Przejdź do treści
Plany treningowe

Trening obwodowy

Trening obwodowy to bardzo dobre rozwiązanie na wymodelowanie sylwetki, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają ćwiczyć. Jest również świetnym urozmaiceniem dla rutynowego planu treningowego. Taki trening pozwala nam nie tylko wyrzeźbić ciało, ale również poprawić naszą wytrzymałość. Coraz częściej instruktorzy w klubach polecają tę formę aktywności osobom, które chcą szybko zrzucić zbędne kilogramy oraz przyspieszyć swój metabolizm. Większość początkujących przeraża monotonność związana z treningami. Wizja ta skutecznie zniechęca ich do podjęcia aktywności fizycznej. Jednak wcale nie musi tak być. Doskonałym przykładem jest właśnie trening obwodowy, zwany również treningiem stacyjnym. Już teraz, w większości klubów fitness, oferuje się takie treningi, a nawet jeżeli nie masz możliwości pójść na siłownię, z powodzeniem możesz wykonać taki trening w parku na świeżym powietrzu. Ćwiczenia obwodowe są jednymi z najskuteczniejszych w walce z nadmiarem kilogramów, cellulitem czy brakiem kondycji.

Co to takiego? Na czym polega?

To nowoczesne podejście do treningu, którego podstawą są ćwiczenia ogólnorozwojowe, podzielone na stacje. Charakteryzują się dość duża intensywnością
i tempem pracy.

Trening ten składa się z kilku stacji, na których wykonujemy ćwiczenia w określonej kolejności oraz czasie. Wykonujemy od 8-12-15 ćwiczeń w określonej kolejności, a ich czas trwania wynosi od 30 do 60 sekund. W trakcie wykonywania ćwiczeń nie ma przerw, jedyny odpoczynek to czas, który zajmuje nam zmiana ćwiczenia na kolejne. Dłuższą przerwę robimy dopiero po wykonaniu jednego obwodu (wszystkich zaplanowanych ćwiczeń). Wtedy odpoczynek trwa od 2 do 5 minut. Wykonujemy około 2-3 obwodów, co łącznie daje nam od 30 do 45 minut treningu o bardzo dużej intensywności. W taki sposób jesteśmy w stanie pobudzić całe ciało do ćwiczeń i wpłynąć na wszystkie jego partie. Jeżeli trening obwodowy wykonujemy w siłowni możemy wykorzystywać maszyny lub hantle. Jeśli decydujemy się na tego typu trening np. w parku, możemy wykorzystać ciężar własnego ciała, ławki czy też schody.

Dla kogo trening obwodowy?

Trening obwodowy przeznaczony jest dla przede wszystkim dla osób, które chcą szybko schudnąć, spalić nadmiar tkanki tłuszczowej oraz szybko zauważyć tego efekt. Jest to także świetna opcja dla osób, które bardzo szybko się nudzą i rezygnują z podejmowania dalszej aktywności fizycznej, ze względu na monotonność np. treningu siłowego. Podczas ćwiczeń wzmacniamy całe ciało i poprawiamy swoją kondycję oraz wytrzymałość. Tego typu trening wykonują bardzo często zawodnicy MMA, i zazwyczaj pozwala im to na zrzucenie 2-3 kilogramów w ciągu zaledwie jednego tygodnia ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że same ćwiczenia nie przyczynią się do uzyskania idealnej sylwetki. Ważną rolę będzie odgrywała dobrze zbilansowana dieta.

Korzyści płynące z treningu obwodowego

Jedną z głównych korzyści płynących z takiej formy aktywności jest różnorodność. Ponadto, dzięki takiemu treningowi, szybciej spalimy tkankę tłuszczową oraz podkręcimy metabolizm. Wydolność naszego organizmu podniesie się, a mięśnie ulegną wzmocnieniu. Taki trening na pewno doda nam pewności siebie i sprawi, że będziemy mogli dać z siebie jeszcze więcej. Jest to również świetne rozwiązanie, jeśli mamy bardzo mało czasu, ponieważ taki intensywny trening z dobrze ułożonymi ćwiczeniami możemy wykonać już w 30 minut. Oprócz tego możemy wyeliminować trening cardio po treningu siłowym, jeśli taki mieliśmy w planie. W trakcie wykonywania ćwiczenia jednej części ciała, druga w tym samym momencie może odpoczywać.

Przykładowy trening w parku

– przysiady sumo

– pompki klęcząc

– „pajacyki”

– wskoki na ławkę

– spięcia brzucha w leżeniu

– wykroki w przód

– szybki bieg slalomem między drzewami

– wchodzenie na ławkę ze spinaniem pośladków

– pompki w podporze tyłem na ławce

– dynamiczne wykroki boczne

– nożyce

– w podporze przodem wyrzuty nóg

Przed podjęciem takiej aktywności musimy pamiętać o kilku aspektach. Prawidłowej rozgrzewce, która przygotuje nasz organizm i mięśnie do wysiłku. Musimy pamiętać o tym, żeby ćwiczenia, które następują po sobie nie angażowały tych samych partii mięśniowych, które były wykorzystywane przy poprzednich ćwiczeniach. Ze względu na duża intensywność nie wykonujemy treningu obwodowego z dnia na dzień, i zawsze pamiętamy o rozciąganiu bezpośrednio po nim.

———-

Adrian Stanisławski