Przejdź do treści
Plany treningowe

Hula-hoop z wypustkami – tak czy nie?

Hula-hoop, pisane czasem po polsku hula hop, to obręcz, która kojarzona jest głównie z dobrą zabawą. To nie wszystko – w parze z zabawą idą znakomite efekty treningowe! Hula-hoop jest świetnym przyrządem do modelowania sylwetki, a ten z wypustkami może dać lepsze efekty niż klasyczne koło.

Hula-hoop z wypustkami to jeden z rodzajów obręczy, który możesz zakupić w sklepie sportowym i wykorzystać do ćwiczeń w domu. Jeżeli planujesz włączyć ten niedrogi sprzęt do swojego treningu (a warto!), musisz dobrze dobrać go pod względem obwodu i wagi. Ćwiczenia z obręczą są idealne na modelowanie sylwetki, talii oraz wzmocnienie mięśni brzucha. Jednak oprócz znakomitych efektów, mogą przynieść siniaki i ból. Uspokajamy jednak, że nie zawsze tak jest! Kluczem jest odpowiedni dobór sprzętu i poprawnie wykonywane ćwiczenia plus umiejętność rezygnacji, jeśli poczujesz dyskomfort. Z tego artykułu dowiesz się, jak ćwiczyć z hula-hoop, na jakie efekty możesz liczyć i co zrobić, aby uniknąć przykrych niespodzianek po treningu.

Hula hop z wypustkami – co to takiego?

Klasyczne hula-hoop to obręcz, zazwyczaj w postaci pustej plastikowej rurki, która obraca się wokół ciała. Najczęściej kręci się obręczą na talii, ale bardziej zaawansowani mogą wprawiać koło w ruch całym ciałem, włącznie z przekładaniem obręczy przez głowę, nogi czy ręce. Swoją nazwę zawdzięcza hawajskiemu tańcowi hula, ponieważ wykonywane ruchy bardzo go przypominają.

Klasyczne hula-hoop to obręcz, zazwyczaj w postaci pustej plastikowej rurki, która obraca się wokół ciała.

Co ciekawe, hula-hoop nie jest współczesnym wynalazkiem. Różne odmiany obręczy były używane już jako zabawki dla dzieci za czasów starożytnych. Dopiero w latach 50. XX wieku australijski biznesmen Alex Tolmer wprowadził na rynek obręcz wykonaną z plastiku. W swoim domu towarowym Toltoys Tolmer sprzedał setki tysięcy hula-hoop, zanim prawa do zabawki kupili przedsiębiorcy Richard Knerr i Arthur Melin, właściciele amerykańskiej firmy Wham-O. Firma zaprezentowała hula-hoop w Kalifornii w 1958 roku i szybko zabawka stała się najbardziej pożądaną w Stanach – często pojawiała się w reklamach, w tym w prasie i w telewizji. Szacuje się, że sprzedaż oryginalnego hula-hoop osiągnęła 100 mln dolarów w samych Stanach Zjednoczonych w ciągu zaledwie dwóch lat! W 1965 roku Wham-O wypuściło kolejną wersję koła, mianowicie zawierającą łożyska kulkowe w rurze, które hałasowały podczas obracania się obręczy.

Dzisiaj najpopularniejszymi modelami hula-hoop to te z wypustkami, magnetyczne oraz klasyczne plastikowe koła. Przy czym do ćwiczeń z hula-hoop polecane są zwłaszcza te z wypustkami. Proste i klasyczne będą najlepsze dla osób początkujących, osoby bardziej zaawansowane mogą sięgnąć po cięższe modele. Co ciekawe, również puste obręcze mogą dać dobre efekty treningowe. Zasada jest bowiem prosta: im mniejsze i lżejsze koło, tym bardziej musisz się namęczyć i nakręcić, aby utrzymać je na sobie.

