Przejdź do treści
Lifestyle

ZAPLANUJ DOBRE ZDROWIE

Nie od dziś wiadomo, że to co zjadasz i w jakich ilościach przekłada się znacząco na twoje zdrowie                           i samopoczucie. Często nieświadomie fundujesz sobie różnego rodzaju dolegliwości, zły nastrój czy niechciany wygląd.

Dlaczego tak się dzieje? Poprzez niewłaściwe odżywianie spowodowane nieumiejętnym planowaniem albo co gorsza zupełnym jego brakiem. Po przeczytaniu artykułu dowiesz się jak zorganizować sobie czas, by dobrze zjeść, świetnie wyglądać i mieć w sobie mnóstwo energii każdego dnia.

Przyzwyczajenie do nowych nawyków żywieniowych i rzetelne przestrzeganie zdrowej diety potrafi być problematyczne, szczególnie na początku. Pośpiech, stres czy natłok codziennych obowiązków z pewnością nie sprzyjają przygotowywaniu zdrowych posiłków. Czy nie jest tak, że coraz częściej z braku czasu sięgasz po produkty żywnościowe, które akurat masz pod ręką nie zastanawiając się nad tym czy są zdrowe czy nie i ile mają kalorii?

Aby zachować regularność w przyjmowaniu posiłków, warto je wcześniej zaplanować. Należy to robić rozsądnie i umiejętnie, tak by nie spędzać w kuchni większości dnia lub nocy. Poniżej kilka niezbędnych wskazówek, które ci w tym pomogą.

Etap 1: PLANOWANIE
Zakupy:
Na wstępie zaplanuj sobie jakie posiłki chciałbyś zjadać przez najbliższe kilka dni. Niech to będzie maksymalnie 3 dni. Posiłków nie należy przygotowywać na dłuższy okres, ponieważ zwyczajnie nie smakują tak jak pierwszego dnia, zaraz po przyrządzeniu. Kolejno przygotuj sobie listę produktów, które będą potrzebne ci do zrobienia zaplanowanych wcześniej posiłków.   Dobry plan na zakupy to podstawa udanych zakupów.

Jeżeli twój kalendarz jest na tyle napięty, że nie jesteś w stanie poświęcić czasu, aby zrobić zakupy,              z pomocą przychodzi alternatywa zakupów online z dostawą do domu. Możesz wówczas składać zamówienie zbiorcze w wybranym sklepie nie wychodząc z domu, a kupione produkty przyjadą do Ciebie same. Wybieraj produkty w korzystnych cenach i co ważne z dłuższym terminem przydatności do spożycia.

Etap 2: PRZYGOTOWANIE
Sporządzanie posiłków:
Zakupy zrobione, więc czas na punkt kulminacyjny procesu czyli gotowanie. Nie przerażaj się – gotowanie nie oznacza 5-ciu godzin spędzonych przy garach. Statystyczna budowa kuchni pozwala z powodzeniem piec, gotować i dusić jednocześnie, dlatego gorąco zachęcam, aby poświęcić maksymalnie jedną godzinę w ciągu dnia i cieszyć się zdrowymi oraz smacznymi posiłkami przygotowanymi własnoręczne przez najbliższych kilka dni.  Nie wierzysz?

Otóż w ciągu około 15 minut ugotujesz ryż, makaron czy kaszę. Tyle samo czasu potrzebuje smakowity filet z ryby pieczony w folii aluminiowej, w piekarniku – obiad gotowy. Brak pomysłu na śniadanie? Sporządzenie jaglanki to maksymalnie 20 minut. Nie obawiaj się monotonii. Żaden z tych posiłków nie musi być nudny ponieważ za każdym razem możesz potraktować go w inny sposób używając innych przypraw i dodatków.

Przygotowywanie posiłków, z (ang. „meal prep”) jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej ekonomicznym. Nie wierzysz? Zapisz sobie kwotę, którą wydajesz kilka razy w miesiącu na zakupy zbiorcze i porównaj z sumą za poszczególne dni, kiedy nie masz posiłków ze sobą. Ciągle jesteś głodny, co chwilę podjadasz i dokupujesz coś nowego albo fundujesz sobie obiad w barze, gdzie niekoniecznie zawsze wiesz co jesz.  Niektórzy wolą przygotowywać kanapki, ale czy dobrem pomysłem jest zjedzenie kilku kanapek podczas ośmiu godzin w pracy? Postawiłabym na coś pełnowartościowego, co da ci siłę i energię do działania.

Planowanie kluczem do sukcesu
Niektórym wydawać by się mogło, że przypisuję planowaniu zbyt dużą rolę – nic bardziej mylnego.   W dzisiejszych czasach planowanie jest konieczne. Mało tego, uważam, że nie tylko osoby zorganizowane powinny trzymać się tego schematu. Jest to znakomite ułatwienie również dla tych, którzy nie do końca radzą sobie na co dzień. Dokładna lista zadań i obowiązków oraz stosowanie się do nich potrafią stać się nawykiem, a przez to budować własną osobowość. Z biegiem czasu, stajesz się coraz bardziej zorganizowany i charyzmatyczny co przekłada się na całe twoje życie.