Przejdź do treści
Lifestyle

Uzależnienie od siłowni. 5 oznak, że przesadzasz

Od pasji do obsesji – tak możemy określić uzależnienie od siłowni, które może wpłynąć na inne aspekty życia. Zagrożeniem jest nie tylko zaniedbanie pracy i rodziny, ale także własnego zdrowia. Jak je rozpoznać?

Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na to, aby zachować prawidłową masę ciała i zdrowie. Jednym ze sposobów są regularne treningi na siłowni, jednak i one mogą być ryzykowne. Może się zdarzyć, że zaczniesz zaniedbywać pracę i rodzinę, przestaniesz też trzymać się optymalnego planu treningowego w poczuciu, że chcesz więcej i mocniej. Wtedy albo skracasz, albo całkowicie rezygnujesz z przerw, a pełnowartościowe posiłki są zastępowane sterydami. To oznaka, że dzieje się coś niepokojącego. Szacuje się, że około 10% ludzi uprawiających kulturystykę jest uzależnionych od siłowni. Czy jesteś wśród nich? Jak rozpoznać u siebie przetrenowanie (które jest sygnałem ostrzegawczym) i uzależnienie?

Uzależnienie od siłowni – po czym je poznać?

Uzależnienie od siłowni – po czym je poznać?

Zacznijmy od najważniejszego. Istnieje takie zaburzenie jak dysmorfia mięśniowa (bigoreksja), która polega na subiektywnym niedostatku estetyki własnego ciała spowodowanego niewystarczającą ilością masy mięśniowej i/lub nadmiarem tkanki tłuszczowej. W wyniku tego zaburzenia nie jesteś w stanie obiektywnie ocenić własnej sylwetki i wyglądu, dlatego też zaczynasz coraz częściej przebywać na siłowni i coraz więcej pracować nad swoim ciałem.

Jeżeli prowadzi Cię dobry i doświadczony trener personalny, to on zareaguje, kiedy zauważy niepokojące oznaki bigoreksji. Gorzej, jak trenujesz sam – jak wtedy rozpoznać objawy uzależnienia od siłowni? Oto 5 najczęstszych oznak.

Przetrenowanie

Przetrenowanie to nic innego jak chroniczne uczucie zmęczenia w wyniku zbyt intensywnego treningu. Ćwiczenia ponad własne możliwości, a także niezachowywanie przerw między treningami prowadzą do spadku wydolności organizmu. Ciało buntuje się przeciwko takiemu traktowaniu i wysyła sygnały, których nie należy ignorować.

Objawy przetrenowania to między innymi nieustające bóle mięśni i stawów, zakwasy, a nawet kontuzje, apatia, złe samopoczucie, problemy ze snem, drżenie kończyn czy uczucie niepokoju. Przetrenowanie wpływa nie tylko na kondycję fizyczną i sposób funkcjonowania w ciągu dnia, ale też na psychikę – możesz nie odczuwać w ogóle chęci podejmowania określonych czynności, z wyjątkiem aktywności typowo sportowej czy na siłowni.

Brak przerw między ćwiczeniami

Brak przerw między ćwiczeniami

Psychika odgrywa tu olbrzymią rolę. Możesz odczuwać poczucie winy związane z opuszczeniem treningu, dlatego ćwiczenia wykonujesz niemal codziennie, bez uwzględnienia wolnego czasu na regenerację, możesz także pokusić się o skrócenie przerw między sesjami ćwiczeń. To łatwa droga do przetrenowania, a także nadszarpnięcia zdrowia!

Zapewnij swojemu organizmowi tzw. rest day. Podtrzymamy i prawidłowo przeprowadzony wypoczynek pobudza organizm do odnowy biologicznej i przywraca homeostazę, czyli prawidłową równowagę funkcjonowania organizmu. 

Brak przerw między treningami skutkuje tym, że ćwiczy się zmęczonym lub nawet z kontuzjami, co tylko pogarsza stan zdrowia, nie wspominając, że nie przynosi oczekiwanych wyników sportowych.

Brak czasu dla rodziny i znajomych

Uzależnienie od siłowni sprawia, że udajesz się na nią częściej i wydłużasz sesje treningowe. Jednak zaburzenie to związane jest nie tylko z samym miejscem – możesz wykorzystywać każdą wolną chwilę w ciągu dnia na wykonanie treningu, czy to w domu, czy na zewnątrz. Prowadzi to do zaniedbania innych sfer życia – rodziny, przyjaciół czy pracy. Dochodzą tłumaczenia brakiem czasu, bo w końcu go nie masz, kiedy dzień masz wypełniony treningiem na masę czy ćwiczeniami na redukcję.

