Przejdź do treści
Suplementów diety

7 zalet kwasu hialuronowego dla skóry i stawów

Kwas hialuronowy jest powszechnie nazywany 'eliksirem młodości’ z powodu szerokiego zastosowania w kosmetyce. Jednak kwas hialuronowy jest stosowany także w medycynie w celu leczeniu wielu chorób, m.in reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób wątroby i oczu.

Wykorzystuje się go do wypełniania zmarszczek, podnoszenia owalu twarzy, ujędrniania i rewitalizacji skóry, wygładzania zmarszczek na szyi i dekolcie, zabiegu korekty nosa czy modelowania i powiększania ust. ze względu na swoją zdolność do wiązania wody, utrzymuje on właściwy stopień nawilżenia struktur stawowych. Jest jednym z głównych składników mazi stawowej zapewniającej odpowiednie smarowanie pracującym stawom. Z naukowego punktu widzenia kwas hialuronowy to organiczny związek chemiczny, polisacharyd, występujący we wszystkich żywych organizmach.

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest substancją, która występuje w organizmie człowieka w postaci soli sodowej, czyli tzw. hialuronianu sodu. Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest zatem umiejętność wiązania wody, ma on więc działanie higroskopowe. Codziennie około 30 procent kwasu hialuronowego, obecnego w naturalny sposób w organizmie, ulega rozpadowi, a jego miejsce zajmują nowe cząsteczki kwasu. Jednak wraz z wiekiem jego ilość stopniowo się zmniejsza, przez co dochodzi do degeneracji tkanek, w których się znajduje. Dlatego coraz częściej uzupełnia się niedobory kwasu hialuronowego dostarczając go z zewnątrz w formie zastrzyków, tabletek czy kremów.

Jak powstaje kwas hialuronowy w organizmie?

Dawniej źródłem kwasu hialuronowego były tkanki zwierzęce, takie jak skóra rekina, gałki oczne bydła, a przede wszystkim grzebienie kogutów. Ze względu na to, że kwas ten występował w materiale zwierzęcym w połączeniu z innymi biopolimerami, konieczne było zastosowanie specjalnych procesów, których celem było uzyskanie czystego kwasu. Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie człowieka w postaci wcześniej wspomnianej soli sodowej. W najwyższym stężeniu występuje w skórze, w mazi stawowej oraz w ciele szklistym oka. Jest również składnikiem płynów ustrojowych i tkanki łącznej. Stanowi także budulec ścian naczyń krwionośnych.

Jakie są jego funkcje? Jak to działa?

Kwas hialuronowy posiada wiele właściwości, które czynią z niego powszechnie używany surowiec, zwłaszcza w dziedzinie kosmetyki i medycyny estetycznej.

 • Umiejętność wiązania wody, ma on więc działanie higroskopowe – 1 g kwasu hialuronowego może związać nawet 6 litrów wody! To właśnie dzięki temu skóra jest cały czas odpowiednio nawilżona, a wszystkie układy, w tym układ stawowy, działają prawidłowo;

 • Wspiera tworzenie włókien kolagenowych, które odpowiadają za jędrność i sprężystość skóry;

 • Jest głównym składnikiem płynu stawowego. Warunkuje on lepko-sprężyste właściwości płynu stawowego oraz odgrywa istotną rolę w prawidłowym ruchu stawu.;

 • Współtworzy film łzowy i jest jednym z elementów odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie ciałka szklistego oka;

 • Wspomaga zwalczanie stanu zapalnego i przyśpiesza gojenie się ran pooperacyjnych na szyjce macicy, sromie i pochwie, także powstałych w wyniku brachyterapii.

 • Wykorzystywany również podczas niektórych zabiegów chirurgicznych oczu, np. podczas usuwania zaćmy czy przy przeszczepie rogówki. Jest także składnikiem preparatów ochronnych stosowanych w trakcie wszczepiania soczewek wewnątrzgałkowych oraz laserowej chirurgii oka.

Kto użył go po raz pierwszy jako produktu biomedycznego?

Kwas hialuronowy został po raz pierwszy uzyskany przez Karla Meyera i Johna Palmera w 1934 roku
z ciała szklistego oka krowy. Pierwszy produkt biomedyczny z hialuronianem, Healon, został opracowany w latach 70. i 80. XX wieku przez Pharmacia i zatwierdzony do stosowania w chirurgii oka.

Jakie spożycie dzienne?

Niektórzy producenci zalecają dzienną dawkę 200 mg, podczas gdy inni zalecają do 1000 mg dziennie. Nie ma uniwersalnych wytycznych dotyczących prawidłowego stosowania doustnego kwasu hialuronowego. W rzeczywistości większość dostępnych badań klinicznych ograniczyła dzienne spożycie kwasu hialuronowego do nie więcej niż 240 mg.

7 najważniejszych zalet kwasu hialuronowego

7 najważniejszych zalet kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy ma wiele zastosowań. Wiele osób przyjmuje go jako suplement, ale jest również stosowany w serum, kroplach do oczu i zastrzykach. Oto 7 korzyści wynikających z przyjmowania kwasu hialuronowego.

