Przejdź do treści
Suplementów diety

6 sposobów na naturalne zwiększenie testosteronu

6 sposobów na naturalne zwiększenie testosteronu

Od lat jest zauważalny stały spadek poziomu testosteronu u mężczyzn, za co odpowiadają stres, brak snu, nieregularna aktywność fizyczna i zła dieta. Do niedawna spadek tego hormonu łączono
z procesem starzenia się. Coraz częściej jednak problem ten dotyczy młodych mężczyzn. Spadek poziomu testosteronu może być szczególnie niebezpieczny dla osób w wieku młodzieńczym, kiedy wyższy poziom tego hormonu jest niezbędny do prawidłowego rozwoju organizmu. Natomiast wraz z wiekiem, poczynając od 30. roku życia, dochodzi do stopniowego naturalnego spadku poziomu testosteronu. Działanie testosteronu u mężczyzn jest najczęściej bardzo przyjemne. Istnieją cztery główne czynniki odpowiadające za poziom testosteronu w organizmie: waga, wiek, ruch i kondycja. Osoby zmagające się z nadwagą i otyłością z pewnością zauważą u siebie zmniejszone libido i gorsze samopoczucie, dlatego tak ważne jest pilnowanie prawidłowej masy ciała.

Wpływ testosteronu na organizm

Co to jest hormon testosteronu i jaka jest jego funkcja?

Testosteron jest niezbędny do produkcji plemników w jądrach. Jest to jednak delikatna równowaga. Zarówno za mało, jak i za dużo testosteronu może prowadzić do niskiej liczby plemników.  Związane z tak zwanymi drugorzędnymi cechami męskimi: obejmuje wzrost owłosienia twarzy i ciała, pogłębienie głosu, budowę masy mięśniowej, zwiększony rozmiar kości i dystrybucję tłuszczu w organizmie. Niemowlęta chłopcy i dziewczęta mają podobny poziom testosteronu. Dopiero w okresie dojrzewania chłopcy zaczynają wytwarzać znacznie wyższy poziom testosteronu, co prowadzi do rozwoju drugorzędowych cech płciowych u mężczyzn.

Kobiety z nienormalnie wysokim poziomem testosteronu mogą mieć problemy z zarostem, łysieniem typu męskiego i bezpłodnością. Wysoki poziom testosteronu wiąże się również z trądzikiem u mężczyzn i kobiet. Niezbędne do rozwoju komórek jajowych w jajnikach: Androgeny odgrywają ważną rolę w rozwoju pęcherzyków jajnikowych i produkcji estrogenu.

Seksualność

W okresie dojrzewania rosnący poziom testosteronu sprzyja wzrostowi jąder, prącia i włosów łonowych. Głos zaczyna się pogłębiać, rosną mięśnie i włosy na ciele. Wraz z tymi zmianami pojawia się rosnące pożądanie seksualne.

Skóra i włosy

Kiedy mężczyzna przechodzi od dzieciństwa do dorosłości, testosteron pobudza wzrost włosów na twarzy, pod pachami i wokół genitaliów. Włosy mogą również rosnąć na ramionach, nogach i klatce piersiowej. Mężczyzna, u którego poziom testosteronu spada, może stracić trochę włosów na ciele. Terapia zastępcza testosteronem ma kilka potencjalnych skutków ubocznych, w tym trądzik i powiększenie piersi. Plastry testosteronu mogą powodować niewielkie podrażnienia skóry. Miejscowe żele mogą być łatwiejsze w użyciu, ale należy bardzo uważać, aby nie przenosić testosteronu na kogoś innego przez kontakt skóra do skóry.

Mięśnie, tłuszcz i kości

Mięśnie, tłuszcz i kości

Testosteron jest jednym z wielu czynników wpływających na rozwój masy i siły mięśni. Testosteron zwiększa neuroprzekaźniki, które pobudzają wzrost tkanki. Oddziałuje również z receptorami jądrowymi w DNA, co powoduje syntezę białek. Testosteron podnosi poziom hormonu wzrostu. To sprawia, że ​​ćwiczenia zwiększają siłę mięśni.Testosteron zwiększa gęstość kości i nakazuje szpikowi kostnemu wytwarzanie czerwonych krwinek. Mężczyźni z bardzo niskim poziomem testosteronu częściej cierpią na złamania i pęknięcia kości. Testosteron odgrywa również rolę w metabolizmie tłuszczów, pomagając mężczyznom efektywniej spalać tłuszcz. Spadek poziomu testosteronu może powodować wzrost tkanki tłuszczowej.

W jaki sposób organizm wytwarza testosteron?

Testosteron jest hormonem androgenowym wytwarzanym przez korę nadnerczy, jądra (u mężczyzn)
i jajniki (u kobiet). Często jest uważany za główny męski hormon płciowy. Testosteron stymuluje rozwój drugorzędowych cech płciowych u mężczyzn (takich jak owłosienie ciała i wzrost mięśni) i jest niezbędny do produkcji nasienia . U kobiet między innymi testosteron pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i układu rozrodczego oraz przyczynia się do popędu seksualnego.

Kiedy i co powoduje niski poziom testosteronu?

U kobiet niski poziom testosteronu może wynikać z niewydolności nadnerczy lub jajników. U mężczyzn niski poziom testosteronu może objawiać się nabieraniem kobiecych kształtów, spadkiem libido, problemami z erekcją, zmniejszeniem objętości jąder, nerwowością, bezsennością. Niedobór testosteronu u mężczyzn może wskazywać na niewydolność hormonalną jąder.

