Przejdź do treści
Plany żywieniowe

Zdrowa dieta

Nie wiesz, na którą dietę się zdecydować, aby jak najszybciej pozbyć się zbędnych kilogramów?

Wymyślne diety nie są narzędziem kontrolującym masę ciała. Nieodpowiednio dobrane, tzw. głodówki spowodują krótkotrwałą utratę kilogramów, prowadzącą w rezultacie do ponownego wzrostu masy ciała, a tym samym znacznie utrudnią i zniechęcą do kolejnych prób odzyskania szczupłej sylwetki. Ponadto organizm przestawi się na zupełnie inny tryb, i już niewielka ilość jedzenia wystarczy, by zacząć przybierać na wadze.

Nie sposób jest utrzymać dietę o zaniżonej kaloryczności przez długi czas, dlatego że kilogramy prawie zawsze wracają. Aż 95% osób odchudzających się w ten sposób, powróciło do wyjściowej masy ciała. Dodatkowo większość ludzi 'głodujących’, zaniedbuje aktywność fizyczną, a w związku z tym utracone kilogramy to beztłuszczowa masa ciała.

W najlepszym wypadku osoba taka nie przybiera na wadze, ale nie jest ani zdrowa, ani silna, ani sprawna, a jej sylwetka nie jest atrakcyjna, a przecież nie o to chodzi. Chyba, że interesuje cię wyłącznie utrata kilogramów, i nie ma dla ciebie znaczenia, jaka to tkanka, na jaki czas się jej pozbywasz, i czy nie tracisz przy tym zdrowia. Przemyśl plan swojego działania i nie podejmuj drastycznych, nierozsądnych i szkodliwych dla Ciebie kroków. Na początek zastosuj się do kilku wskazówek, które pozwolą Ci zapoczątkować zmiany.

1. Zachowaj właściwe proporcje. Prawidłowo skomponowana dieta składa się w 50-60% z węglowodanów, 20-30% białka i do 20% tłuszczu.

2. Uważaj na cukry proste! Bardzo szybko podnoszą wzrost poziomu cukru we krwi, powodując gwałtowny wyrzut insuliny. To z kolei przyczynia się do zahamowania metabolizmu tłuszczu i sprawia, że organizm zaczyna go gromadzić.

3. Jedz mało, a często. Dzięki temu utrzymasz stabilny poziomu cukru we krwi, co pomoże Ci zapanować nad głodem.

4. Nie zajadaj się wieczorami. Metabolizm słabnie w ciągu dnia. Rano jego tempo jest najszybsze i wtedy powinno się zjeść solidny posiłek, natomiast wieczorem organizm ma większą skłonność do magazynowania niż do spalania, dlatego kolacja ma być skromna i nie przekraczać 30% dziennego spożycia kalorii.

5. Nie zapominaj o witaminach i minerałach, które wypłukujesz podczas aktywności fizycznej.

Paulina Pietraszewska
Facebook: Healthy Vibes