Przejdź do treści
Suplementów diety

Wpływ Q10 na skórę i zdrowie

Wpływ Q10 na skórę i zdrowie

Koenzym Q10, znany również jako CoQ10, jest związkiem, który pomaga generować energię w twoich komórkach. To związek syntezowany przez tkanki człowieka, który pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. Jedną z ważniejszych jest eliminacja wolnych rodników tlenowych, czyli działanie przeciwutleniające. Koenzym Q10 stanowi czynnik niezbędny do życia każdej komórki. Warunki zdrowotne, takie jak choroby serca, zaburzenia mózgu, cukrzyca i rak, są powiązane z niskim poziomem CoQ10. Nie jest jasne, czy niskie poziomy CoQ10 powodują te choroby, czy są ich skutkiem. Jedno jest pewne: wiele badań ujawniło szeroki zakres korzyści zdrowotnych CoQ10. Dlatego warto zapoznać się niektórymi informacjami dotyczące tego związku. Chociażby dlatego, że nasze ciało produkuje koenzym Q10 do pewnego wieku, czyli do około 25 roku życia. Po tym czasie należy upewnić się czy organizm nie potrzebuje dostarczyć tej substancji z zewnętrznych źródeł.

Co to jest koenzym Q10?

Produkcja koenzymu Q10 odbywa się we wszystkich tkankach. Do 30 roku życia ciało samoczynnie produkuje odpowiednie ilości koenzymu. Cały proces rozpoczyna się w retikulum endoplazmatycznym, a kończy się na aparacie Golgiego, po czym związek zostaje transportowany do innych elementów komórkowych. Składnikami warunkującymi biosyntezę są tyrozyna i kwasy tłuszczowe oraz odpowiednia ilość witamin takich jak nicyna, kwas foliowy, ryboflawina. Szacuje się, że maksymalne stężenie związku w organizmie człowieka przypada na 20 rok życia. Z pożywieniem powinno się dostarczać około 2-20 mg koenzymu każdego dnia. Koenzym Q10 znajduje się między innymi w: rybach, brokułach, szpinaku, orzechach czy oleju. Warto, więc zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, która będzie bogata w te produkty. Dzięki temu zapewnimy sobie nie tylko piękny wygląd, ale również
i zdrowy organizm.

Zalety Q10

Koenzym Q10 jest związkiem wytwarzanym przez twoje ciało i przechowywanym w mitochondriach twoich komórek. Mitochondria odpowiadają za produkcję energii. Chronią również komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym oraz bakteriami lub wirusami powodującymi choroby. Ubichinon pełni funkcję przenośnika elektronów w łańcuchu oddechowym. Jego poziom różni się między poszczególnymi narządami, a nawet tkankami i jest dostosowany do ich aktywności metabolicznej. Związek Q10 jest obecny w każdej komórce twojego ciała. Jednak najwyższe stężenia występują
w narządach o największym zapotrzebowaniu na energię, takich jak serce, nerki, płuca i wątroba.  Oprócz wyżej wymienionych funkcji ubichinon:

Może zmniejszyć bóle głowyNieprawidłowa funkcja mitochondriów może prowadzić do zwiększonego wychwytu wapnia przez komórki, nadmiernej produkcji wolnych rodników i obniżonej ochrony antyoksydacyjnej. Może to powodować niską energię w komórkach mózgu, a nawet migrenach. Koenzym Q10 poprawia funkcję mitochondriów i pomaga zmniejszyć stan zapalny, który może wystąpić podczas migreny.

Pomoc z płodnością –  Okazuje się, że koenzym Q10 może mieć też istotne znaczenie w temacie płodności! Doustne podawanie CoQ10 przeciwdziała spadkowi ilości i jakości oocytów związanemu
z wiekiem, zwiększając możliwości rozrodcze u kobiet po 40. roku życia. Kuracja ubichinonem poprawia odpowiedź jajników na leczenie gonadotropinami również u młodych kobiet z niską rezerwą jajnikową. Zwiększa liczbę uzyskiwanych prawidłowych oocytów, wskaźnik zapłodnienia, liczbę zarodków wysokiej jakości, odsetek ciąż i żywych urodzeń.

W przypadku mężczyzn koenzym Q10 zarówno w formie zredukowanej (ubichinol), jak i utlenionej (ubichinon) znacznie poprawia ruchliwość plemników u pacjentów ze zmniejszoną ruchliwością plemników o nieznanej przyczynie.

