Przejdź do treści
Suplementów diety

Czym dokładnie jest hydrolizowany kolagen?

Kolagen jest tak ważny, ponieważ stanowi 70% naszej skóry i 90% zarówno tkanki łącznej, jak
i organicznej masy kostnej. Ten długi łańcuch aminokwasów buduje i łączy naszą skórę, kości i tkanki łączne. Jego głównym zadaniem jest łączenie ze sobą komórek, dlatego jest on budulcem większości narządów, przede wszystkim skóry, kości i zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych czy rogówek oka. Co zatem warto wiedzieć o kolagenie? Jaka uzupełnić jego braki?

Co to jest hydrolizowany kolagen ?

Podczas gdy kolagen jest naturalnym białkiem wytwarzanym przez nasz organizm w celu utrzymania napięcia skóry, kolagen hydrolizowany jest kolagenem przetwarzanym chemicznie lub enzymatycznie. Hydrolizowany kolagen to tkanka łączna – zwykle pochodząca od krów, kurczaków lub ryb – rozkładana za pomocą enzymów i wody. Proces przekształcania bogatej w kolagen tkanki łącznej w zhydrolizowany kolagen nazywa się hydrolizą. Sam kolagen jest najbogatszym białkiem w twoim ciele, który pomaga w tworzeniu struktury skóry, włosów, paznokci, kości, więzadeł i oczu.

Gęstość kolagenu w skórze spada nam wszystkim średnio o 2% rocznie. Niestety w okolicach 70 roku życia synteza kolagenu niemal zupełnie zanika.

Kolagen składa się przede wszystkim z trzech aminokwasów – proliny, hydroksyproliny i glicyny – dzięki czemu mają unikalne właściwości funkcjonalne różne od wszystkich innych białek. Kolagen powstaje
z trzech bardzo długich łańcuchów o długości ponad 1000 aminokwasów skręconych w konformację helisy. Ta ciasno skręcona helisa daje kolagenowi siłę do budowy naszego ciała, ale jest trudna do rozbicia podczas trawienia i zbyt duża, aby przejść przez ścianę jelita, więc w swojej niezhydrolizowanej pełnej długości kolagen nie jest skutecznym suplementem doustnym.

Peptydy kolagenowe lub hydrolizat kolagenu są krótkimi łańcuchami aminokwasów pochodzących
z kolagenu. Możesz je znaleźć w postaci proszku białkowego. Po spożyciu i wchłonięciu peptydy kolagenowe przemieszczają się po całym ciele, naprawiając, odbudowując i dostarczając energię. Peptydy kolagenowe są transportowane do różnych tkanek, gdzie komórki zbudują peptydy w pełnej długości helisy kolagenowe w celu naprawy naszej skóry, kości i stawów, lub komórki mogą wykorzystywać aminokwasy bezpośrednio do energii.

Suplement diety w postaci smakowego napoju z zawartością kolagenu, z witaminami, minerałami i substancjami słodzącymi.

Jaka jest różnica między kolagenem a peptydami kolagenowymi?

Kolagen składa się z trzech długich łańcuchów o długości ponad 1000 aminokwasów, które są skręcone, tworząc konformację helisy. Ta forma kolagenu o pełnej długości jest niezhydrolizowana i trudna do strawienia. Zhydrolizowane peptydy kolagenowe wytwarza się przez rozbicie łańcucha pełnej długości aminokwasów w procesie zwanym hydrolizą z wytworzeniem aminokwasów krótkołańcuchowych. Peptydy kolagenowe są ogólnie bardziej biodostępne – są lepiej wchłaniane do krwioobiegu, ponieważ są znacznie krótszymi łańcuchami aminokwasów niż kolagen i żelatyna. Ponieważ są one w pełni zhydrolizowane, a zatem krótsze, peptydy kolagenowe są łatwiej rozkładane do postaci, która może wchodzić do krwioobiegu po trawieniu. Mówiąc prosto, peptydy kolagenowe są bardziej rozpadającą się formą kolagenu.

Co oznacza „zhydrolizowany”?

Kolagen kolagenowi nierówny. Hydrolizowany proszek kolagenowy to kolejna nazwa peptydu kolagenowego. Termin „zhydrolizowany” oznacza rozbity przez wodę. W kontekście kolagenu odnosi się do tego, w jaki sposób bogata w kolagen tkanka łączna rozkłada się na mniejsze cząsteczki w celu lepszego wchłaniania. W procesie hydratacji uzyskano białko odfiltrowane tak, by miało jak największe powinowactwo do występującego w ludzkim ciele. Jest ono stabilne w temperaturze pokojowej, nie wymaga konserwantów, a dzięki uwodnieniu łatwiej przenika w głąb tkanek i wiąże się z nimi.

