia dziennego zapotrzebowania na energię.

Od czego zależy twoja przemiana materii?

Na przemianę materii, to znaczy podstawowe zapotrzebowanie na energię w stanie spoczynku również wpływa kilka czynników. Przyjrzyjmy się im!

Płeć

Mężczyźni zużywają więcej energii, a więc mają wyższą przemianę materii. W ich organizmie jest wyższa proporcja mięśni i pomiary wykazują, że mięśnie spalają trzy razy więcej kalorii od tkanki tłuszczowej i to tłumaczy fakt, dlaczego ich przemiana materii jest lepsza.

Wiek

Wraz z wiekiem przemiana materii ulega spowolnieniu, mniejsze jest zużycie kalorii, a więc wiek jest ważnym aspektem przy określaniu zapotrzebowania na kalorie, określaniu przemiany materii.

Masa ciała

Ciężar ciała również wpływa na zużycie energii, ponieważ nie jest obojętne, czy musisz nosić dodatkowe 1-2 kilogramy, czy też 10. Jeżeli ta nadwyżka pojawia się w masie mięśni, z punktu zużycia energii jest to zdecydowanie pozytywne.

Stan zdrowia

Na przemianę materii wpływa także kilka chorób, na przykład w przypadku niedoczynności tarczycy przemiana materii ulega spowolnieniu, a przy nadczynności – przyspieszeniu.

Genetyka

Oczywiście, istnieją różnice pomiędzy ludźmi w trawieniu, ich przemianie materii, ale także w składzie ich ciała. Są organizmy o wolniejszej przemianie materii, bardziej skłonne do tycia, a także bardziej szczupłe. Oczywiście, nie może to być dla nikogo pretekstem, ponieważ można na to wpływać.

Ilość ruchu

Czynnikiem najbardziej wpływającym na zużycie energii, to znaczy na przemianę materii jest aktywność. To znaczy, na zużycie energii posiada wpływ to, ile się poruszamy, charakter wykonywanej pracy, systematyczne uprawianie sportu oraz styl życia.

Skąd masz wiedzieć, że masz wolną przemianę materii?

Przemiana materii wraz z wiekiem ulega minimalnemu spowolnieniu, ale możesz mieć na nią wpływ.

Przy wykorzystaniu niskokalorycznych diet (poniżej podstawowej przemiany materii) zmuszasz swój organizm do przejścia w tryb oszczędnościowy, to znaczy jeszcze bardziej spowalniasz zużycie energii.

Innymi czynnikami są brak ruchu, a także nieregularne posiłki, szczególnie wtedy, jeżeli między posiłkami upływa zbyt wiele czasu. Organizm uzyskuje energię i buduje się z pomocą procesów przemiany materii.

Jakie są objawy powolnej przemiany materii?

  • Jeżeli ciągle odkładają się na Tobie dodatkowe kilogramy – szczególnie w okolicach brzucha i talii – i czujesz, że nie ulega to zmianie mimo uprawiania sportu i zdrowego trybu życia.

  • Wielokrotnie męczą Cię wzdęcia i trudno pozbawiasz się produktów końcowych przemiany materii.

  • Występują rozbieżności hormonalne lub wielokrotnie masz problemy z przemianą materii cukrów lub trudności z trawieniem.

Przemianę materii warto utrzymywać w optymalnym stanie, ponieważ można w ten sposób uniknąć problemów z sercem, krążeniem lub innych dolegliwości metabolicznych. Trzeba tylko poświęcić sobie nieco więcej czasu i zwrócić uwagę na codzienny świadomy styl życia.

Porady dotyczące przyspieszenia przemiany materii: rozkręć swój organizm!

Porady dotyczące przyspieszenia przemiany materii: rozkręć swój organizm!

Przemiana materii jako słowo jest jednym z najbardziej mylnie rozumianym pojęć dotyczących treningu lub odżywiania się. Wiele osób twierdzi, że genetycznie powolna przemiana materii jest przyczyną tego, że nie potrafią osiągać swych celów. Chociaż genetyka oczywiście odgrywa rolę w przemianie materii, lecz wcale nie w takiej mierze, jak to w wielu miejscach możemy czytać. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że wiele możesz uczynić w celu jej przyspieszenia!

