Przejdź do treści
Suplementów diety

Suplementy przedtreningowe: dlaczego i jak z nich korzystać?

SUPLEMENTY PRZEDTRENINGOWE: DLACZEGO I JAK Z NICH KORZYSTAĆ?

Kiedy pracujesz lub uczysz się cały dzień, możesz tak psychicznie się zmęczyć, że zanim dotrzesz na siłownię, twoja koncentracja spadnie i nie będziesz w stanie wydobyć z ćwiczeń tyle, ile potrzeba, żeby zrobić postępy. W takich chwilach przyda ci się suplement przedtreningowy, który na te dwie godziny wspomoże ciebie i twoją koncentrację, a także wspomoże pompę mięśniową, zaopatrzenie w energię, a także regenerację

Ważne jest, aby po rozpoczęciu treningu skoncentrować się fizycznie i psychicznie. Jeśli nie będziesz skupiony, twój trening nie będzie wystarczająco intensywny do uzyskania jakichkolwiek efektów. Bez względu na to, czy jesteś zmęczony, czy po prostu nie zjadłeś nic przed pójściem na siłownię, twój trening będzie stratą czasu. Ale jest rozwiązanie na takie nagłe sytuacje. Czasem pewnie nawet nie wyobrażasz sobie jak miałbyś się w sobie zebrać, ale jeśli tylko wrzucisz przedtreningówkę, po kilku minutach rozerwiesz te ciężary!

Co zawierają suplementy przedtreningowe

Na półkach znajdziesz szeroki wybór suplementów przedtreningowych. Jeśli poszukasz wśród nich, zauważysz, że są dostępne także jako boostery tlenku azotu. Zawierają głównie wiele naturalnych składników; najczęstszym składnikiem aktywnym jest kofeina, ale wiele z nich zawiera również argininę, odpowiedzialną za zwiększenie poziomu tlenku azotu. Składniki te mają działanie rozszerzające naczynia krwionośne, co oznacza, że przyswajanie składników odżywczych do mięśni przyspiesza, podobnie jak usuwanie materiałów niepotrzebnych organizmowi, co tym samym wspiera regenerację. Twoje mięśnie łatwiej pobierają energię, dzięki czemu mogą pracować bardziej efektywnie.

Wiele suplementów przedtreningowych zawiera także monohydrat kreatyny, który jest odpowiedzialny za pozyskiwanie energii z substancji odżywczych i energii regenerującej, dzięki czemu możesz dłużej wytrzymać intensywne obciążenie fizyczne.

Beta alanina i jabłczan cytruliny również mogą należeć do składników; zwiększają wytrzymałość i trwałość, dzięki czemu można dłużej ćwiczyć bez zakwaszenia i utraty poziomów energii.

Do czego dobre są przedtreningówki?

Czego oczekujesz od treningu, jeśli nie zwracasz uwagi na to, jak działają twoje mięśnie, czy korzystasz z nich w całym zakresie ruchu, czy masz odpowiednie obciążenie treningowe, czy możesz osiągnąć poziom, który osiągnąłeś ostatnim razem, lub czy możesz go nawet przekroczyć? Jeśli nie skupiasz się podczas treningu, myślisz o swoim wieczornym programie, jutrzejszym obciążeniu pracą lub studiowaniu, jeśli odczekujesz pięć minut między setami, równie dobrze możesz zapomnieć o postępach. Oczywiście może to nie być lenistwo lub brak zainteresowania, ale po prostu psychiczne wyczerpanie, które również utrudnia pracę fizyczną. Wtedy suplement przedtreningowy może ci bardzo pomóc.

Kiedy wypijesz je w formie rozpuszczonego w wodzie proszku lub weźmiesz w formie kapsułkach, zaczniesz powoli odczuwać mrowienie w ciele, które sprawia, że łapiesz za ciężary. Suplementy przedtreningowe sprawią, że poczujesz się żywy, poprawią krążenie krwi i sprawią, że poczujesz, że na świecie nie ma nic oprócz ciężarów i ciebie. Poczujesz, jak do twojch mięśnie dopływa dużo krwi, poczujesz pompę i to jak każde powtórzenia przybliża cię do posiadania dużych mięśni. Będziesz mógł trenować z większymi obciążeniami i będziesz bardziej wytrzymały, a także uzyskać z siebie jak najwięcej, mimo że pół godziny wcześniej rozważałeś powrót do domu i pominięcie treningu.