6 naturalnych sposobów na zwiększenie testosteronu

W dzisiejszych czasach, gdy medycyna rozwija się z dnia na dzień, często polegamy na pigułce, która pomaga zwalczyć chorobę lub dolegliwość. Jednak w wielu przypadkach wiele dolegliwości i problemów można zwalczyć dzięki codziennym zmianom w diecie i ogólnym samopoczuciu. Weźmy na przykład testosteron. Podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących tego, co codziennie wprowadzasz do swojego ciała, może oznaczać ogromną różnicę w sposobie, w jaki się czujesz i w tym, jak Twoje ciało reaguje fizycznie.

Pokarmy zwiększające poziom testosteronu

1. Weź wystarczającą ilość witaminy D – Suplementacja witaminy D przy niskich, wyjściowych stężeniach testosteronu może zwiększyć stężenie testosteronu u mężczyzn. Z uwagi na lipofilność witaminy D, nadmiernie rozwinięta tkanka tłuszczowa zwiększa ryzyko niedoborów witaminy D poprzez wiązanie jej w adipocytach.

2. Weź suplementy cynku – Niedobór cynku może prowadzić do niskiego poziomu testosteronu. Dokładnie, dlaczego brak cynku wpływa na poziom testosteronu, nie jest w pełni zrozumiały. Minerał może wpływać na komórki w jądrach wytwarzające testosteron.

3. Codziennie jedz kiść winogron – Winogrona są jagodami zawierającymi witaminy, które są dobre dla ogólnego stanu zdrowia. Co więcej, mogą znacznie zwiększyć poziom testosteronu w organizmie. Z naukowego punktu widzenia, skórka winogron zawiera resweratrol, który doskonale wpływa na zdrowie plemników. Ponadto czerwone winogrona zawierają bor, który wspomaga produkcję estrogenu i testosteronu.

Pij sok z granatów

4. Pij sok z granatów – Kiedy ludzie myślą o owocach, granat może nie być pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl. Okazuje się jednak, że ten konkretny owoc jest bogaty w fitochemikalia. Granaty stają się coraz bardziej znane ze swoich właściwości blokowania estrogenów, a także właściwości przeciwutleniających.

5. Zmniejsz hormon stresu czosnkiem – Czosnek może mieć ostry smak i zapach. Zawiera jednak związek zwany allicyną, który pomaga obniżyć poziom kortyzolu, hormonu stresu. Kortyzol polega na tym, że konkuruje z testosteronem o podobne miejsca w komórkach mięśni. Dlatego im niższy poziom kortyzolu, tym wyższy poziom T.

6. Jedz warzywa kapustne – Jednym z najlepszych sposobów blokowania estrogenu jest jedzenie warzyw krzyżowych . Warzywa te mają wysoki poziom fitochemikaliów i blokują produkcję estrogenu. Warzywa kapustne można gotować na wiele sposobów. Niektóre z nich, w tym brokuły i kalafior , dobrze smakują na surowo.

Produkty wzmacniające testosteron od BioTechUSA

Obecnie niedobór testosteronu można skutecznie leczyć, niezależnie od wieku, w którym mężczyzna doświadcza tego problemu. Możliwa jest zarówno suplementacja testosteronem, jak również terapia, umożliwiająca stymulację jego naturalnej produkcji. Zbyt dużo testosteronu może powodować bezpłodność zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Z drugiej strony Towarzystwo Endokrynologiczne popiera jego ewentualne stosowanie u starszych mężczyzn z potwierdzonym niedoborem testosteronu, dążąc do uzyskania niskiego normalnego poziomu tego hormonu, ale dopiero po dokładnym przeanalizowaniu zagrożeń i korzyści. Produkty wzmacniające testosteron:

  • TST + GH – suplement, który reguluje funkcjonowanie hormonu wzrostu i testosteronu. Zawiera także dużą dawkę składników aktywnych w tym witaminy i aminokwasy. Wprowadzając go do diety sprawisz, że zwiększysz masę mięśniowa. Wpłynie również pozytywnie na poprawę libido. Regularnie stosując TST + GH poczujesz się pełen siły i wigoru.
  • Black test – Ten suplement zawiera argininę, wyciągi roślinne, witaminy i minerały, które pomogą Ci w osiągnięciu wymarzonych rezultatów. Wieloskładnikowy booster testosteronu, który pomoże Ci uregulować aktywność hormonów i zarządzać poziomem energii. Z tym suplementem skończą się Twoje problemy z zasypianiem, a uzyskanie suchej masy mięśniowej będzie znacznie prostsze.
  • Tribooster – Suplement dla sportowców z wysoką dawką tribulus terrestris oraz bogaty w saponinę. Dzięki wysokiej zawartości saponiny, Twój organizm będzie mógł odczuć zwiększony wpływ na rozrost tkanki mięśniowej, jeszcze większą siłę mięśni, a także usprawnioną regenerację po intensywnym treningu. Cechą charakterystyczną substancji zastosowanej w niniejszym preparacie jest wpływ na unormowanie występowania hormonów w organizmie.
  • Fenugreek – Czyli wyciągu z nasion kozieradki, wykazuje silne właściwości anaboliczne, stymulujące wydzielanie testosteronu, wzmacniające, usprawniające wchłanianie pokarmów, poprawiające samopoczucie, pobudzające regenerację wszystkich tkanek oraz wspierające procesy wytwarzania krwinek.

Aleksandra Forysiak