Zacznij się ruszać!

Jedną z najprostszych metod przyspieszenia przemiany materii jest systematyczne uprawianie sportu, zwiększenie ruchu. Sport nie tylko pozwala organizmowi spalić więcej kalorii, lecz wiąże się też ze wzrostem zapotrzebowania na energię z powodu wyższej proporcji tkanki mięśniowej.

Pod wpływem około jednogodzinnej aktywności sportowej zapotrzebowanie na energię wzrasta o 400-600 kalorii – oczywiście w zależności od uprawianego sportu, struktury ciała, wagi i innych czynników.

Ilość uprawianego sportu warto określić indywidualnie, w zależności od sprawności oraz rozkładu codziennych zajęć. Jednakże wszystkim zaleca się treningi trzy razy w tygodniu po 1-1,5 godziny, szczególnie tym, którzy wykonują pracę siedzącą. Sport jest też dobrą metodą antystresową, przez co osiągamy podwójne korzyści! Warto znaleźć taką formę ćwiczeń, które chętnie wykonujemy, ponieważ w tym kryje się tajemnica sukcesu.

Trening interwałowy

Trening interwałowy jest szczególnie dobrą metodą przyspieszenia przemiany materii, ponieważ utrzymuje metabolizm na wysokim poziomie nie tylko w czasie treningu, lecz jeszcze wiele godzin po jego zakończeniu. Ćwiczenia trwające od pół do jednej minuty o 80-90% intensywności następują na przemian z 1-2 minutowymi ćwiczeniami regenerującymi o niższej intensywności.

Pomyśl tylko, jeśli weźmiemy pod uwagę mechanizm samochodu. Wiele więcej paliwa wymaga, jeżeli na przemian dodajesz gazu i hamujesz, niż w czasie ciągłej jazdy ze stałą prędkością. To samo odnosi się także do organizmu.

Przykład: bieg na bieżni przez 30 sekund z prędkością 11 km/godz., a następnie 1 minutowy spacer z prędkością 3 km/godz.

Trening z ciężarkami

Trening z ciężarkami, podobnie do treningu interwałowego, także jeszcze po zakończeniu przyspiesza przemianę materii. Oczywiście, nie wystarczy do tego wygłupianie się  z 1 kilogramowymi ciężarkami podczas czytania gazety. Potrzebny jest do tego twardy i intensywny trening.

Masa mięśni

Wiele odchudzających się pań boi się już nawet samego słowa mięsień. Słysząc słowa masa mięśniowa, w głowie większości ludzi pojawia się widok mężczyzny o budowie ciała przypominającej dwudrzwiową szafę. Ale stoi to daleko od rzeczywistych potrzeb.

Solidne, atletyczne umięśnienie bardzo przyciągając wzrok, bez względu, czy mówimy o paniach, czy panach. Budowanie takiej masy też nie jest czymś prostym, chociaż z punktu widzenia tempa przemiany materii, posiada ona bardzo pozytywny wpływ. Tkanka mięśniowa jest o wiele aktywniejsza od tkanki tłuszczowej. Wymaga bowiem większej ilości energii – każdy kilogram mięśni zużywa o 60-100 kalorii więcej.

Zmień sposób odżywiania się!

Zmień sposób odżywiania się!

Podstawą dietetycznego żywienia się oraz szybkiej przemiany materii są regularne, posiłki o odpowiedniej ilości.

Jeżeli organizm wie, iż po upływie odpowiedniego czasu ponownie otrzyma energię, wtedy nie musi jej odkładać. Ważna jest przy tym także odpowiednia ilość kalorii, by ciało nie rozpoczęło magazynowania. Częstym błędem stosujących dietę jest to, że ustalają diety na podstawie podstawowej wymiany materii i utrzymują je przez dłuższy dystans. Pod wpływem „cudownych” diet zawierających 600-100 kalorii, organizm przestawia się na funkcjonowanie rezerwowe i próbuje z niewielkiej otrzymywanej ilości pożywienia wyjąć energię nawet z jej ostatniej jego cząstki i dlatego spowolnione zostaje zużycie przez niego energii. Oczywiście, po zakończeniu diety, kiedy ponownie otrzymuje pożywienie, tworzy rezerwy i gwałtownie są odkładane kilogramy.