Rodzaje peptydów kolagenowych

Podstawowym ich zadaniem jest utrzymanie integralności strukturalnej i sprężystości tkanki łącznej oraz jej wytrzymałości na rozciąganie. Dotychczas udało się wyizolować i opisać 29 typów kolagenów charakteryzujących się odmienną strukturą, funkcją oraz występowaniem w organizmie. Rozwój technik badawczych umożliwił poznanie struktury i właściwości naturalnych białek kolagenowych, co
z kolei zaowocowało produkcją syntetycznych włókien kolagenowych, wykorzystywanych
w nanotechnologii czy biomedycynie. Materiały kolagenowe zaliczane są do najbardziej użytecznych biomateriałów ze względu na takie właściwości, jak minimalna toksyczność, niska antygenowość, wysoka biozgodność oraz biodegradowalność.

Najczęściej mówi się o kolagenie typu 1, 2 i 3. Kolagen typu 1 i kolagen typu 3 są zwykle pogrupowane, ponieważ są najbardziej obfite i mają podobne funkcje organizmu. Oba mogą pochodzić z kolagenu bydlęcego. Typ I może być również pozyskiwany z kolagenu morskiego, w przeciwieństwie do kolagenu typu 3. Niemniej jednak oba stanowią 90% całkowitego kolagenu w ludzkim ciele i są kluczowe
w utrzymaniu skóry, włosów, kości i mięśni.

1. Kolagen typu I – można znaleźć prawie w dowolnym miejscu w ciele, z wyjątkiem tkanek chrzęstnych. W rzeczywistości sam kolagen typu 1 stanowi 70% skóry. Ten rodzaj kolagenu jest szczególnie pomocny w poprawie skóry i pomaga odwrócić proces starzenia. Bogatyw aminokwasy: glicynę, prolinę i glutaminę, które wszystkie pełnią swoje kluczowe funkcjew organizmie, w tym blokują endotoksynę lub działają jako przeciwutleniacz.

2. Kolagen typu II – można znaleźć tylko w chrząstce i ciele szklistym. Stanowią one około 50% do 60% całego białka chrząstki, a zatem są bardzo przydatne w podtrzymywaniu stawów

i chrząstki. Ma strukturę spiralną, składającą się z 3 połączonych ze sobą włókien kolagenowych. Przynosi ulgę w bólu przy artrozie, zwłaszcza w kolanach. Składa się z luźnych włókien. Jeśli masz słabe kolana, na przykład kolagen typu 2 może być dla Ciebie kolagenem.

3. Kolagen typu III – 3 można znaleźć w narządach pustych, takich jak ściany tętnic. Typ I i ​​III są bardzo podobne; są to dwa rodzaje kolagenu, które są najbardziej obfite i są kluczowe dla utrzymania skóry, paznokci, kości, mięśni i włosów. Składają się z czterech kluczowych aminokwasów, które mogą wspierać nasze zdrowie, w tym glicyny i proliny.

Suplement kolagenowy od BioTechUSA

Suplement kolagenowy od BioTechUSA

Kolagen dostępny jest w różnych produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego, jednak przeważnie tych najmniej lubianych – chrząstkach, skórkach, szpiku. Są one źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, których nadmiar w diecie nie jest wskazany, ponieważ sprzyja rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego. Z tego powodu nie tak łatwo jest dostarczyć kolagen wraz z dietą. Alternatywą są suplementy diety bogate w ten składnik. Kolagen w proszku, czy w formie kapsułek jest ogólnodostępny i często stanowi jeden z elementów wieloskładnikowych suplementów diety. Badania dowodzą, że regularnie stosowany kolagen do picia poprawia metabolizm tego białka w organizmie i korzystnie wpływa na zwiększenie elastyczności i gęstości skóry, a także redukcję zmarszczek. Aby efekty były widoczne, kuracja musi trwać przynajmniej 3 miesiące. Stosowanie takich preparatów jedynie od czasu do czasu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Wybierz jeden z preparatów dla siebie:

BioTechUSA Collagen + Hyaluronic & Collagen

Hyaluronic & Collagen – Kwas hialuronowy i kolagen są stosowane w przemyśle kosmetycznym od lat. Hyaluronic & Collagen firmy BioTech USA to wygodne połączenie kwasu hialuronowego i kolagenu
w kapsułce. Pamiętamy, że kolagen odpowiada za elastyczność skóry. Problem polega na tym, że
z wiekiem jest go coraz mniej w organizmie. Skutek to wyraźne obniżenie napięcia skóry i zmarszczki. Kwas hialuronowy działa inaczej, nie uelastycznia skóry. Jego podstawowym zadaniem jest wiązanie wody. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody. Dzięki tej zdolności kwas hialuronowy uzupełnia jej braki pod skórą i powoduje napięcie błony komórkowej, niwelując tym samym zmarszczki.

Collagen powder – Collagen od BioTechUSA w praktyczny sposób dostarcza do organizmu kwas hialuronowy i kolagen jednocześnie. Dodatkowo zawiera witaminę C, która przyczynia się do produkcji kolagenu, co ostatecznie pomaga zachować zdrowie skóry, naczyń krwionośnych, kości, chrząstek, zębów i dziąseł. Zawartość witaminy E w produkcie odgrywa ważną rolę w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.

Aleksandra Forysiak