Przejdź do treści
Plany żywieniowe

Dieta na wakacjach

Wyjazd na wakacje to jeden z przyjemniejszych momentów w ciągu roku. Z jednej strony chcesz wykorzystać go jak najlepiej, a z drugiej nie możesz zaprzepaścić efektów dotychczasowej pracy nad swoją sylwetką.

Wypoczynek, regeneracja i odskocznia od codzienności – wakacje, urlop, chwila oddechu. Jeden z przyjemniejszych momentów w ciągu roku, w którym wyłączasz telefon, zapominasz o problemach i maksymalnie korzystasz z życia. Problem pojawia się, kiedy uświadamiasz sobie, że stu procentowe wakacje to takie, podczas których nie musisz przestrzegać restrykcyjnej diety ważąc i mierząc wszystko to, co zamierzasz zjeść. Z drugiej strony jeszcze bardziej bolesna staje się świadomość dodatkowych kilogramów, gorszego samopoczucia i nabytych niezdrowych nawyków po powrocie z wakacji.

Z powyższym problemem boryka się większość urlopowiczów. Szczególnie problematyczne jest to dla osób z wysoką tendencją do tycia, które bardzo często wyjeżdżając na wakacje żyją w ciągłym stresie, spowodowanym strachem o to, że wypiją kilka drinków za dużo, że pozwolą sobie na pizzę, której na co dzień nie jedzą czy skuszą się na dużą porcję frytek, co „zaowocuje” dodatkową warstwą tłuszczu, nad pozbyciem którego bardzo długo i ciężko pracowali.

Faktycznie, długotrwała, niskokaloryczna dieta odchudzająca może przyczynić się do tego, że tempo przemian metabolicznych ulegnie spowolnieniu. Konsekwencją tego będzie skrupulatne odkładanie na zapas wszelkich nadprogramowych kalorii przez organizm spowodowane strachem przed nadejściem kolejnego kryzysu związanego z niedostateczną ilością pożywienia. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że wakacyjny wyjazd z definicji kojarzy się z folgowaniem sobie w wielu kwestiach, również dietetycznych. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów na to, by nie zaprzepaścić wypracowanych efektów, nie psując sobie przy okazji dobrej zabawy.

1. SPOKÓJ:

Przede wszystkim nie denerwuj się samym wyjazdem na wakacje i tym, że zrujnujesz sobie sylwetkę. Pamiętaj, że na wakacje jedziesz odpocząć, a nie po to by się katować. Jeśli swoją uwagę będziesz skupiać przede wszystkim na tym, by nie przytyć ani grama, to może się okazać, że urlop zamiast wypoczynkiem, stanie się udręką.

Silny stres powoduje, że ochota na niezdrowe przekąski jest jeszcze większa, a dostarczane kalorie chętniej zamieniają się w tłuszcz.

2. DOBRA ORGANIZACJA I WŁAŚCIWE WYBORY:

Planując wakacje wybieraj miejsca, w których masz dostęp do kuchni. Wówczas posiłki możesz przygotować sobie sam i zabierać je ze sobą gdzie tylko masz ochotę. Jeżeli potrzebujesz odpocząć również od ich przygotowywania, staraj się jadać w miejscach gdzie będziesz mógł zamówić posiłki wartościowe, pieczone, duszone, gotowane czy też surowe.

Stawiaj na chude mięso drobiowe, wołowe lub wieprzowe, a także dziczyznę. Znakomite rozwiązanie stanowić również będą ryby morskie, bogate w cenne kwasy tłuszczowe omega3. Staraj się ograniczać posiłki smażone, wysoko przetworzone oraz wysokokaloryczne.  Zwracaj uwagę na obecność w spożywanych posiłkach świeżych lub gotowanych na parze warzyw.

Uważaj na sosy dodawane do sałatek – ich kaloryczność jest bardzo wysoka, a wartość odżywcza znikoma. Na deser wybieraj świeże i owocowe koktajle, bakalie czy sorbety. Jeżeli masz ochotę na lody, wybierz te bez polewy, bitej śmietany i owocowych sosów. Przekąskę mogą stanowić różnego rodzaju orzechy, szczególnie bogate w witaminy, zdrowy tłuszcze, składniki mineralne i białko są orzechy brazylijskie, nerkowca, włoskie oraz migdały.

Najlepszym napojem będzie niskokaloryczny lub bezkaloryczny produkt jak woda mineralna, czy sok rozcieńczony z wodą. Jeżeli zdecydujesz się na alkohol wybieraj lekkie drinki, piwa jasne, wódkę czystą, a wina wytrawne. Jeżeli pijesz colę – wybieraj tę bez dodatku cukru, a herbaty i kawy nie dosładzaj.

Z pozoru błahostki, ale biorąc pod uwagę całokształt, ograniczasz sporą ilość pustych kalorii ukrytych w produktach, które są Ci do niczego nie potrzebne.

3. RUCH:

Aktywność popłaca – zawsze. Nie oznacza to jednak, że zdesperowany musisz szukać pobliskiej siłowni. Zaplanuj wycieczkę rowerową, chodź na spacery, pływaj, graj w piłkę, korzystaj z wszelkich możliwych form aktywności. Zaplanuj wypoczynek tak, by trochę poleżeć na plaży i trochę się poruszać. Całodzienne leniuchowanie na pewno nie uczyni Cię bardziej szczęśliwym, zwłaszcza, jeżeli na co dzień prowadzisz aktywny tryb życia.

Pamiętaj, że wyjazd na wakacje ma być przyjemnością. Pofolguj sobie, odpocznij i ciesz się urlopem, a nie zadręczaj tym, że nie możesz nic zjeść lub tym, że zjadłeś czegoś za dużo. Niewielkie odstępstwa od diety, nie zaszkodzą twojej formie, jeżeli dbasz o nią przez cały rok. Podejdź do tematu z dystansem i spędzaj wolny czas tak, by do codziennych obowiązków wrócić wypoczętym fizycznie i psychicznie.

———-

Paulina Pietraszewska
Facebook: Healthy Vibes