Przejdź do treści
Lifestyle

Wigilia – czyli najdłuższy posiłek w ciągu roku.

Im bliżej Świąt tym bardziej jesteśmy skoncentrowani na przygotowaniach do wigilijnej wieczerzy i coraz większą uwagę przywiązujemy do świątecznego menu. Zastanawiamy się, jakie potrawy zrobimy i w jaki sposób je przyrządzimy. Robimy listę zakupów i wybieramy jak najlepsze składniki, dbając o to by wszystko, co zdecydujemy się zrobić było świeże, wyglądało apetycznie i smakowało obłędnie.

Nie powstrzymujemy się wówczas od próbowania świątecznych rarytasów, bo przecież w Święta nikt nie będzie trzymał diety – są tylko raz w roku, dlatego jeżeli na co dzień zdrowo się odżywiamy możemy bez wyrzutów sumienia sięgnąć po wszystko na co mamy ochotę, pamiętając o zachowaniu zdrowego rozsądku.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym po wigilijnej wieczerzy bez trudu wstaniesz od świątecznego stołu, a rano obudzisz się bez bólu brzucha.

1. Staraj się nie popijać jedzenia, a między posiłkami pić zieloną herbatę lub ciepłą, przegotowaną wodę.

Picie płynów w trakcie posiłku powoduje rozcieńczanie soków żołądkowych przyczyniając się do zaburzenia procesów trawiennych. Zarówno woda, jak i zielona herbata korzystnie wpływają na detoksykację, czyli oczyszczenie naszego organizmu ułatwiając pozbywanie się substancji toksycznych, co w dużym stopniu wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale również samopoczucie i wygląd.

 

2. Spróbuj każdej potrawy, ale zachowaj umiar podczas jedzenia.

Siadając do stołu zapewne jesteś bardzo głodny, ale nie dopuść do tego, aby po zjedzeniu pierwszej potrawy nie mieć już miejsca na kolejne. Weź pod uwagę, że smakołyków do spróbowania jest cała masa i że Wigilia jest jednym z nielicznych dni, w których możesz spróbować ich wszystkich – musisz tylko mieć miejsce i nie dopuścić do przepełnienia żołądka.

 

3. Jedz małymi kęsami i dokładnie przeżuwaj pokarm.

Skończyłeś posiłek i nadal jesteś głodny, dlatego prosisz o dokładkę? Błąd. Pamiętaj, że sygnał sytości dociera do mózgu dopiero po ok. 20 minutach. Sięgając po kolejne przekąski będziesz coraz bardziej pełny, dlatego dokładka przed zjedzeniem kolejnej potrawy nie będzie najlepszym wyborem.

 

4. Przed snem – wypij melisę.

Zadziała nie tylko kojąco na twój organizm oraz wątrobę, ale również wspomoże trawienie i wzmocni cały organizm.

 

5. Cały wieczór przy stole?

A kto powiedział, że nie można od niego wstać i pójść wspólnie na spacer? Zamiast wsiadać w samochód, namów rodzinę do wspólnej przechadzki na pasterkę. Poczujesz się wtedy znacznie lepiej, a wyrzuty sumienia będą znacznie mniejsze.

Paulina Pietraszewska
Facebook: Healthy Vibes