5-6 posiłków dziennie

To podstawowa zasada żywienia, ale ciągle należy ją powtarzać. Jedzenie samo w sobie przyspiesza przemianę materii, co nie oznacza wcale, że należy szybko pędzić do baru szybkiej obsługi. Zjadaj większą ilość mniejszych posiłków zamiast trzech dużych.

Kiedy twój organizm nie otrzymuje pożywienia, wymiana materii ulega spowolnieniu, ponieważ broni się on przed głodowaniem. Jeżeli jesz nieregularnie i/lub rzadko, wtedy się do tego przygotuje. Natomiast jeżeli jesz mniejsze porcje co 2-3 godziny, wtedy uzupełnianie będzie dla organizmu obliczalne. W dodatku wtedy nie będziesz głodny!

Spożywaj przyprawy!

Przyprawy również mają wpływ przyspieszający wymianę materii, a najbardziej przyprawy ostre. Na przykład znajdująca się w chili kapsaicyna posiada działanie przyspieszające przemianę materii oraz zmniejszające apetyt. Czarny pieprz, oprócz pobudzania przemiany materii, według podań medycyny ludowej posiada także aktywne działanie antywirusowe.

Czynne składniki imbiru pobudzają wydzielanie w żołądku enzymów trawiennych poprawiając tym samym proces trawienia. Jest on dobrym dodatkiem do potraw o wyższej zawartości białka. Olejki eteryczne zawarte w czosnku również pomagają przyspieszyć przemianę materii, lecz jednocześnie wywierają wpływ także na wzmocnienie układu odpornościowego i działają przeciw wzdęciom. Jednakże stosujmy je ostrożnie, zawsze dążmy do równowagi, ponieważ duża ilość ostrych przypraw powoduje obciążenie żołądka, a także układu jelitowego.

Jedz dużo błonnika i białek!

Konsumpcja białek z powodu trudniejszego trawienia białek, sama w sobie wymaga od organizmu większej energii, lecz zwiększona od uprawiania sportu masa mięśniowa skutkuje wyższym zużyciem kalorii, przez co rozkręca przemianę materii. Przy każdym posiłku warto jeść błonnik, co możemy zapewnić warzywami, owocami, a także zbożami z pełnego przemiału.

Błonnik pomaga oczyszczać organizm i wspomaga trawienie, lecz odgrywa też ogromną rolę w stabilizowaniu poziomu cukru we krwi. Wspomaga oczyszczanie organizmu z pozostałości pokarmów i białek na kosmkach jelitowych, zapobiegając tym samym procesom zapalnym. Dlatego dobrze jest obok mięsa zawsze jeść jakieś warzywa i sałatki.

Wykorzystuj naturalne składniki!

Warto unikać gotowych, przetworzonych, pełnych dodatków posiłków.

Wszystko, czego organizm nie potrzebuje, obciąża przemianę materii, ponieważ ich wydalanie jest dla niego trudne i wielokrotnie są one przechowywane w zasobach tłuszczowych.

Zamiast nich, lepszym wyborem będzie żywność, która przeszła jak najmniej procesów przetwarzania. Prosto można chyba sformułować w ten sposób, że powinna stać jak najbliżej naturalnego pochodzenia. Potrzebujemy materiały odżywcze, a niezbędne dodatki. Rozejrzyj się w okolicy, gdzie można takie nabyć i zaplanuj zawsze na tydzień z góry.

Więcej płynów!

Więcej płynów!

