Przejdź do treści
Lifestyle

Wpływ somatotypu na wzrost masy mięśniowej.

Czym dokładnie jest somatotyp?

Zgodnie z niektórymi koncepcjami, niezależnie od tego, czy chcemy wyrzeźbić swoją sylwetkę, rozbudować muskulaturę, czy też poprawić swoją sprawność, siłę lub wytrzymałość, warto byśmy byli w stanie określić swój somatotyp, czyli – typ budowy ciała. Dlaczego warto znać swój somatotyp? Po to, żeby osiągnąć sukces! Zarówno w sporcie, jak i kształtowaniu swojej sylwetki, każdy somatotyp to inne predyspozycje sportowe, inne skłonności do odkładania tkanki tłuszczowej, czy budowania masy mięśniowej. Zdolności do rozwoju określonych predyspozycji wysiłkowych oraz kształtowania sylwetki, a także wrażliwość na działanie określonych czynników treningowych i żywieniowych uzależnione są właśnie od typu budowy ciała, który – co istotne – określić można w pewnym stopniu na podstawie wzrokowej obserwacji. Znając swój somatotyp, możemy właściwie dobrać aktywność fizyczną, dyscyplinę sportową oraz sposób odżywiania. Rozróżniamy trzy somatotypy : ektomorfik, endomorfik i mezomorfik, ale uwaga! Mało jest takich osób, które są w 100% jednym z tych somatotypów. Większość z nas posiada cechy dwóch sąsiadujących ze sobą na grafice somatotypów.

Sprawdź jaki posiadasz somatotyp i jakie białko powinieneś brać.

Ektomorfik charakteryzuje się wysokim czołem, cofniętym podbródkiem. Posiada szczupłe i zgrabne ramiona i nogi, wąskie biodra, klatka piersiowa oraz brzuch to cechy charakterystyczne typu ektomorficznego. Niewielka masa tłuszczowa może w niewielkim nadmiarze pojawiać się jedynie w okolicach brzusznych, niemniej masa mięśniowa również nie jest pokaźna. Osoba o sylwetce ektomorficznej jest wysoka i bardzo szczupła, a wątła i bardzo delikatna budowa sprawia, iż nie jest zbyt dobra w sportach wymagających siły, gdyż wrażliwe stawy często ulegają urazom. Pomimo łatwości w utrzymaniu zdrowej wagi, niezwykle trudno wypracować ektomorfikowi solidną muskulaturę. Pomimo trudności w sportach siłowych, ektomorficy wykazują się w dziedzinach lekkoatletycznych, są mistrzami w sportach wytrzymałościowych i gimnastyce. Zręczność i kondycja w jaką są wyposażeni, daje im spore pole do popisu, a doskonałe właściwości termoregulacyjne znacznie ułatwiają osiąganie sukcesów w sportach wytrzymałościowych. Ektomorfik ma bardzo duże problemy z nabieraniem masy, której metabolizm jest bardzo szybki. Błyskawicznie spala tłuszcz i regeneruje się w krótkim czasie. W przypadku takiej osoby wymagane będzie dostarczanie ogromnej ilości nadprogramowych kalorii w celu zwiększenia masy. W przypadku ektomorfików polecamy odżywki typu gainer o zawartości białka ok 20% i zwiększonej ilości węglowodanów – Hyper MassNitro Gain, Brutal Gainer

Endomorficzna budowa ciała charakteryzuje się mocną strukturą kostną i gruszkowatą sylwetką (szerokie barki, ale jeszcze szersze biodra), krótkimi kończynami. Sylwetka określana jest często jako owalna, „zalana”, „miękka”.  Endomroficy mają wyraźną skłonność do szybkiego przybierania „na wadze” i relatywnie łatwo rozwijają muskulaturę, jednakże jeszcze łatwiej gromadzą tkankę tłuszczową, zarówno w rejonie pasa, jak i w obszarze ramion i bioder. Ponieważ typ endomorficzny z reguły ma sporą masę i słabą wytrzymałość, często dyskwalifikowany jest w dziedzinach sportowych, które wymagają zwinności, szybkości i wytrzymałości, jak bieganie. Rozwiązaniem są jednak sporty siłowe, niemniej wymagają one regularności, gdyż endomorficy niezwykle szybko tracą kondycję, gdy tylko zaprzestaną uskuteczniać regularną aktywność. Atuty sylwetki endomorficznej dają pole do popisu w sportach typu rugby czy wioślarstwo, które to wymaga dodatkowo dobrej pojemności płucnej. Dieta endomorfika jest niezwykle ważnym elementem utrzymania zdrowej masy ciała, gdyż za sprawą podatności na nabieranie tkanki tłuszczowej, typ ten zmuszony jest bardzo dbać o to, jak się odżywia. Trening siłowy ułatwia nabieranie masy mięśniowej i tracenie tłuszczu, niemniej wymaga regularności i diety bogatej w błonnik i białka, a ubogiej w węglowodany. W związku z bardzo wolnym metabolizmem zwiększa się również czas niezbędny na regenerację po wysiłku fizycznym. W przypadku endomorfików polecamy odżywki zawierające przeważającą ilość białka: Hydro Whey Zero, Iso Whey Zero, Nitro Pure Whey.

Mezomorfik to osoba, która wygrała na loterii, idealny somatotyp. Każdy największy sportowiec posiadał właśnie taki typ budowy ciała. Olbrzymia łatwość w budowie masy mięśniowej oraz brak problemu z otłuszczaniem dają takiej osobie predyspozycje do każdego sportu. Sylwetka w kształcie litery V, wąskie biodra, szerokie ramiona i płaski brzuch to cechy charakterystyczne dla mezomorfika. Osoby szczycące się tym typem sylwetki są stworzone do uprawiania sportów zarówno wymagających siły, jak i zwinności i szybkości. Tendencje do łatwego przybierania masy mięśniowej i siły, rozbudowany kościec i gibkość czynią mezomorfików doskonałymi sportowcami atletycznymi. Aeroby czy trening oporowy – to bez znaczenia, niskie otłuszczenie i łatwość w budowaniu mięśni sprawiają, że żadna dyscyplina sportu nie jest straszna dla mezomorfika. To najbardziej uniwersalna budowa. Przy tej budowie ciała nie musi skupiać się na ograniczaniu poszczególnych składników odżywczych – wystarczy odpowiednia dawka energii, zaspokajająca wszelakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. W przypadku takiej osoby wymagane będzie dostarczanie zwiększonej ilości kalorii w celu zwiększenia masy mięśniowej, jednak nie aż tak dużej, jak w przypadku ektomorfików. U mezomorfików polecamy odżywki typu gainer o zawartości białka ok 30% oraz bulk czyli 50% białka 50% węglowodanów: Muscle Mass.

Pamiętaj, niezależnie jaką budowę ciała posiadasz, przy odpowiedniej diecie, suplementacji oraz wytrwałości w treningach możesz osiągnąć bardzo dobrą sylwetkę. Określenie somatotypu ma jedynie na celu pomóc w doborze odpowiednich parametrów, mogących przyczynić się do szybszego osiągnięcia celu – powodzenia!