Przejdź do treści
Lifestyle

Zdrowie i siła twoich stawów

Wśród suplementów, po które sięgamy w pierwszej kolejności znajdują się zazwyczaj białko, BCAA, L—Glutamina czy przedtreningówka. Na twojej liście powinien też się znaleźć suplement wspomagający twoje stawy, gdyż to one narażone są na ogromne obciążenia i stres na każdym wykonywanym przez ciebie treningu, zwłaszcza siłowym czy cardio.

Multiwitaminy (i minerały):

Ich zażywanie upewni nas, że nie brakuje w naszym organizmie niczego, co pomaga mu wskoczyć na maksymalne obroty. Witaminy to substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich wewnętrznych elementów naszego ciała, czyli również tych, które sprawiają, że nasz organizm zdolny jest do budowania masy mięśniowej czy spalania tkanki tłuszczowej, i ogólnego produkowania niezbędnej do życia (i trenowania) energii. Funkcja minerałów jest również istotna w budowie mięśni i kości. Dzięki nim nasz mózg funkcjonuje prawidłowo, czyli np. jest zdolny odbierać wysyłane przez nasze ciało sygnały, utrzymać równowagę płynów w organizmie, a także prawidłową pracę mięśni. Krótko mówiąc bez nich, bardzo trudno byłoby przekształcić i wykorzystać jedzenie na potrzebne nam do życia „materiały” (np. mięśnie/energia), a ich odpowiedni balans ważny jest również dla naszych stawów i ich prawidłowego funkcjonowania.

Witamina D

Pomaga szczególnie w procesie wchłaniania wapnia, co jest niezmiernie istotne do utrzymania nienagannego stanu naszych kości oraz zębów. Zalecana dzienna dawka to 200 IU. Szczególnie w Polsce w miesiącach zimowych jej suplementacja jest mocno wskazana. W lecie większe jej ilości możemy czerpać z kąpieli słonecznych.

Witamina C

Również zasługuje na wyróżnienie. Jej zwiększona dawka zmniejsza poziom kortyzolu (hormonu stresu) oraz wpływa pozytywnie na stan naszych stawów, ponieważ niezbędna jest do produkcji tkanki łącznej. Zalecane są nawet 2-3gr witaminy C dziennie, w dawkach po 1g.

Glukozamina

Ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu prawidłowego składu wszystkich tkanek łącznych naszego ciała, w których skład wchodzą stawy, ścięgna, więzadła itp., które to szczególnie narażone są na urazy i kontuzje podczas ciężkich treningów siłowych oraz cardio.

MSM

Czyli metylosulfonylometan. Mimo skomplikowanej nazwy jego rola jest bardzo konkretna przede wszystkim w procesie syntezy aminokwasów, enzymów, immunoglobulin (czyli przeciwciał), a także glutationu, który uważany jest za wewnątrzkomórkowy antyoksydant, skutecznie chroniący nasze komórki przed działaniem wolnych rodników. Tym samym skutecznie wspiera prawidłową budowę i regenerację, a także odbudowę naszych mięśni, ścięgien, więzadeł, a także wpływa pozytywnie na stan naszych włosów, skóry i paznokci.

Ważną funkcją MSM jest blokowanie wysyłanego do naszego mózgu sygnału bólu przepływającego wzdłuż włókien nerwowych. Podczas kontuzji nasze komórki tkanki chrzęstnej włóknistej puchną, jednoczenie ciśnienie w nich wzrasta i tym samym powstaje stan zapalny. To moment, kiedy odczuwamy ból i zauważamy opuchliznę. MSM ratuje nas w tej sytuacji rozszerzając ściany komórkowe i skutecznie usprawniając przepływ płynów tkankowych, zmniejszając ból i sztywność oraz wspomagając szybszą regenerację i powrót do zdrowia.

Ponadto, u osób regularnie zażywających MSM rzadziej odnotowano zachorowanie na osteoporozę, tak bardzo powszechną w dzisiejszych czasach.

Olej rybi

Chroni nas przed chorobami serca. EPA i DHA zapewniają prawidłowe działanie nie tylko naszego układu krążenia, ale również wzroku i funkcji komórek mózgowych. Czy wiedziałeś, że wpływają również pozytywnie na łagodzenie stanów zapalnych kostno-stawowych spowodowanych przez kontuzje, a także łagodzą objawy chorób zwyrodnieniowych stawów? Dodatkowo Omega3 eliminuje objawy porannych sztywności stawów czy bóli.

Wymienione wyżej suplementy to podstawy wspomagania naszych stawów, ścięgien itp. Jednak oprócz prawidłowej suplementacji warto pamiętając o metodyce naszych treningów, nie tylko objętości, odpowiedniej intensywności czy prawidłowej technice poszczególnych ćwiczeń, ale również o np. o periodyzacji treningów.

Jeśli cierpisz na bóle stawów lub jesteś po przebytych kontuzjach, musisz pamiętać, aby dać im odpocząć i nie przeciążać ich non stop wykonując treningi na pełnych obrotach- pozwalając na potrzebną regenerację. Sen również gra tu ważną rolę, zapewniając prawidłową pracę wszystkich hormonów, dlatego upewnij się, że również tych elementów w codziennym twoim życiu nie brakuje.

———-

Aleksandra Forysiak