Zwiększone obciążenie z pewnością poprawi również twoje wyniki podczas budowania masy mięśniowej. Ale możesz także chcieć używać suplementów przedtreningowych, gdy chcesz schudnąć, ponieważ pomogą zwiększyć twoją aktywność i zwiększyć koncentrację nawet wtedy, gdy spożywasz niewiele węglowodanów. A rezultaty treningu poczujesz w napompowanych mięśniach.

suplement przedtreningowy

Który będzie dla ciebie najlepszy?

Powinieneś najpierw przyjrzeć się składowi suplementów przedtreningowych. Jeśli jesteś wrażliwy na kofeinę, unikaj tych, które je zawierają; jeśli masz problemy z krążeniem, na przykład wysokie ciśnienie, unikaj tych z kreatyną. Wypróbuj i przetestuj je, aby znaleźć najlepsze dla siebie. Jeśli twoim celem jest utrata wagi, poszukaj wersji bez cukru. Jeśli robisz masę, wersje zawierające cukier będą w porządku. Do cardio zalecamy te, które zawierają jabłczan cytruliny; jednak, kreatyna może nie być dobrym pomysłem. Nie będziesz także potrzebować argininy.

Dostępne są również wersje w proszku, rozpuszczalne w wodzie, kapsułki i tabletki. Wszystkie są w porządku; pytanie brzmi, który z nich jest wygodniejszy do noszenia, picia lub przyjmowania. Lubisz owocowy smak suplementów do picia, czy wolisz połknąć tabletkę? Jeśli wybierzesz kapsułkę lub tabletkę, weź ją trochę wcześniej, ponieważ suplementy w płynach szybciej docierają do układu pokarmowego. W efektach ich działania nie ma różnicy.

Kiedy i jak przyjmować suplementy przedtreningowe

Aby uzyskać najlepszy efekt, suplementy przedtreningowe powinny być przyjmowane około 20 minut przed treningiem. 2 lub 3 godziny wcześniej, jak wolisz, zjedz stały posiłek, potem możesz po treningu wypić koktajl i znowu zjeść posiłek w ciągu godziny. Zalecana dawka zostanie wskazana na opakowaniu. Uważaj na suplementy zawierające kofeinę, szczególnie jeśli pijesz kawę w ciągu dnia lub wykonujesz swój trening późnym wieczorem.

Czy przedtreningówki można przedawkować?

Stymulatory przedtreningowe zazwyczaj zawierają o wiele więcej kofeiny niż espresso i musisz wziąć to pod uwagę. Również wersja z kofeiną nie jest zbyt mądrym wyborem na wieczorny trening, ponieważ może nie pozwolić ci spać w nocy. Zdecydowanie nie zaleca się przyjmowania większych ilości tylko dlatego, że Twoje ciało jest większe, lub dlatego, że trenujesz ciężej, niż przeciętna osoba chodząca do siłowni.

Jeśli weźmiesz jej zbyt dużo, możesz doświadczyć drżenia i nudności, ale jeśli będziesz trzymał się tego, co jest wskazane na opakowaniu, nie będzie problemu. Jeśli nie jesteś jeszcze przyzwyczajony do zawartych w przedtreningówce składników, powinieneś zacząć od połowy porcji, a następnie zwiększyć dawkę.

Jeśli regularnie lub przed treningiem korzystasz z suplementu przedtreningowego, powinieneś zrobić przerwę po miesiącu lub zdecydować się na inne aktywne składniki, aby uniknąć przyzwyczajenia się do nich.

Inne naturalne składniki stymulujące wzrost poziomu energii

Mięso, nasiona i orzechy oraz niektóre warzywa zawierają wiele aktywnych składników, które mogą pomóc w zwiększeniu poziomu siły.

Problem z żywnością dodającą energii polega na tym, że nie zawierają niezbędnych składników aktywnych w takiej koncentracji i czystości, jak suplementy przedtreningowe. Również wchłanianie składników aktywnych z żywności jest wolniejsze i trudniejsze.

Najlepszym rozwiązaniem jest jedzenie wyłącznie pokarmów odpowiedniej jakości i w ilości, nie obciążających układu trawiennego i zawierających składniki odżywcze (witaminy, minerały i przeciwutleniacze), które będą wspierać twój trening, a także regenerację. To powinno być uzupełnione suplementem przedtreningowym, który w odpowiednim czasie będzie stymulować twój trening.

Jeśli twój cel, postęp i zmiana są dla ciebie ważne, ale po ciężkim dniu pracy nie jesteś wystarczająco skupiony i nie masz odpowiednio dużo siły, wypróbuj suplementy przedtreningowe i daj z siebie na treningu tyle, ile nigdy nie pomyślałbyś, że możesz!