Oznaką uzależnienia jest odcięcie się od życia towarzyskiego. Osoby uzależnione przestają udzielać się towarzysko, tracą swoje dotychczasowe zainteresowania, skupiając się wyłącznie na ćwiczeniach. Zapominają o tym, ile powinien trwać zdrowy trening, o odpowiednim odżywianiu (ważenie produktów i liczenie kalorii staje się wręcz obsesyjne) oraz zaczynają nadmiernie zażywać (często źle dobrane) suplementy i sterydy.

Niska samoocena spowodowana przerwą w ćwiczeniach

Uzależnienie od siłowni bardzo często dotyka mężczyzn, mających urojony obraz własnego ciała. Jest to o tyle, że szkodliwe, że bigoreksję porównuje się do anoreksji, również w skutkach psychicznych.

W przypadku opuszczenia treningu pojawiają się objawy typowego uzależnienia: rozdrażnienie, apatia, nerwowość. Obsesyjne myślenie o swoim ciele w przerwie od ćwiczeń i przekonanie o własnej niedoskonałości związanej z brakiem pojawienia się na siłowni może doprowadzić do nerwicy oraz depresji.

Źle dobrana suplementacja i jej nadmierne stosowanie

Źle dobrana suplementacja i jej nadmierne stosowanie

Osoby uzależnione od siłowni, pomimo widocznych dla innych efektów, bardzo często decydują się na sterydy anaboliczno-androgenne (zwanych popularnie koksem), których zażywanie wywołuje niepożądane skutki uboczne – ich lista jest bardzo długa! Wystarczy wymienić agresję, depresję, łysienie, trądzik, niepłodność, zawały, zatory, a nawet nowotwory.

Dochodzi do tego również kwestia codziennego jadłospisu. Obsesja na punkcie własnego ciała zamienia się w obsesję na punkcie diety. Nie tylko każdy produkt i składnik jest dokładnie ważony i liczony, ale też pojawia się coraz więcej suplementów. Szczególnie alarmująca jest sytuacja, kiedy suplementy zaczynają w pełni zastępować pełnowartościowe posiłki, tymczasem powinny być tylko dodatkiem do zdrowej i diety. Ich zadaniem jest pomoc w osiągnięciu celu, dlatego dobór suplementów powinien być przemyślany i kontrolowany.

Ile razy ćwiczyć w tygodniu?

Ile razy zatem ćwiczyć, by zachować balans? Według naukowców minimalna aktywność fizyczna powinna wynosić 150 minut tygodniowo. Jednak nie skupiaj się na liczbie treningów czy tym, ile ćwiczyć dziennie – ważniejszy jest czas wykonywania ćwiczeń niż ich liczba. W praktyce więc lepiej wykonać 3 porządne treningi w tygodniu niż codziennie kilka krótkich.

Jeżeli masz określone cele treningowe, ustal plan z profesjonalnym trenerem, który może rozpisać Ci również dietę. Żeby schudnąć, należy nie tylko ćwiczyć, ale też utrzymać ujemny bilans kaloryczny, także trening co drugi dzień plus odpowiednia dieta są w stanie wspomóc utratę wagi. W przypadku budowania masy mięśniowej liczy się połączenie treningu siłowego z ćwiczeniami cardio oraz dobra suplementacja wspomagająca regenerację mięśni.

Podsumowując, uzależnienie od siłowni odpowiada za złe relacje nie tylko ze swoim ciałem, ale też z pracą, rodziną, ze zdrowiem i finansami (ponieważ wydaje się ogromne pieniądze na suplementy diety). Jak każde inne zaburzenie, można je leczyć. Wymaga to jednak uświadomienia sobie problemu i przełamania się, ponieważ jako zaburzenie psychiczne wymaga wizyt u psychologa lub kontaktu z ośrodkiem leczenia uzależnień i depresji.

Jeżeli widzisz u siebie objawy uzależnienia bądź przetrenowania, przełam się! Dzięki pomocy psychologicznej lepiej zrozumiesz, co jest przyczyną nałogu i nauczyć się z nim walczyć.