Przejdź do treści
Lifestyle

Co daje siłownia? 5 nieoczywistych powodów do treningu

Co daje siłownia? 5 nieoczywistych powodów do treninguChodzenie na siłownię niesie wiele korzyści, zarówno sylwetkowe, zdrowotne, jak i psychologiczne. Lekarze zachęcają do codziennej aktywności fizycznej, wskazując, że najlepiej zapisać się do klubu fitness, ponieważ wtedy jest większa motywacja do regularnego treningu, a to z kolei pozwoli uzyskać zakładane cele. Nie wspominając o innych zaletach ćwiczeń na siłowni.

Utrata wagi i inne efekty wybranych treningów

Smukła sylwetka, talia osy, wyrzeźbione mięśnie, lepsza kondycja i dobre samopoczucie – to tylko niektóre zalety, które zapewniają regularne wizyty na siłowni. W zależności od rodzaju treningu możesz osiągnąć inne wyniki. Pamiętaj jednak, że wszystkie te cele są możliwe do osiągnięcia, ale tylko przy dobrym planie treningowym, odpowiedniej diecie i przede wszystkim wytrwałości.

Co daje trening interwałowy?

Trening interwałowy to ćwiczenia oparte na zmiennej intensywności i regulowaniu tempa ćwiczeń, co pozwala spalić większą ilość kcal. Ćwiczenia w treningu HIIT wykonuje się w rundach, tak zwanych interwałach, pomiędzy którymi wykonuje się lżejsze ćwiczenia jak marsz. Przeznaczony jest dla osób, które chcą pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej oraz poprawić kondycję.

Co daje trening siłowy?

Trening siłowy to ćwiczenia wykorzystujące ciężary. Pomaga wysmuklić sylwetkę oraz znacząco poprawić jakość mięśni, przez co skierowany jest do osób chcących zwiększyć masę mięśniową i poprawić wydolność organizmu. Warto dodać, że trening siłowy pozytywnie wpływa na kości i chroni np. przed osteoporozą, a człowiek traci ok. 1% gęstości kości i masy mięśniowej każdego roku.

Trening siłowy to ćwiczenia wykorzystujące ciężary.

Zmiana myślenia o odżywianiu i suplementacji

Restrykcyjne i krótkotrwałe diety stoją w opozycji do zdrowego odchudzania. Dlatego też pierwszym krokiem jest zmiana myślenia o odżywianiu i wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, które będą towarzyszyć Ci już do końca życia. Osiem wskazówek jak zmienić swój styl życia pomoże CI dokonać rewolucji. Zapomnij o pustych kaloriach, nieregularnych i słabo zbilansowanych posiłkach. Czas na przemyślane, wysoko odżywcze i wartościowe dania, które wspomogą regenerację organizmu i pozwolą uzyskać zdrowe i piękne ciało. W tym właśnie może pomóc siłownia, która uczy organizacji i samokontroli.

Zbilansowana dieta

Aby trening na siłowni przyniósł oczekiwane wyniki, konieczne staje się zmiana diety. Ćwicząc i nie zważając na to, co jesz, szybko może się okazać, że Twoje efekty są niewspółmierne do wysiłku.

Jeżeli chcesz schudnąć, nie wystarczą same ćwiczenia, konieczny jest deficyt kaloryczny, który czasem trudno utrzymać, zwłaszcza że spalając kalorie na treningu, pobudzasz apetyt i możesz odczuwać nawet ssanie w żołądku. Dzieje się tak, ponieważ organizm dąży do zaspokojenia swojego dziennego zapotrzebowania, które w takim przypadku rośnie. Nie sięgaj wtedy po wysokoenergetyczne czy przetworzone produkty, tylko trzymaj się ustaleń diety.

Dzięki siłowni i ćwiczeniom, a także obserwacji własnego ciała, rośnie świadomość tego, co jesz. Zaczynasz zwracać uwagę na skład produktów i wybierasz tylko te zdrowe. Osoby stawiające na zdrowe odżywianie chętniej sięgają po produkty bio i eko, a do tego spożywają więcej warzyw i owoców, które wypierają fast foody oraz słodkie i gazowane napoje.

Jeżeli chcesz schudnąć, konieczny jest deficyt kaloryczny.

Suplementy przed i po treningu

Siłownia jest świetnym miejscem, aby wymienić się opiniami z innymi uczestnikami, zasięgnąć porady trenera personalnego lub zakupić suplementy, ponieważ ich sprzedaż zwykle prowadzona jest na miejscu.

W zależności od celów, jakie chcesz osiągnąć, oraz od założeń swojej diety, możesz sięgnąć po suplementy zarówno przed, w trakcie, jak i po treningu. Dobierz je do potrzeb – inne suplementy są dla osób chcących stracić kilogramy, wyrzeźbić ciało, a inne dla osób na przyroście mięśniowym (będących na tzw. masie). Sprawdź i porównaj suplementy BioTechUSA.

Dlaczego warto sięgać po suplementy po treningu? Podczas ćwiczeń Twój organizm znajduje się w stanie katabolizmu, a w ciągu 45 minut po zakończeniu wysiłku fizycznego dochodzi do przejścia procesu katabolicznego w anaboliczny, który m.in. likwiduje produkty uboczne powstające po treningu i regeneruje uszkodzone włókna mięśniowe. Stąd ważna rola prawidłowego odżywiania oraz suplementacja, które sprzyjają regeneracji.

