Przejdź do treści
Suplementów diety

Wpływ tauryny na organizm

Wpływ tauryny na organizm

Swego czasu, kiedy w centrum uwagi znalazły się napoje energetyczne, bardzo wiele słyszało się o taurynie. Z różnych źródeł nadchodziły różne informacje: zdaniem jednych ma korzystny wpływ, a innych, że nie. Nie było jednoznacznie wiadomo, czy jest szkodliwa dla zdrowia, czy raczej powinniśmy jej więcej zażywać. W międzyczasie nie mieliśmy pojęcia, na co jest korzystna i dlaczego jest obecna w napojach energetycznych, ani o tym gdzie indziej występuje. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego tauryna jest korzystna dla organizmu, a także jaki posiada wpływ na osoby uprawiające i nie uprawiające sport i ile zaleca się jej zażywać. Wpływ tauryny także obecnie jest ciągle badany i wszystko wskazuje na to, że dokładne poznanie tego aminokwasu może się wiązać z wieloma zaletami, albowiem występuje on w organizmie w niemałych ilościach i posiada mnóstwo ważnych funkcji, które mogą być dla Ciebie korzystne.

 

Czym jest tauryna i jaką odgrywa rolę?

Tauryna jest aminokwasem występującym w organizmie także w formie naturalnej. Często, obok kofeiny jest składnikiem napojów energetycznych. Chociaż nie działa stymulująco, wywiera pobudzający wpływ na działanie mózgu.

Z wielu punktów wiedzenia jest korzystna także dla mięśni. Posiada też ważny wpływ na zdrowie serca, ponieważ badania wykazały, że zmniejsza ciśnienie krwi oraz reguluje poziom wapnia w organizmie, zmniejszając tym ryzyko zwapnienia żył, co wiąże się ze zmniejszeniem niebezpieczeństwa zawału. Jednocześnie ważny jest jej wpływ na system nerwowy. Pomaga w komunikowaniu się między komórkami nerwowymi, chroni nerwy i w organizmie pomaga także w utrzymaniu błon komórkowych.

Według niektórych badań tauryna i kofeina świetnie się wzajemnie uzupełniają poprzez zwiększanie wydajności zarówno fizycznej, jak i intelektualnej, tak więc nie jest przypadkowe, że razem są używane w napojach energetycznych. W zwiększaniu wydajności fizycznej tauryna główną rolę odgrywa poprzez ułatwianie przepływu glukozy w mięśniach, zapewniając tym główne źródło energii do ich funkcjonowania.

Chętnie stosują ją kulturyści, albowiem pomaga w syntezie białek, przez co pobudza do wzrostu masy mięśniowej. Badania podkreślają jej uspakajający wpływ na system nerwowy, co może być pożyteczne w zwalczaniu stanów lękowych. Jest stosowana także przez chorych na epilepsję w celu zmniejszania jej objawów.

 

Czym jest tauryna i jaką odgrywa rolę?

 

Dieta bogata w taurynę

Tauryna jest aminokwasem zawierającym siarkę. Jednakże w przeciwieństwie do innych aminokwasów nie jest składnikiem białek. Zamiast tego występuje w stanie wolnym w płynie komórkowym. Ludzie dorośli są zdolni do jej wytwarzania z aminokwasów, jednakże nie potrafią tego niemowlęta, one jednak otrzymują ją z mlekiem matki. Taurynę zawiera wiele pokarmów. W dużych ilościach występuje ona w pokarmach o wysokiej zawartości aminokwasów, a więc białek, jak na przykład w rybach. Szczególnie wysoką zawartość tauryny posiada makrela, lecz świetnym jej źródłem są także mięsa. Tauryna występuje nawet w mięsie ptaków oraz w owadach, lecz zdecydowanie dużo jest jej w wątrobie wołowej, mięsie kurczaków, czy też jagniąt. Podczas, gdy tauryny nie zawierają warzywa rozwijające się w ziemi, to świetnym jej źródłem są glony morskie. Duże ilości tauryny zawierają także małże, raki oraz owoce morza.

Jaka jest odpowiednia ilość tauryny?

Średnie dzienne pożywienie zawiera około 40-400 mg tauryny.

Według ogólnego dawkowania, uzupełniająco warto konsumować dziennie od 500 do 2000 mg tauryny. U osób uprawiających sport, wykonujących ciężką pracę fizyczną oraz żyjących w stresie dawka ta może zostać podniesiona do 3000 mg.

Według badań, taka ilość nie oznacza jeszcze obciążenia dla nerek. Obecnie nie stoją do dyspozycji opracowania, które badałyby wpływ konsumpcji dużej ilości tauryny, względnie trwającej przez dłuższy okres czasu. Dzienną dawkę w wysokości 3000 mg można uznać za bezpieczną. Według badań, dzienna konsumpcja mięsa i ryb nie jest wystarczająca do pokrycia tej ilości, a więc jeżeli chciałbyś zmaksymalizować zalety konsumpcji tauryny, warto pomyśleć o podniesieniu konsumowanej ilości przy pomocy suplementów wyżywienia.

 

Wraz z wiekiem produkcja tauryny w organizmie ulega zmniejszeniu i to również warto uwzględnić. Zażywanie większej ilości zaleca się szczególnie osobom, które potrzebują więcej z korzystnego wpływu konsumpcji tauryny. A więc, jeżeli posiadasz wysokie ciśnienie, pracujesz na stresującym stanowisku, ewentualnie stosujesz dietę zawierającą mniejsze ilości mięsa, wtedy warto zwiększyć spożywanie tauryny. U osób uprawiających sport zaleca się optymalizowanie ilości, niech to będzie sport wytrzymałościowy, czy też treningi mające na celu zwiększenie masy mięśniowej. Tauryna bowiem pomaga zarówno w zwiększeniu wytrzymałości, jak i we wzroście masy mięśniowej.

