Przejdź do treści
Lifestyle

Znaczenie żywienia w diecie sportowca

Wysokie wyniki w sporcie to efektem wielu czynników endogennych i egzogennych. Część z nich możesz  kontrolować, podczas gdy część uwarunkowana jest genetycznie i nie mamy na nią większego wpływu. Z roku na rok obserwuje się coraz większy wzrost zainteresowania żywieniem, nie tylko w sporcie zawodowym ale również amatorskim, gdzie zakłada się, że właściwie zbilansowana dieta istotnie wpływa na efekty treningowe.

Generowania energii podczas wysiłku fizycznego uwarunkowane jest dietą, która zwiększa tempo resyntezy substratów energetycznych po zakończeniu wysiłku oraz dostarcza odpowiednich materiałów w celu regeneracji uszkodzonych tkanek, zwłaszcza mięśni szkieletowych. By zagwarantować odpowiednią ilość energii organizm zwiększa bardzo istotnie tempo metabolizmu, wzrasta też częstość pracy serca i oddychania, a pobór tlenu podnosi się 10-20 razy, natomiast szybkość dowozu danego pierwiastka do mitochondrium jest większa nawet 100-200 razy, co jest powodem by substraty energetyczne, jak węglowodany, tłuszcze i białka oraz witaminy, mikro i makroelementy były dostarczane w odpowiednich ilościach.

Przestrzeganie diety jest konieczne i musi współgrać z  konsekwentnym i rozsądnym reżimem treningowym, by nie nie naraża sportowca na przeciążenia i kontuzje. Właściwe wybory żywieniowe pomagają także  w adaptacji do wysiłku treningowego, dlatego należy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy organizm jest inny, doskonała dieta dobra dla wszystkich nie istnieje, ponieważ zapotrzebowanie  energetyczne jest aspektem bardzo indywidualnym i zmienia się w zależności od etapu treningowego, pory roku oraz klimatu. Zatem kluczowym elementem w osiąganiu wymarzonych wyników jest pozyskiwanie przez organizm odpowiedniej ilości oraz jakości energii, która przetworzona w trakcie wysiłku fizycznego umożliwi uzyskanie wysokich parametrów treningowych. Podczas długotrwałych i intensywnych treningów należy zwrócić uwagę, by składniki diety będące źródłem energii, organizm szybko trawił, wchłaniał i spalał.

Do osiągania coraz lepszych wyników sportowych niezbędne są odpowiednie przygotowanie oraz profesjonalne podejście do żywienia, ponieważ odpowiednia dieta stanowi element uzupełniający trening, przyspieszający regenerację oraz zapewniający optymalny rozwój organizmu. Trzeba pamiętać jednak, że  tak jak w przypadku treningu musi zostać indywidualnie zaplanowana uwzględniając parametry sportowca, umożliwiając tym samym zaplanowanie wspomagania dietetycznego na różnych etapach treningu.

Bardzo ważne jest określenie indywidualnego zapotrzebowania energetycznego, ze względu na zróżnicowane predyspozycje  każdego z nas. Zachowany bilans energetyczny pozwala utrzymać beztłuszczową masę ciała oraz wydolność fizyczną na zadowalającym poziomie. Bilans energetyczny pozwoli nam określić ile energii zostało dostarczone do organizmu, a ile zostało przez organizm spożytkowane. Naturalne jest, że osoba trenująca regularnie, wykaże dużo większe zapotrzebowanie energetyczne od  przeciętnego człowieka, a ilość energii będzie spalana w znacznie szybszym tempie. Ilość oraz jakość posiłków spożywanych przez sportowca, zależy od rodzaju dyscypliny sportowej, oraz poziomu jej intensywności. Czynniki decydujące o wielkości wydatków energetycznych to również wiek, płeć, waga, parametry antropometryczne ciała,  zawartość tkanki tłuszczowej, oraz ilość komórkowych płynów ustrojowych.

Przyjmuje się, że sporty wytrzymałościowe, wymagają dostarczenia energii rzędu 3000-5000kcal w ciągu dnia, natomiast w przypadku bardziej wytrzymałościowych dyscyplin, zapotrzebowanie to wzrasta nawet do 7000kcal na dzień. Niejednokrotnie organizm człowieka nie jest w stanie przyjmować przez dłuższy czas tak dużej ilości jedzenia, dlatego oprócz pożywienia, w diecie sportowców uwzględnia się odżywki czy preparatów o dużej gęstości odżywczej.

Należy pamiętać, że w dyscyplinach sportowych często zwycięstwo od porażki dzieli tylko jeden krok. Bardzo istotna jest zatem właściwie zbilansowana dieta , która ma znaczący wpływ na formę sportowca, a żywność przez niego wybierana w trakcie bardziej lub mniej intensywnych treningów lub zawodów może mieć ogromny wpływ na jego wyniki, natomiast każdy sportowiec musi być świadomy swoich celów i mieć świadomość, że  dobra strategia odżywiania w dużym stopniu umożliwia ich osiągnięcie.

———-

Paulina Pietraszewska
Facebook: Healthy Vibes