Jeżeli zaś chodzi o suplementy przed treningiem, badania opublikowane w czasopiśmie „Medicine and Science in Sports and Exercise” wykazały, że shake białkowy Iso Whey Zero spożywany 30 minut do treningu przyspiesza proces spalania kalorii w ciągu następnych 24 godzin.

Nowe znajomości i przyjaźnie

Siłownia ma zalety socjalizacyjne. Wprawdzie wykonujesz własny plan treningowy i jesteś skupiony na własnych ćwiczeniach, ale to miejsce sprzyja zawieraniu nowych znajomości. Często początkowa znajomość z trenerem personalnym ze sfery zawodowej przenosi się prywatne relacje na stopie przyjacielskiej. Podobnie jest z towarzyszami na siłowni, na której możesz spotkać prawdziwych pasjonatów, z którymi połączy Cię miłość do sportu.

Jeżeli chcesz wzbogacić swoje życie towarzyskie, możesz rozważyć zajęcia grupowe. W ofercie klubów fitness są zajęcia przeznaczone dla każdego – od początkujących po zaawansowanych. Są zarówno zajęcia taneczne, jak zumba będąca świetnym treningiem cardio, jak i zajęcia wytrzymałościowe i siłowe z użyciem kettlebell, sztangą czy taśmami TRX.

Zaletą siłowni jest to, że uczy samodyscypliny.

Dyscyplina czasowa

Wykup karnetu na siłownię jest często pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygody z siłownią. Następnym jest zaplanowanie czasu tak, aby znaleźć chęci, by w ogóle na nią chodzić. Trening na siłowni jest w istocie walką z samym sobą, ze słabościami, lenistwem i przede wszystkim zwątpieniem. Jeżeli jesteś świadom braku dyscypliny i cierpliwości, warto opłacić karnet na siłownię z góry na kilka miesięcy.

Niewątpliwie zaletą siłowni jest to, że ułatwia kontrolę nad swoim życiem i uczy samodyscypliny. Pozwala wytyczyć jasne granice czasu na pracę, trening, wypoczynek i rozwój. Obawiasz się, że i tak szybko zrezygnujesz? Mamy dobrą wiadomość: już samo zapisanie się na siłownię jest wystarczającą zachętą, by chodzić na nią regularnie. W połączeniu z osiąganymi wynikami to już pewniak. Udowadniają to najnowsze badania.

Naukowcy z Iowa State University zbadali 405 zdrowych dorosłych, z których połowa chodziła na siłownię przez co najmniej 30 dni, a połowa nie była członkami klubu przez co najmniej 3 miesiące. Wszyscy uczestnicy mierzyli tętno i wskaźnik masy ciała oraz wypełniali kwestionariusze dotyczące czasu spędzonego na ćwiczeniach, siedzeniu i wykonywaniu różnych czynności związanych ze stylem życia.

Wyniki były zaskakujące. Osoby niebędące członkami klubu ćwiczyły średnio 137 minut tygodniowo, a osoby, które chodziły na siłownię, zapisywały średnio 484 minuty tygodniowo. Tylko 18% osób niebędących członkami spełniało wytyczne dotyczące zarówno aktywności fizycznej, jak i treningu siłowego, w porównaniu z 75% członków. Przy czym należy pamiętać, że amerykańskie krajowe wytyczne dotyczące aktywności fizycznej wskazują 150 minut umiarkowanej lub 75 minut energicznej aktywności aerobowej każdego tygodnia.

Podsumowując, członkostwo w siłowni wiąże się z 14-krotnie wyższymi szansami na spełnienie tygodniowych wytycznych dotyczących aktywności fizycznej. Wyniki badania były podobne zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Regularne ćwiczenia poprawiają nastrój, zmniejszają uczucie depresji, lęku oraz stresu.

Nowa jakość życia

Eksperci wskazują, że wpływ ćwiczeń na nastrój jest tak silny, że jakakolwiek aktywność ma sens. Nie ma więc znaczenia, jak intensywny jest Twój trening, ważna jest jednak systematyczność.

Regularne ćwiczenia poprawiają nastrój, zmniejszają uczucie depresji, lęku oraz stresu. Mogą zwiększyć produkcję endorfin, o których wiadomo, że pomagają wywoływać pozytywne uczucia i zmniejszać odczuwanie bólu. Ponadto wykazano, że ćwiczenia fizyczne zmniejszają objawy u osób cierpiących na lęk, zmniejszają zmęczenie, a nawet dodają energii, w tym nawet u osób cierpiących na zespół chronicznego zmęczenia (CFS). Dodajmy, że ćwiczenia poprawiają funkcjonowanie mózgu i tym samym poprawiają pamięć i zdolność myślenia.

Przewodniczący Komisji ds. Informacji Konsumenckich przy American College of Sports Medicine Michael R. Bracko nazywa ćwiczenia „magiczną pigułką”. Wśród wielu ich zalet wskazuje, że mogą dosłownie wyleczyć choroby, takie jak niektóre formy chorób serca, pomagają też ludziom z zapaleniem stawów. Ćwiczenia są pomocne w zapobieganiu niektórym formom raka, a nawet wspomóc wyzdrowienie. Dlatego powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch” jest jak najbardziej uzasadnione!