Zadaniem hula-hoop z wypustkami jest przede wszystkim masaż. Wypustki znajdują się od wewnętrznej strony i mogą być ułożone w jednym bądź dwóch rzędach. Sama obręcz może ważyć 0,9-1,3 kg. Na ciężar hula hop wpływa między innymi liczba masażerów, czyli wypustek masujących – może ich być 30, 48, 60, a nawet ponad 200. Im więcej wypustek, tym masaż będzie bardziej efektywny, tj. poprawi krążenie i pobudzi mięśnie do pracy. Hula-hoop z wypustkami polecane jest jako narzędzie do treningu brzucha, a także jako sposób na walkę z cellulitem.

Zadaniem hula-hoop z wypustkami jest przede wszystkim masaż.

Jak ćwiczyć z hula-hoop z wypustkami?

Kręcenie hula-hop z wypustkami nie różni się od kręcenia klasycznym hula-hop, jednak przez wzgląd na wypustki potrzebna jest wprawa, ponadto taka obręcz jest dużo cięższa od klasycznej. Na początek warto zakupić duże i lekkie hula-hoop z szeroką obręczą, aby nauczyć się kręcić. Dopiero po opanowaniu sztuki kręcenia kołem w obie strony warto zdecydować się na cięższe modele.

Zaletą hula-hoop jest to, że możesz z nim ćwiczyć niemal wszędzie, również w domu. To świetne ćwiczenia dla początkujących, którzy ruszają ze swoim planem treningowym.

Podczas kręcenia hula-hoop z wypustkami ćwiczone są niemal wszystkie mięśnie ciała, chociaż koło polecane jest szczególnie jako sprzęt do ćwiczeń mięśni brzucha oraz ćwiczeń na talię. Trening z kołem przypomina taniec, przy którym pracuje całe ciało. Sekretem efektywnego treningu jest przerzucanie ciężaru ciała z jednej nogi na drugą oraz ogólna zabawa hula-hoop, tj. włączenie kręcenia nogami, rękoma lub na szyi. Podczas obracania obręczy możesz też unosić jedną z nóg i skierować ją do boku – w ten sposób rozciągniesz mięśnie ud.

Hula-hoop z wypustkami – efekty ćwiczeń

Dzięki hula-hoop odchudzisz przede wszystkim brzuch i wymodelujesz talię. Pierwsze efekty ćwiczeń z hula-hoop można zaobserwować mniej więcej po dwóch tygodniach regularnych treningów. W zależności od indywidualnych predyspozycji obwód może się zmniejszyć od 1 do nawet 2 centymetrów. Przy czym jednorazowy trening powinien trwać dłużej niż 30 minut, ponieważ dopiero po tym czasie organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową.

Zanim przystąpić do ćwiczeń z hula-hoop z wypustkami, zmierz obwód talii – pomiar bazowy jest niezbędny do monitorowania efektów. Następny pomiar wykonaj po dwóch tygodniach kręcenia.

doskonały trening brzucha, bo nacisk kładziony jest na mięśnie brzucha, szczególnie mięsień poprzeczny;

Najważniejsze efekty ćwiczeń hula hop z wypustkami:

 • doskonały trening brzucha, bo nacisk kładziony jest na mięśnie brzucha, szczególnie mięsień poprzeczny;
 • podkreślenie wcięcia w talii, ponieważ wyćwiczony mięsień poprzeczny brzucha powoduje, że talia robi się węższa;
 • efektywne spalanie kalorii (do 400 kcal przy 1 godzinie kręcenia kołem);
 • ujędrnienie pośladków lub ud (lub innych części ciała w zależności, które trenujesz);
 • ujędrnienie skóry, ponieważ wypustki mają funkcję masującą;
 • poprawa krążenia, a mimo to nie angażuje ponad normę układu oddechowego;
 • poprawa postawy, ponieważ należy ćwiczyć w wyprostowanej pozycji, więc wszystkie mięśnie odpowiedzialne za wyprostowaną sylwetkę się wzmacniają (core, mięśnie pośladków).

