Tak smakują Święta…
Święta nie muszą być koniecznie kojarzone z przejedzeniem i wyrzutami sumienia. Doskonale wiesz, że jeżeli zadasz sobie trochę więcej trudu, sporządzisz wigilijne potrawy oraz słodkie przysmaki w zdrowszej wersji. Dziś przyjrzymy się bliżej poszczególnym składnikom, od których zależy smak i aromat. Czy wiesz że przyprawy, które tam się znajdą mają dużo właściwości pro-zdrowotnych, i mogą być dodawane również do ciepłych napoi jak kawy i herbaty? Upewnij się, że każdy z poniższych składników znajduje się również w twojej kuchni.
CYNAMON
Nie przez przypadek znalazł swoje zastosowanie w medycynie oraz dietach odchudzających, dodawany jest również do kosmetyków zwalczających cellulit. Ponadto, jest świetnym źródłem wapnia, żelaza oraz manganu. Pobudza trawienie oraz przemianę materii zapobiegając jednocześnie nadkwaśności, wspomaga proces trawienia i pracę nerek. Bardzo ważnym jest fakt, że przyczynia się do obniżenia cholesterolu oraz pomaga w regulowaniu poziomu cukru we krwi (w tym celu zaleca się ok. poł łyżeczki dziennie). Cynamon wspomaga również nasz organizm w walce z grzybami typu Candidia, który wywołują drożdżaki. Unikaj go jednak, jeśli cierpisz na choroby wrzodowe przewodu pokarmowego.
IMBIR
Znajdziesz go pod każda postacią: świeży, w proszku, suszony, a nawet w płynie. Jego głównym zadaniem jest wspomaganie naszego organizmu oraz zwalczanie przeziębienia. Stosowany jest jednak od lat, nie tylko jako dodatek do napojów mających na celu walkę z kaszlem i katarem, ale również wydobywający smak potraw dodatek. Oprócz tego, że zawiera witaminę B1, B2 oraz witaminę C, znajdziemy w nim sole mineralne (np. wapń, fosfor, magnez czy potas) oraz olejki eteryczne. Dzięki swoim właściwościom działa rozgrzewająco, odkażająco i przeciwzapalnie, zaś osobom cierpiącym na astmę pomaga w oddychaniu, często wzmacniając działanie leków rozszerzających oskrzela. Co więcej wspomaga krążenie nie dopuszczając do powstawania zakrzepów i hamuje wchłanianie cholesterolu, biorąc czynny udział w jego wydalaniu z naszego organizmu. Unikaj go gdy jesteś osobą z przewlekłymi chorobami przewodu pokarmowego, refluksem żołądkowym lub masz problemy z dwunastnicą.
ANYŻ
Kojarzony przez większość nie przez nazwę, ale swój ‘gwiazdkowy’ kształt. Słynie ze swojego słodkiego, korzennego, aromatycznego smaku, który nadaje potrawom, ale także jako dodatek do zup, sosów czy pieczywa i ciast. Jednak w domu znalazł swoje zastosowanie przy wszelkich problemach żołądkowych i wzdęciach skutecznie wspomagając prawidłową pracę układu trawiennego. Nic dziwnego, że w Polsce dodawany jest przede wszystkim do dań np. z kapusty. Jest bardzo często składnikiem słodkich ciastek i wypieków, ale również aromatyzowanych alkoholi jak np. nalewki i likiery. Podobnie jak jego kolega cynamon, ma właściwości skutecznie zwalczające kaszel i przeziębienia dodatkowo działając wykrztuśnie. Ciekawym jest fakt, iż napar z anyżu zalecany jest także kobietom karmiącym piersią, chcących zwiększyć ilość pokarmu.
GAŁKA MUSZKATOŁOWA
Dzięki wspaniałemu aromatowi, smakowi i zapachowi jest najczęściej wybieraną przyprawą potraw i wypieków świątecznych. Z uwagi na fakt, iż pomaga w trawieniu wysokokalorycznych i ciężkich dań, często trafia do sosów czy kremowych deserów. Skutecznie zwalcza wzdęcia, nudności a nawet wymioty i biegunki. Fani tego afrodyzjaku twierdzą, iż działa ona stymulująco na układ nerwowy i pobudza krążenie krwi, w efekcie wpływa korzystnie również na nasze libido. Przypisuje się jej poprawę snu i zwalczenie bezsenności. Masa sporządzona w zaciszu domowym, w której skład wchodzi miód i gałka muszkatołowa poprawi kondycję twojej skóry redukując blizny, zaczerwienienia, a także trądzik.
GOŹDZIKI
To nie tylko świąteczna przyprawa, ale również ozdoba potraw, często występująca w towarzystwie pomarańczy. Dodajemy je do gorących herbat i grzanego wina czy kompotów, aby dodatkowo wzbogacić ich aromat. Taka mikstura urozmaicona o goździki nie tylko wspaniale smakuje, ale skutecznie spowolni procesy starzenia, gdyż przyprawa ta skutecznie zwalcza wolne rodniki. Udowodniono, że oczyszcza również organizm z toksyn, dzięki temu wzmacnia nasz układ odpornościowy i zwalcza ryzyko powstawania różnego rodzaju infekcji- dlatego zaleca się żucie goździków, co jest gwarancją działania przeciwbakteryjnego i przeciwwirusowego.
PRZEPIS NA ZIMOWĄ HERBATĘ:
saszetka ulubionej herbaty (czarnej/zielonej/białej)
- 2 małe plastry świeżego imbiru
- 3 goździki
- cynamon
do lekko schłodzonej już herbaty dodaj:
- plaster pomarańczy
- plaster cytryny
- łyżkę miodu (np. Manuka)
Jeśli przygotowujesz większą ilość herbaty użyj 2x więcej składników dorzuć do smaku np. mrożone maliny lub żurawinę.
Smacznego!
PS. Poczuj smak Świąt Bożego Narodzenia również na siłowni! Jeśli jeszcze nie spróbowałeś nowych smaków białek ISO Whey w limitowanej edycji Świętecznej– naprawdę dużo tracisz, ‘szarlotka z cynamonem’ czy ‘piernik’ smakują lepiej w zimowe miesiące i są doskonałą odmianą oraz urozmaiceniem odżywek, które pijesz przez cały rok.