 1. Złagodzić ból stawów – Kwas hialuronowy znajduje się również w stawach, gdzie utrzymuje dobre nawilżenie przestrzeni między kośćmi. Kiedy stawy są smarowane, kości są mniej podatne na ścieranie się o siebie i powodowanie nieprzyjemnego bólu.
 2. Chroń swoją chrząstkę – Kwas hialuronowy stanowi element budulcowy chrząstki szklistej. Posiada właściwości higroskopijne – wiąże wodę i tym samym nawilża powierzchnię chrząstki stawowej chroniąc ją przed wysychaniem.
 3. Pomaga w regeneracji kości i zachowaniu ich wytrzymałości – Dwa badania wykazały, że suplementy kwasu hialuronowego mogą pomóc spowolnić tempo utraty masy kostnej u szczurów z osteopenią, początkowym etapem utraty masy kostnej poprzedzającym osteoporozę. nie zbadano jeszcze jego wpływu na zdrowie ludzkich kości, wczesne badania na zwierzętach i probówkach są obiecujące.
 4. Zmniejszyć bolesność mięśni spowodowaną wysiłkiem fizycznym – W mięśniach występuje w bardzo małych ilościach. Nie pełni tam głównej roli, aczkolwiek warto zaznaczyć, że pomaga w gospodarce energetycznej oraz zatrzymuje pewne ilości wody.
 5. Złagodzić zespół suchego oka – Ponieważ kwas hialuronowy doskonale zatrzymuje wilgoć, jest często stosowany w leczeniu zespołu suchego oka. Wykazano, że krople do oczu zawierające 0,2–0,4% kwasu hialuronowego zmniejszają objawy zespołu suchego oka i poprawiają stan oczu.
 6. Wspomaga gojenie się ran – Kwas hialuronowy ma również właściwości przeciwbakteryjne, więc może pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji, gdy jest stosowany bezpośrednio na otwarte rany.
 7. Promuje zdrową i jędrną skórę – Suplementy kwasu hialuronowego mogą pomóc zwiększyć nawilżenie skóry i zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek. Miejscowe zabiegi mogą złagodzić zaczerwienienia i zapalenie skóry, a zastrzyki mogą sprawić, że skóra stanie się jędrniejsza.
BioTechUSA Hyluronic and Collagen

Suplementy kwasu hialuronowego od BioTechUSA

Kwas hialuronowy jest ogólnie bardzo bezpieczny w użyciu, z kilkoma zgłoszonymi działaniami niepożądanymi. Ponieważ organizm wytwarza je w sposób naturalny, reakcje alergiczne są bardzo rzadkie. Jednak jego działanie w okresie ciąży czy karmienia piersią nie zostało dogłębnie zbadane, dlatego te grupy powinny zachować ostrożność i unikać suplementacji. Istnieją również dowody na to, że komórki rakowe są wrażliwe na kwas hialuronowy i przyjmowanie suplementów może przyspieszyć ich wzrost. Reasumując suplementy kwasu hialuronowego mogą być bezpiecznie przyjmowane przez większość ludzi i zapewniają wiele korzyści zdrowotnych, szczególnie te związane ze zdrowiem skóry i stawów. Poniżej kilka suplementów diety:

 • Hyaluronic & Collagento połączenie kwasu hialuronowego i kolagenu. Te dwie substancje zostały połączone w jeden preparat aby maksymalnie wesprzeć nawilżenie i elastyczność skóry oraz zadbać o aparat ruchu.

 • Collagento suplement diety, który zawiera składniki odpowiedzialne za dobry stan chrząstek, ścięgien, więzadeł oraz skóry. Kolagen jest jednym z najistotniejszych białek w ludzkim organizmie, wpływa na aparat ruchowy, lecz wraz z wiekiem i intensywnym zużyciem jego ilość zaczyna maleć. Forma proszku ułatwia suplementację, już nie musisz połykać wielu kapsułek, wystarczy łatwy w przygotowaniu napój.

 • Arthro Guard Liquid 140 mgsuplement wspomagający regenerację i utrzymanie prawidłowego funkcjonowania aparatu więzadłowo stawowego. Zawiera między innymi duże ilości glukozaminy, chondroityny, MSM, kolagenu i kwasu hialuronowego. Charakteryzuje się wysokim poziomem przyswajalności.

 • Arthro Forte Pack 20 mgrozbudowany suplement diety, którego działanie ma na celu ochronić Twoje stawy przed urazami i zwyrodnieniami. Jeżeli czujesz, że Twoje stawy są w kiepskiej kondycji, czas najwyższy, abyś o nie zadbał. Arthro Gurad Pack zawiera cynk i mangan, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie kości i stawów oraz całej struktury organizmu. Dodatkowa dawka witaminy E chroni komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, a witamina C przyczynia się do tworzenia kolagenu potrzebnego do normalnego funkcjonowania chrząstek.

Aleksandra Forysiak