 

Wpływ tauryny, jako suplementu wyżywienia

Konsumpcja poszczególnych substancji czynnych w formie suplementów wyżywienia jest korzystna, ponieważ w ten sposób prosto i łatwo można rozwiązać ich zażywanie, nie wymaga to przygotowań, ani smażenia-gotowania. W dodatku spożycie danej substancji czynnej potrafimy rozwiązać bez znajdujących się w żywności innych materiałów odżywczych lub materiałów bezużytecznych. Chociaż organizm jest zdolny do wytwarzania tauryny, jednocześnie zdarzają się sytuacje, kiedy substancje czynne potrzebne do wytwarzania występują w organizmie w małej ilości i z tego powodu może dojść do niedoborów. Takimi są na przykład surowe diety. Jeżeli w organizmie wystąpi niedobór tauryny, łatwiej może dojść do wystąpienia zapaleń i osadzania się wapnia, przez co szybciej zainicjowane zostanie zwapnienie. Jeżeli przy tym uprawiasz sport, szybciej możesz mieć problemy z odpowiednim uwodnieniem i mogą wystąpić nawet skurcze mięśni. Ze względu na to, że tauryna pomaga w funkcjonowaniu organizmu także, jako antyutleniacz, w przypadku jej braku należy się liczyć także z wynikających z niego problemami. Można się liczyć także z problemami wzroku, ponieważ pełni również ważną rolę w odpowiednim funkcjonowaniu siatkówki oka, lecz brak tauryny mogą sygnalizować także depresja, nerwowość, uszkodzenie słuchu, wysokie ciśnienie krwi, przyrost wagi oraz problemy z regeneracją.

Brak jest badań związanych z przesadną konsumpcją tauryny, w przypadku jej odpowiedniego stosowania, według badań dzienna dawka w wysokości 3000 mg jest bezpieczna przez okres całego życia.

Wpływ tauryny, jako suplementu wyżywienia

Czy tauryna rzeczywiście wydłuża życie?

Fama głosi, że w taurynie leży tajemnica tego, iż Japończycy o wiele częściej osiągają wiek nawet 100 lat. Według badań, tajemnicy tego także obecnie szuka się w wyżywieniu, ponieważ naród ten je dużo ryb i glonów, z których wszystkie są bogate w taurynę. Jeden z badaczy wykrył, że w japońskiej miejscowości, w której najwięcej mieszkańców osiąga wiek 100 lat, według badań o wiele niższe jest ryzyko zwapnienia żył i raka żołądka, a także ryzyko ukształtowania się chorób rakowych na bazie hormonalnej, jak na przykład raka piersi lub prostaty. W trakcie prac badawczych nad żywieniem się wykryto, że tygodniowo przynajmniej trzy razy jedzą tam ryby, a także mnóstwo zbóż z pełnego przemiału oraz warzyw, jak również bogate w taurynę raki i polipy.

Te ostatnie, według badań obniżają poziom cholesteryny oraz ciśnienie krwi. Badania wykazały, że zwyczaje żywieniowe w każdym bądź razie należy powiązać z długim wiekiem życia, lecz tauryna jest tylko jednym z wielu czynników posiadających korzystny wpływ na zdrowie.

Tauryna i czujność

Jeżeli pomyślisz, dlaczego jest tauryna w napojach energetycznych, oczywiście dojdziesz do tego, że dlatego, ponieważ pobudza. Niestety, jest to błędne przekonanie.

Tauryna poprawia jakość snu. Jeżeli przed snem kręcą ci się myśli lub jesteś nerwowy, wtedy pomocny może okazać się uspakajający wpływ tauryny.

Swój wpływ zawdzięcza ona temu, że podnosi poziom GABA, który posiada uspakajający wpływ na system nerwowy. Przyczynia się do obniżenia ilości hormonów stresowych. Ze względu na to, że pod wpływem stresu lub intensywnego treningu łatwo jest wydalany z organizmu, tak więc szybko może wystąpić jego niedobór, szczególnie, jeżeli nie jesz potraw mięsnych. Ożywiający wpływ napojów energetycznych powstaje wtedy, kiedy tauryna jest kombinowana z kofeiną w ten sposób, że jej ilość jest mniejsza lub równa ilości kofeiny. Wtedy wywiera wpływ utrudniający, hamujący zaśnięcie. Jeżeli jej ilość jest wyższa, wtedy wywiera wpływ uspakajający. Jeżeli borykasz się z bezsennością, przed zaśnięciem zażyj 2000-3000 mg tauryny.

 

Podsumowując, tauryna jest świetnym wyborem, jeżeli:

  • szukasz antyutleniacza z jego wszystkimi zaletami zdrowotnymi
  • masz problem z układem krążenia
  • borykasz się z otyłością
  • chciałbyś zwiększyć swą wydajność
  • obawiasz się substancji stymulujących, jaką jest kofeina
  • prowadzisz dietę wegetariańską
  • żyjesz w stresie
  • intensywnie uprawiasz sport

 

W przypadku zaistnienia któregokolwiek z powyższych, warto pomyśleć nad tym, w jaki sposób chronić system nerwowy tą wielofunkcyjną substancją aktywną posiadającą właściwości antyutleniacza. Jako suplement diety osiągalna jest w bardzo wielu formach, czy to jako proszek, czy też kapsułka. W ten sposób można go łatwo zażywać, możesz go gdziekolwiek zabrać ze sobą, a więc świetnie nadaje się także na treningi, nawet obok kawy!