Przejdź do treści
Lifestyle

Zbliża się lato – pokochaj cardio

Przyczyna tkwi w twoim sposobie redukcji tkanki tłuszczowej. Musisz mieć świadomość, że samo ograniczanie spożycia posiłków i zmniejszanie porcji jedzenia, bez wsparcia aktywnością fizyczną nie wystarczy. Trzeba zacząć ćwiczyć.

Prawidłowe odżywianie zapoczątkuje zmiany w procesie redukcji tkanki tłuszczowej i z pewnością korzystnie wpłynie na stan twojego zdrowia, ale na pewno nie poprawi twojej sprawności, kondycji czy wydolności.

Wysportowane ciało, mnóstwo energii, większa wytrzymałość i endorfinowa euforia – wszystko to jest w zasięgu twojej ręki – wystarczy, że przekonasz się do treningu cardio.

Kalorii nie można redukować w nieskończoność, dlatego warto wykonywać ćwiczenia, dzięki którym cały proces odchudzania będzie przebiegał szybciej i sprawniej. Nie od dziś wiadomo, że eliminowanie tłuszczu zależy od liczby spalanych kalorii. Aby pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, konieczne jest wytworzenie deficytu kalorycznego, w czym bardzo pomocne jest wykonywanie ćwiczeń o wyższej lub niższej intensywności. Warto pamiętać o tym, że trening cardio niesie ze sobą wiele korzyści. Z odpowiednio zaplanowanymi ćwiczeniami przyspieszysz spalanie tłuszczu, poprawisz przemianę materii, polepszysz kondycję i poczujesz się lepiej sam ze sobą.

By w pełni wykorzystać korzyści, jakie niesie ze sobą trening cardio, należy nie tylko zintegrować go z prawidłowym odżywianiem, ale również znaleźć równowagę pomiędzy intensywnością, czasem trwania i częstotliwością sesji. Ważne jest dobranie odpowiedniej aktywności nie zagrażającej zdrowiu i nie zakłócającej dotychczasowego trybu życia.

Wybierz ćwiczenia, które ci odpowiadają

Nie ograniczaj się do jednego rodzaju aktywności, bo zniechęcisz się do ćwiczeń szybciej niż zaczniesz trenować. Kombinacja kilku ćwiczeń to nie tylko urozmaicenie, ale lepsze rezultaty. Różnorodność jest dobrym sposobem na nudę i dotyczy to również treningów. Jeżeli decydujesz się na trening aerobowy nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w ciągu jednego treningu skorzystał z trzech różnych urządzeń. Warto przeplatać również zajęcia high-impact o wysokiej intensywności z zajęciami typu low-impact o niskiej intensywności. Pamiętaj by nie sugerować się zbytnio panującymi „trendami” w treningach. Style treningowe przychodzą i odchodzą. Musisz sam wyczuć, na jakie bodźce twoje ciało reaguje najlepiej. Wybranie właściwej dla siebie techniki czy to starszej czy nowszej w dłuższej perspektywie czasowej z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty.

Częstotliwść treningów

Częstotliwość treningów zależna jest od twoich celów, harmonogramu dnia i oczekiwanego tempa zmian. Dobrym punktem wyjściowym są 3 treningi w ciągu tygodnia – poprawią stan zdrowia, kondycję oraz zapoczątkują spalanie tłuszczu. Możesz ćwiczyć więcej, ale jeżeli bardzo zależy ci na odpowiednim poziomie sprawności fizycznej, nie powinieneś trenować mniej niż 3 razy w tygodniu.

Przyspieszenie utraty tłuszczu

Organizm wykształcił sobie skomplikowane mechanizmy ułatwiające adaptacje i utrzymanie wewnętrznej równowagi. Istnieje jednak granica, po przekroczeniu której większy wysiłek nie musi oznaczać proporcjonalnych korzyści, staje się on wręcz nieracjonalny. Nie musisz dokładnie wiedzieć ile kalorii spalasz podczas treningu. Musisz jednak mieć świadomość, że proces chudnięcia przyspieszysz jeżeli oprócz częstotliwości zwiększysz również czas trwania treningów.

Jeżeli jesteś osoba początkującą, aktywność fizyczną zwiększaj stopniowo. Próbując zrobić zbyt wiele jednocześnie szybko zniechęcisz się lub doznasz kontuzji, i efekt będzie odwrotny od zamierzonego.

Zanim zaczniesz aktywność, pamiętaj, że nie istnieje żaden idealny rodzaj ćwiczeń aerobowych. Nie zmuszaj się do określonej aktywności, nie podążaj za tłumem, słuchaj siebie i swojego organizmu – spośród wachlarza propozycji, wybierz te, które ci odpowiadają. Znalezienie właściwej dyscypliny sportowej jest kluczem do sukcesu, ponieważ tylko wtedy ruch przestaje być przykrym obowiązkiem. Etap ten to droga to bycia zdrowszym, sprawniejszym i szczuplejszym. Pamiętaj również, że pozbycie się tłuszczu to tylko połowa wyzwania. Kiedy zredukujesz zbędną tkankę – musisz utrzymać rezultaty, co dla większości osób jest zadaniem znacznie trudniejszym. Jedno jest pewne: tylko aktywność fizyczna towarzysząca ci przez resztę życia zagwarantuje ci szczupłą sylwetkę niezależnie od godziny, dnia i pory roku.

———-

Paulina Pietraszewska
Facebook: Healthy Vibes