Przejdź do treści
Plany żywieniowe

Spersonalizowany plan treningowy i dieta, czyli jak efektywniej osiągnąć cel

Zastanawiasz się, co zrobić, by szybciej i efektywniej osiągnąć cel treningowy? Eksperci z BiotechUSA pomogą w realizacji Twoich założeń. Czytaj więcej!

Zapewne spotkałeś się ze stwierdzeniem, że najlepsze efekty daje połączenie racjonalnej diety z ćwiczeniami – i to jest prawda. Podstawowym problemem jest myślenie, że skoro się ćwiczy, to można jeść więcej albo że zdrowa dieta wystarczy, więc łatwiej zrezygnować z aktywności. Takie myśli mogą spowodować nieoczekiwany przyrost masy ciała. Nie wspominając, że utrwalają niezdrowe nawyki. Jak temu zapobiec? Rozważ indywidualny plan treningowy połączony ze spersonalizowaną dietą.

Fakty są takie: najlepsze efekty (zarówno zdrowotne, jak i sylwetkowe) osiągniesz wtedy, kiedy połączysz aktywność z odpowiednią dietą.

 ludzie odnoszą największe sukcesy, gdy jednocześnie zajmują się swoją dietą i nawykami ćwiczeniowymi.


Przemawiają za tym badania. Jedno z nich przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Stanford wykazało, że ludzie odnoszą największe sukcesy, gdy jednocześnie zajmują się swoją dietą i nawykami ćwiczeniowymi. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ stają się one priorytetami, ciągle siedzą w głowie, myślimy o nich przez cały dzień, przez co łatwiej jest je kontrolować – wkracza tu więc aspekt psychologiczny.

W przywołanym badaniu udział wzięło 200 nieaktywnych sportowo osób, w większości z nadwagą, w wieku 45 lat i więcej, które stosowały niezdrowe diety (tj. bez wystarczającej ilości owoców i warzyw, za to dużo tłuszczów nasyconych). Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy:

 • jedna nauczyła się wprowadzać zmiany w diecie i ćwiczeniach w tym samym czasie,
 • druga najpierw zmieniła dietę, a kilka miesięcy później zaczęła ćwiczyć,
 • trzecia grupa najpierw zmieniła nawyki związane z ćwiczeniami, a później dietę,
 • czwarta grupa nauczyła się technik radzenia sobie ze stresem, ale nie otrzymała wskazówek dotyczących diety i ćwiczeń.

Celem badania było wprowadzenie zdrowszego trybu życia (150 minut umiarkowanej aktywności tygodniowo, spożywanie więcej owoców i warzyw oraz utrzymanie spożycia tłuszczów nasyconych na poziomie 10% lub mniej).

Wyniki: ci, którzy dokonali zmian w swojej diecie i ćwiczeniach w tym samym czasie najlepiej osiągnęli cel – jedli wystarczającą ilość owoców i warzyw, ograniczyli tłuszcze nasycone i ćwiczyli wystarczająco dużo. Uczestnicy, którzy zaczęli ćwiczyć jako pierwsi, radzili sobie również całkiem dobrze w osiąganiu celów związanych z dietą i ćwiczeniami, ale nie tak dobrze, jak grupa, która robiła obie czynności w tym samym czasie. Natomiast ci, którzy rozpoczęli najpierw dietę, zdołali osiągnąć cele dietetyczne, ale nie cele związane z ćwiczeniami.

Kiedy warto zdecydować się na indywidualny plan treningowy i dietę?

Kiedy warto zdecydować się na indywidualny plan treningowy i dietę?

Omawiane wyżej badanie, którego wyniki zostały opublikowane w „Annals of Behavioral Medicine”, nie działo się bez wsparcia ekspertów. Uczestnicy trzech grup mogli liczyć na wskazówki i porady żywieniowe od tzw. edukatorów zdrowia, którzy udzielili wszelkich rad i raz w miesiącu do nich dzwonili. Można stąd wysnuć wniosek, że zdecydowanie szybciej można uzyskać wyniki, jeśli jest się odpowiednio zaopiekowanym i uzyskuje się konkretne wytyczne co do diety i ćwiczeń. W skrócie: indywidualny plan dietetyczny i treningowy jest skuteczniejszy niż ogólnodostępne programy.

Zaletą skorzystania z indywidualnego programu ćwiczeń i diety jest to, że łatwiej będzie Ci trzymać się ustalonych zasad. Dlaczego? Ponieważ dieta i plan treningowy są skrojone na miarę Twoich potrzeb i celów. Oznacza to, że przy ich ustalaniu brane są pod uwagę Twoje preferencje, nawyki żywieniowe, a także kondycja, możliwości ćwiczeń i ogólnie rytm doby i styl życia.

Ogólnodostępne plany treningowe mają jedną zasadniczą wadę – są ogólnodostępne i dla wszystkich, a mówi się, że jak coś jest dla wszystkich, to tak naprawdę jest dla nikogo.