Dobry dla mózgu – Mitochondria to główne generatory energii komórek mózgowych. Funkcja mitochondriów ma tendencję do zmniejszania się z wiekiem. Całkowita dysfunkcja mitochondriów może prowadzić do śmierci komórek mózgowych i chorób takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Wykazano, że CoQ10 chroni komórki mózgowe przed uszkodzeniem oksydacyjnym i zmniejsza działanie szkodliwych związków, które mogą prowadzić do chorób mózgu.

Jakie są korzyści zdrowotne i sportowe koenzymu Q10?

Jakie są korzyści zdrowotne i sportowe koenzymu Q10?

Coraz częsciej mówi się o koenzymie Q10, substancji, którą większość z nas kojarzy z antidotum na starzenie się skóry, czyli popularnym dodatkiem do kremów. Tymczasem koenzym Q10 to dokładnie przebadana i bardzo ważna substancja mitochondrialna. Bez jej udziału nie jest możliwe tworzenie energii komórkowej, od której zależy sprawne funkcjonowanie naszych narządów i układów. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze wzrostem zapotrzebowania na energię na skutek stresu, dużym obciążeniem pracą, bądź intensywnymi obciążeniami organizmu wzmożoną aktywnością fizyczną, albo też czeka nas operacja – w każdej z wymienionych sytuacji, jak również w celu zwiększenia męskiej płodności czy w przypadku zażywania antybiotyków warto zwrócić uwagę na suplement koenzym Q10.

1.Może pomóc w wykonywaniu ćwiczeń

Na wysiłek fizyczny może wpływać stres oksydacyjny i dysfunkcja mitochondriów. CoQ10 może pomóc obniżyć uszkodzenia oksydacyjne, zwiększyć wydolność wysiłkową i zmniejszyć zmęczenie.

2.Chroni płuca

Ze wszystkich narządów płuca mają największy kontakt z tlenem. To sprawia, że ​​są bardzo podatne na uszkodzenia oksydacyjne. CoQ10 może zmniejszać uszkodzenia oksydacyjne i stany zapalne, które powodują choroby płuc.

Pomaga w odchudzaniu

3.Pomaga w odchudzaniu

Niektóre badania dowodzą, że koenzym Q10 może być wsparciem dla osób z nadwagą i otyłością, bo przyśpiesza on metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej,

a także redukuje zmęczenie towarzyszące stosowaniu diety. Suplementacja diety CoQ10 znacznie zmniejszyła zawartość białej tkanki tłuszczowej i poprawiła funkcję brązowej tkanki tłuszczowej poprzez regulację ekspresji czynników związanych z metabolizmem lipidów.

4.Może pomóc w leczeniu niewydolności serca

Niewydolność serca jest często konsekwencją innych chorób serca, takich jak choroba wieńcowa lub wysokie ciśnienie krwi. Warunki te mogą prowadzić do zwiększonego uszkodzenia oksydacyjnego i zapalenia żył i tętnic. Niewydolność serca występuje, gdy problemy te wpływają na serce do tego stopnia, że ​​nie jest w stanie regularnie się kurczyć, rozluźniać ani pompować krwi przez ciało. CoQ10 może pomagać

w leczeniu niewydolności serca poprzez poprawę czynności serca, zwiększenie produkcji ATP i ograniczenie uszkodzeń oksydacyjnych.

Suplementacja

484894834731

Suplementacja związana z koenzymem Q10 polecane są szczególnie w niedoborach energii. Szczególnie przy dużym wysiłku fizycznym oraz umysłowym warto zaopatrzyć się w ten suplement, który pozwoli na zwiększenie wydajności produkcji energii w organizmie. Właściwy poziom koenzymu jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów. Zalety koenzymu Q10 to również przyspieszenie regeneracji uszkodzeń. Dodatkowo sprawi on, że po prostu poczujesz się pełen energii.

Przy wyborze suplementu należy zwrócić uwagę, aby zawsze wybierać te, które zawierają nie tylko odpowiednio wysoką dawkę koenzymu Q10, ale także sporą ilość antyoksydantów, które maksymalizują efektywność koenzymu.

Tylko takie suplementy będą naprawdę skuteczne i przyniosą oczekiwany efekt. Syntetyki często pozbawione są jeszcze dodatku witamin i charakteryzują się bardzo małą przyswajalnością. W wielu przypadkach suplementacja koenzymu Q10 jest wskazana, ponieważ chroni organizm nie tylko przed szkodliwym działaniem reaktywnych form tlenu, ale także przed rozwojem wielu chorób. Dodatkowo wspiera funkcjonowanie komórek i tkanek organizmu.

Aleksandra Forysiak