Jeśli chcesz się wspomóc w codziennych treningach, możesz sięgnąć po Shaper, czyli suplement wspomagający równomierne spalanie tkanki tłuszczowej i utratę wagi. Preparat zawiera m.in. L-karnitynę, L-tyrozynę, Garcinia Cambogia (HCA), CLA, witaminy B6 i B12, chrom, żelazo, jod.

Hula-hoop z wypustkami – siniaki i ból

Przeciwnicy ćwiczeń z hula-hoop z wypustkami zwracają uwagę na siniaki na brzuchu i plecach, które występują po ćwiczeniach. I jest to prawda – wypustki mogą powodować mikrourazy, mogą mieć też negatywny wpływ na zdrowie, ponieważ hula-hoop obija się w miejscach, w których znajdują się ważne organy jak np. nerki.

Z drugiej strony każda aktywność fizyczna może powodować drobne urazy czy siniaki. Pamiętaj jednak, że jak siniaki się pojawią, musisz dać czas zregenerować się organizmowi – przerwij trening na około 2 tygodnie i na jakiś czas zmień model hula-hoop z wypustkami na klasyczny. Wskazaniem do przerwania treningu jest także odczuwanie bólu podczas ćwiczeń – tutaj również zrezygnuj na jakiś czas z obręczy, jeśli ćwiczenia wywołują dyskomfort bólowy.

Zazwyczaj po dwutygodniowej przerwie siniaki i ból znikają, a ćwiczenia stają się coraz przyjemniejsze. Jednak nie wracaj do pełnego treningu od razu – zacznij od kilkuminutowych ćwiczeń, które z czasem należy przedłużać. Jeżeli chcesz uniknąć niespodzianek, możesz założyć pas neoprenowy, który nie tylko ochroni przed ostrymi kulkami ciało, ale też podniesie temperaturę ciała i tym samym przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej.

Pamiętaj: w przypadku dużej bolesności i ciągłych nawrotów zasinień należy zrezygnować z ćwiczeń z ciężkim hula-hoop z wypustkami.

Istnieje kilka przeciwwskazań do ćwiczeń z hula-hoop

Czy hula-hoop z wypustkami jest dla każdego?

Wybór hula-hoop z wypustkami jest kwestią indywidualną. Nie zmienia to jednak faktu, że przyrząd jest tani i zajmuje mało miejsca, dlatego warto spróbować ćwiczyć na tym modelu.

Istnieje kilka przeciwwskazań do ćwiczeń z hula-hoop:

 • ciąża i połóg
 • operacje przeprowadzone w okolicach brzucha
 • choroby narządów wewnętrznych
 • bolesne miesiączki

Większość przeciwwskazań dotyczy kobiet i ma związek z mięśniami dna miednicy, które podtrzymują narządy jamy brzusznej, pęcherz, narządy rozrodcze i stanowią podporę dla całego ciała. Im dłużej kręci się hula-hoop, tym bardziej te mięśnie są przeciążane, co powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Konsekwencją może być obniżenie szyjki macicy, ścian pochwy, pęcherza, cewki i odbytu, co z kolei może prowadzić do takich dolegliwości jak problemy z wypróżnianiem, uczucie pełności w pochwie czy bóle podczas stosunku.

Podsumowując, każda aktywność fizyczna daje efekty. Przewagą hula-hoop jest to, że urozmaica codzienne ćwiczenia i zapewnia dobrą zabawę. Co więcej, może być wykorzystane również do rozgrzewki. Z powodzeniem możesz sięgać po koło, kiedy masz dość tradycyjnych brzuszków czy ćwiczenia w domu stały się nużące. W internecie znajdziesz mnóstwo instrukcji, jak wzbogacić codzienne ćwiczenia o hula-hoop i jak sprawić, aby dały satysfakcjonujące wyniki.