Woda posiada w naszym organizmie bardzo wiele funkcji, tak więc na przykład także funkcję przyspieszania twojej przemiany materii. Z powodu odwodnienia możesz odczuwać nawet głód i w ten sposób jeść więcej, niż to jest potrzebne. 69-70% organizmu składa się z wody. Zapewnia ona odpowiednie ciśnienie oraz krążenie krwi, przez co transportuje składniki pokarmowe i tlen do komórek. Posiada ważną rolę w procesie trawienia, we wchłanianiu pokarmów oraz w wydalaniu złogów. Bierze też udział w regulacji równowagi kwasowo-zasadowej oraz temperatury ciała. Zaleca się spożywanie dziennie przynajmniej 3-4 litrów płynów niezawierających cukru!

Pij wystarczającą ilość wody!

Najlepszym wyborem jest czysta woda. Na ogół nie potrzebujemy dodatkowego cukru, ani substancji smakowych. Przy piciu wody, podobnie, jak w odżywianiu się, najważniejszą kwestią jest regularność. Warto pić więcej razy mniejszą ilość, jednokrotnie tylko po jednej szklance. Rano rozpocznij zawsze jedną dużą szklanką wody. Podczas i przed jedzeniem nie zaleca się pić większej ilości, ponieważ zabiera ona miejsce jedzenia i na pozór szybko się najesz, lecz później szybko zgłodniejesz.

Jednakże z tym też nie warto przesadzać, ponieważ z jednej strony przesadna ilość wody obciąża nerki, a z drugiej strony może spowodować hipoantremię, która może się wiązać z ciężkimi następstwami.

Pomóc może także kofeina!

Kofeina zawarta w kawie i w herbacie również posiada wpływ na przyspieszenie przemiany materii. Wpływa w pierwszym rzędzie na działanie tarczycy, której zadaniem jest regulacja metabolizmu. Spośród herbat, kofeinę zawiera herbata zielona, czarna oraz herba mate (paragwajska).

Jednakże kofeina może także doprowadzić do uzależnienia i jej zbyt duża ilość (dziennie powyżej 600 mg) może spowodować mdłości, odruchy wymiotne oraz zawroty głowy. Jedna filiżanka kawy zawiera 50 mg kofeiny, lecz kawa z ekspresu ma już 80 mg, a duża kawa nawet 90 mg. Dziennie 2-3 kawy lub herbaty w żaden sposób nie powodują problemów, co więcej: niektóre badania wskazują, że umiarkowani smakosze kawy są zdrowsi.

Niektóre osoby są bardziej wrażliwe na kofeinę, lecz eksperci zalecają, by po godzinie 3 popołudniu już nie pić kawy, a w żadnym bądź razie na 5-6 godzin przed snem. Na szczęście istnieją inne wolne od stymulantów rozwiązania dla przyspieszenia przemiany materii.

W celu osiągnięcia sukcesu zwracaj uwagę na Twoją przemianę materii

Teraz już nie zrzucaj na przemianę materii, jeżeli nie możesz schudnąć, ponieważ możesz bardzo wiele uczynić w tym celu, by ją przyspieszyć! Zwracaj uwagę na posiłki, systematycznie uprawiaj sport i osiągniesz swoje cele!

Porady, które możesz zapamiętać, jeśli chcesz przyspieszyć metabolizm.:

  • Staraj się dziennie pić 3 litry płynów, by twój organizm był maksymalnie nawodniony i by uniknąć jedzenia posiłków wynikających z pragnienia.

  • Zwróć uwagę na regularne jedzenie, co 2-3 godziny jedz mniejsze ilości, by organizm nie musiał odkładać.

  • Spożywaj dużo warzyw i błonnika, przez co pomożesz w przemianie materii i trawieniu i oprócz tego zaopatrzysz swój organizm w witaminy i substancje mineralne, co również jest ważne z punktu widzenia przemiany materii i funkcjonowania organizmu.

  • Zwracaj uwagę na spożycie białka, ponieważ w ten sposób możesz zachować i zwiększyć masę mięśniową, przez co zwiększysz także zużycie kalorii.

  • Spożywaj jak najmniej przetworzone posiłki, które można wzbogacić własnymi przyprawami!