Przejdź do treści
Lifestyle

Trening z taśmami

Na siłowni rzadko kiedy sięgamy po taśmy czy gumy. Zazwyczaj leżą zwinięte gdzieś w kącie i prawie nikt z nich nie korzysta. Kiedyś kojarzone były tylko z osobami starszymi, wykorzystującymi je podczas rehabilitacji lub podczas pobytu w sanatorium. Dziś sprawa wygląda zupełnie inaczej. Gumy i taśmy wracają do łask. Mogą okazać się niezbędne, jeśli planujemy weekendowy wypad lub urlop. Łatwe do spakowania, lekkie, a przy odrobinie kreatywności i odpowiednim ich dobraniu, umożliwiające zrobienie solidnego treningu.

Zalet tego ‘sprzętu’ jest wiele, a jedną z nich jest:

– cena: na rynku jest już tak ogromny wybór taśm oraz firm produkujących te akcesoria, że można swobodnie wybrać coś na naszą kieszeń. Niektóre z nich w swoich zestawach zawierają DVD inspirujące nas do ćwiczeń;

– jeden sprzęt- wiele zastosowań: nie ma znaczenia czy dopiero zaczynasz czy może ćwiczysz w stopniu zaawansowanym. Biorąc pod uwagę stopień trudności treningu, można wybrać spośród szerokiego wachlarza oferowanych taśmy i gumy. Od nas zależy, który z nich wybierzemy. Dodatkowo, opór możemy kontrolować poprzez skrócenie taśmy, co jest dodatkowym utrudnieniem, lub jednocześnie używać dwóch taśm podczas danego ćwiczenia. Największym atutem taśm i gum jest to, że dzięki nim możemy imitować większość ćwiczeń wykonywanych na siłowni z wolnymi ciężarami. Ta mała zmiana może okazać się ciekawą i skutecznie urozmaicić nasze dotychczasowe treningi stymulując nasze mięśnie w nieco inny niż dotychczas sposób. Niektórzy stosują je jako dodatkowe obciążenie, ale również jako ułatwienie np. podciąganie na drążku, a także przy rozciąganiu.

-miejsce: czy w domu, w walizce podróżnej, czy w torbie treningowej- nie zajmują dużo miejsca, mało ważą, więc wszędzie można je zabrać. To dobra informacja nie tylko dla ćwiczących, ale również trenerów personalnych, którzy muszą dojeżdżać do klientów, a niektóre z treningów wykonują w plenerze. Takich treningów będzie z pewnością więcej, ze względu na zbliżające się letnie dni, kiedy chętniej zostajemy na świeżym powietrzu. W takiej scenerii ten sprzęt to podstawa.

Zatem jaka jest różnica, między taśmami a wolnymi ciężarami?

Najprościej ujmując, taśmy i gumy podczas ćwiczeń sprawiają, że mięśnie są cały czas napięte, co nie zawsze jest możliwe z wolnymi ciężarami. Oznacza to, że podczas danego ćwiczenia musimy skupić się na obu ruchach: koncentrycznym i ekscentrycznym. Jak wiadomo mięsień wykonujący pracę skraca się podczas fazy koncentrycznej ruchu, zaś wydłuża podczas ekscentrycznej, jednak często na siłowni można zaobserwować, że ćwiczący kompletnie lekceważą właśnie tę drugą fazę, pozwalając, aby grawitacja wykonała pracę za nich. Dlatego też ćwiczenie z taśmą czy gumą może być wyzwaniem, gdyż podczas obu faz należy starannie kontrolować ruch, co wbrew pozorom wcale nie jest łatwe.

Które taśmy/gumy wybrać?

Wybór, choć szeroki, nie jest trudny. Z łatwością możemy dobrać ich odpowiednią grubość, zaś stopień trudności dodatkowo wyraźnie zaznaczony jest odpowiednim kolorem. Analogicznie, osoby zaawansowane wybiorą grubsze taśmy/gumy, zaś początkujący cieńsze, stawiające mniejszy opór. Najlepiej zakupić różne, ponieważ jak wiadomo, od poszczególnej partii mięśniowej zależy, które z taśm wybierzemy konkretnego dnia.

Poniżej przykładowe ćwiczenia, które są alternatywą tradycyjnych, wykonywanych na siłowni:

  1. Przysiady
  2. Wyciskanie taśm nad głowę
  3. Wznosy ramion bokiem
  4. Przejścia w bok (na taśmie)
  5. Uginanie ramion (biceps)
  6. Prostowanie ramion (triceps)
  7. Pompka z taśmą/gumą na plecach
  8. Wiosłowanie

Tak naprawdę przy zastosowaniu jednej taśmy czy gumy możesz wykonać trening obwodowy na całe ciało. Możesz zaczepiać je o własne ciało, ale również wykorzystać sprzęt i przedmioty dostępne w miejscu, w którym się znajdujesz. W pokoju hotelowym czy w domu będą to drzwi, klamki, krzesła. W parku drzewa, ławki itp. Jeśli masz kilka taśm i gum, możesz je łączyć i skracać, aby zwiększać „ciężar” wraz z każdą serią.

Z pewnością warto przekonać się do taśm i gum, ponieważ dziś, projektowane ze szczególną starannością, maja bardzo dużo do zaoferowania. Jeśli nadal ich nie stosujesz, trening z ich zastosowaniem będzie na pewno urozmaiceniem wykonywanych dotychczas przez ciebie ćwiczeń i nowym bodźcem dla twoich mięśni. Nie tylko w podróży zastąpią zawarte w treningu ćwiczenia, ale również wówczas, gdy na siłowni będzie tłok, a ty nie będziesz chciał/a czekać, aż dana maszyna się zwolni, dlatego też wiedza w zakresie stosowania taśm i gum jest dziś niezbędna.

———-

Aleksandra Forysiak