Dobrze zaplanuj i skutecznie zrealizuj
Jeżeli masz ambicje, chcesz się rozwijać i osiągać w życiu więcej niż dotąd, z pewnością wyznaczasz sobie cele. Aby skutecznie je realizować, musisz jednak nauczyć się umiejętnie planować. W dzisiejszym artykule podpowiem ci jak prawidłowo definiować swoje założenia, aby osiągnąć sukces.
Czy samo posiadanie celu jest wystarczające?
Samo nazwanie celu po imieniu zdecydowanie nie wystarczy. Mimo tego, że posiadasz ambitny cel, często nie udaje ci się zrealizować tego, co założyłeś prawda? Problem tkwi w złym sposobie planowania. Nie osiągasz celu, ponieważ niepoprawnie go sformułowałeś i opisałeś.
Poprawne zdefiniowanie celu
Mówi się, że „chcieć, to móc” – zdecydowanie się z tym nie zgadzam. Same chęci nigdy nie wystarczą – dobrze, że są, ale muszą być podparte konkretnym planem koniecznym do realizacji zamierzeń.
Dla przykładu: „chcę schudnąć”, „będę atrakcyjny”, „zostanę nauczycielem”, „nauczę się angielskiego” – na pierwszy rzut oka, wydawałoby się, że wszystko jest w porządku. Są plany – czekamy na efekty. Nic bardziej mylnego.
Powiedziałabym, że nie są to plany, tylko życzenia. Okres świąteczny mamy już za sobą. Teraz wszystko w twoich rękach, dlatego ogólne założenia musisz rozbić na czynniki pierwsze.
Dlaczego należy wyznaczać cele?
Wiele osób nie lubi planować. Woli działać spontanicznie, ceniąc sobie większą swobodę i będąc otwartą na to, co nieprzewidywalne. To prawda — nie da się kontrolować wszystkiego ani przewidywać przyszłości, jednak poprzez stworzenie konkretnych planów możesz osiągnąć bardzo wiele korzyści.
Ułatwienie
Dobry plan zwyczajnie ułatwia życia. Jeżeli twoim celem jest dotarcie na drugi koniec miasta, możesz krążyć od przystanku do przystanku, aż w końcu solidnie spóźniony znajdziesz się tam, gdzie trzeba. Innym rozwiązaniem jest sprawdzenie numeru linii, która jedzie w wyznaczone miejsce, zlokalizowanie przystanku, z którego autobus odjeżdża, odnotowanie czasu odjazdu i czasu dotarcia do wyznaczonego punktu oraz zakup stosownego biletu. Którą opcję wybierzesz?
Ukierunkowanie
Sam w sobie cel określa miejsce albo stan, do którego dążysz. Jeśli nie wiesz, gdzie dokładnie jest meta, to znacznie trudniej będzie ci do niej dojść. Metodą prób i błędów również do niej dotrzesz, ale czy warto tracić czas i siły?
Motywacja
Każdy, nawet najmniejszy cel wiąże się z motywacją. Kiedy zaczynasz działać w kierunku jego realizacji, prędzej czy później zaczynasz dostrzegać pierwsze efekty, które motywują cię do dalszego działania. Jeżeli widzisz, że twoje założenia idą zgodnie z planem, jesteś bardziej zmotywowany i jeszcze bardziej przekonany do tego, że warto było wszystko dokładnie zaplanować.
Weryfikacja
Wyraźny cel pozwala na bieżąco weryfikować początkowe założenia. Mając przed oczami to gdzie chcesz dojść, albo czego dokonać, jesteś w stanie określić, jak ci idzie, dlatego, że wiesz jaki efekt chcesz uzyskać. Możesz dzięki temu na bieżąco reagować, jeżeli czujesz, że zbaczasz z drogi do celu.
Jak prawidłowo wyznaczać cele?
Wydawałoby się, że w planowaniu nie ma nic trudnego – nie do końca. Musisz pamiętać o kilku ważnych aspektach.
Chęci
Przed momentem czytałeś, że same chęci nie wystarczą. To prawda, jednak bez nich żaden sukces nie ma prawa bytu. Jeżeli postanawiasz zrobić coś tylko dlatego, że oczekują tego od ciebie inni, a nie dlatego, że sam tego chcesz – nie uda ci się. Jeżeli wydaje ci się, że coś powinieneś, ale nie do końca to czujesz, to wiedz, że już na starcie robisz krok w niewłaściwą stronę. Aby zrealizować cel, musisz być go pewien w stu procentach.
Precyzja
W wielu postanowieniach spotykamy się z określeniami takimi jak „chcę”, „zamierzam”, „planuję” itp. Takie sformułowania są zbyt mało zdecydowane i zdeterminowane. Zamiast tego powiedz „zrobię”, „zrealizuję”, „będę”. Używaj słów, które nie dają możliwości niepowodzenia. Zamiast czegoś sobie życzyć, narzuć sobie, że to zrobisz!
Oddźwięk
Negatywne w wydźwięku postanowienia zastąp pozytywnymi określeniami. „Słodycze zastąpię owocami” brzmi lepiej niż „nie będę jadła słodyczy”. We wszystkim co mówisz i postanawiasz doszukuj się pozytywów i unikaj formy w jakikolwiek sposób karzącej.
Podcele
Podstawowym błędem podczas wyznaczania celów jest stawianie sobie zbyt dużych, złożonych i trudnych do zrealizowania zadań. Postanowienie „przestanę palić” jest niewłaściwe, ponieważ nie mówi jakie konkretne działania musisz podjąć, żeby dany efekt osiągnąć przez co mocno odbiega od rzeczywistości. Złożony cel rozbij na podcele, które łatwiej będzie ci zrealizować. Pod rzucenie palenia podepnij wypalanie o jednego papierosa mniej w ciągu każdego tygodnia. Pamiętaj, by nie rzucać się na głęboką wodę.
Proces
Tak naprawdę wygrana jest skutkiem ubocznym drogi jaką zdecydowałeś się podjąć, by osiągnąć swój cel. Skup się na procesie. Miej z tyłu głowy oczekiwany efekt końcowy, ale uwagę skoncentruj na krokach, które musisz podjąć, żeby odnieść finalny sukces.
Czas
Określ precyzyjnie nie tylko to, co chcesz zrobić, ale również termin, w którym swoje założenia zrealizujesz. Nie dopuść do tego, by twoje postanowienie nie zostało zrealizowane tylko dlatego, że nie określiłeś punktu końcowego.