Zamiast więc ściągać kolejną dietę z internetu lub pytać się na forach o rozpiskę, rozważ skorzystanie z indywidualnego planu dietetycznego i treningowego – stworzymy go dla Ciebie! Eksperci BioTechUSA zaproponują Ci spersonalizowaną dietę oraz konkretne plany treningowe przygotowane przez najlepszych trenerów. Zadbają zwłaszcza o balans, abyś codziennie miał zapewnioną dawkę relaksu i zdrowia, dla wewnętrznej równowagi. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na znalezienie ulubionej diety i treningu, tym samym nie zmarnujesz czasu, a efektywniej go wykorzystasz i szybciej odniesiesz założony sukces.

>> Dowiedz się: Jak zacząć ćwiczyć od zera w późnym wieku?

Plan treningowy w domu i na siłownię

Plan treningowy w domu i na siłownię

Utarło się myślenie, że jak chce się uzyskać konkretne wyniki, to należy koniecznie zapisać się na siłownię. Z tego względu też często nie dochodzi w ogóle do podjęcia aktywności – zakup karnetu dla niektórych okazuje się barierą nie do przejścia. Tymczasem można ćwiczyć również w domu. Wprawdzie siłownia ma swoje zalety, jak np. większa dostępność sprzętu, możliwość wymiany doświadczeń i też większa mobilizacja, ale plan treningowy w domu może być równie skuteczny.

Eksperci BioTechUSA przy opracowaniu indywidualnego planu wezmą pod uwagę Twoje możliwości czasowe, miejscowe i kondycyjne. Jeśli chcesz wprowadzić ćwiczenia w domu, zostanie to uwzględnione. Jeżeli lubisz na przykład jazdę na rowerze, zostaniesz zapytany o możliwość korzystania z siłowni na wypadek niepogody. 


>> Poznaj przykładowy plan treningowy: Ćwiczenia w domu dla początkujących – 5 dni po 30 minut

Plan żywienia, czyli dieta skomponowana dla Ciebie

Czasami już o samą motywację do treningów jest trudno. A jeśli jeszcze masz to połączyć ze zdrową dietą, liczeniem kalorii…. Zamiast więc brać na barki liczenie kalorii i zastanawianie się, jak skomponować posiłek, skorzystaj z oferty profesjonalnego dietetyka.

Dietetycy BioTechUSA przygotują indywidualny plan żywienia z uwzględnieniem celów, ograniczeń oraz upodobań żywieniowych. Pod uwagę zostanie wzięte to, ile jadasz posiłków dziennie, w jakiej formie i w jakim miejscu. Uwzględnimy również Twoje podejście do gotowania – jeśli nie lubisz tej czynności, zaproponujemy takie potrawy i produkty, które ograniczą przebywanie w kuchni.

Kluczem każdej diety jest planowanie i pilnowanie. Rolą dietetyką jest przygotowanie diety tak spersonalizowanej, aby łatwiej było Ci w niej wytrwać.

>> Zobacz również: Recepta udanej diety

Jak podnieść efektywność diety i treningów?

Jak podnieść efektywność diety i treningów?

Najlepsze efekty uzyskasz, będąc pod opieką profesjonalistów, którzy układają dietę oraz indywidualny trening zgodnie z celem, ograniczeniami, stopniem zaawansowania itd. 

Zadanie trenera personalnego nie kończy się na rozpisaniu diety i ćwiczeń – staje się Twoim mentorem, który będzie Cię wspierać w codziennych zmaganiach, pilnować założeń planu, dbał o nowe wyzwania, mierzył wyniki, a w razie potrzeby – dokonywał korekty planu ćwiczeń czy diety. Dzięki temu będziesz mógł skupić się na rzetelnym wypełnianiu kolejnych założeń planu.

Ustalanie indywidualnego planu treningu oraz diety podzielone jest na kilka etapów:

 1. Szczegółowy wywiad treningowo-dietetyczny.
 2. Analiza żywienia, suplementacji, treningów, kontuzji i przebytych chorób.
 3. Ocena indywidualnych cech fizycznych, metabolicznych, genetycznych.
 4. Określenie celów.
 5. Analiza możliwości (czasowych, żywieniowych).
 6. Sprawdzenie kondycji (jak bardzo aktywny jesteś w ciągu dnia, czy coś ćwiczysz).
 7. Preferencje co do diety (ile czasu możesz przeznaczyć na przygotowywanie posiłków, jak wygląda lista zakupów, ulubione smaki i potrawy).
 8. Określenie planu treningowego (czy wolisz ćwiczyć w domu, czy na siłowni; jakich ćwiczeń nie lubisz, a jakie aktywności są ulubionymi).
 9. Suplementacja (czy jesteś na tak i czy już stosujesz jakieś suplementy).
 10. Rekomendacje i wsparcie ze strony trenera personalnego.
BioTechUSA Lifetslye Program

BioTechUSA przygotował program dostępny pod linikem https://biotechusa.life/pl, dzięki któremu zyskasz spersonalizowaną dietę, plan treningowy oraz wsparcie ze strony trenerów i dietetyków on-line. Twój plan będzie szyty na miarę – uwzględnimy Twoje cele, potrzeby i możliwości. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, podając takie dane jak wiek, płeć, waga, wzrost, cel, codzienny poziom aktywności itd. Następnie specjalista BioTechUSA skontaktuje się z Tobą i przedstawi ofertę, np. plan treningowy w domu lub też do wykonania na siłowni.