Przejdź do treści
Lifestyle

Trening biegowy

Zaczyna się robić coraz cieplej i od jakiegoś czasu na ulicach miast czy też na terenach zalesionych można zauważyć coraz więcej osób biegających. Bieganie stało się modne, przebieżki w lesie zachęcają do aktywności fizycznej,
a nawet spotkania się znajomych na wspólnym treningu biegowym. Osoby, które decydują się na regularne bieganie podejmują dalsze kroki i chętnie przygotowują się do zorganizowanych biegów ulicznych czy też półmaratonów. Niektórzy jednak preferują salę treningową niż oddanie się treningowi na otwartej przestrzeni. Więc siłownie, które są zaopatrzone w wysokiej jakości bieżnie czasami wygrywają z naturalną aurą i bieganiem na świeżym powietrzu. Jeśli nawet niektórzy wolą trening na świeżym powietrzu (outdoor) nie da się ukryć, że zimą kiedy jest zimno, wieje wiatr i jest nieprzyjemnie wymaga to od nas sporej determinacji.

Bezpieczny jogging nie zależy od miejsca, w którym biegamy, ale naszego przygotowania fizycznego, technicznego i sprzętowego. Trening outdoorowy wiąże się z innymi dylematami niż trening na sali. Musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim pogodę, odpowiednio się ubrać, a także zwrócić uwagę na podłoże, po którym będziemy biegać.  Na początku powinniśmy pamiętać oczywiście o rozgrzewce przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną, a już na pewno przed bieganiem oraz realną ocenę swoich możliwości i mierzyć swoje siły na zamiary. Nie zaczynajmy od długich dystansów. Mimo że to „tylko bieg” powinniśmy podejść do niego ostrożnie. Podczas biegu na asfalcie bez odpowiedniego przygotowania oraz odpowiedniego obuwia narażamy siebie na kontuzję. Bieg po leśnej ścieżce wiąże się z pokonywaniem przede wszystkim nierównego podłoża, a przy porannych godzinach biegu możemy spotkać się również z rosą na trawie. W trakcie biegu po twardym czy też nierównym podłożu występuje boczny nacisk na kolana i kostki, co przy braku odpowiedniego przygotowania może doprowadzić do poważnej kontuzji.

Siłownia oferuje nam komfortowe warunki treningu, co możemy uznać za plus szczególnie podczas chłodnych, jesiennych i zimowych dni. Bieżnia stacjonarna, którą mamy dostępną na siłowni jest bardziej miękka od naturalnego podłoża, i co za tym idzie, prawdopodobieństwo kontuzji jest mniejsze. Trening na bieżni pozwala nam na większą kontrolę, niż podobny trening na świeżym powietrzu. Świetnie sprawdza się to podczas treningów interwałowych, gdy chcemy zapewnić sobie równomierne tempo wszystkich odcinków. To dzięki bieżni jesteśmy w stanie utrzymać stałą prędkość biegu, podczas gdy w terenie tempo dyktuje nam nasze zmęczenie. Podczas budowania siły biegowej bieżnia może również okazać się wspaniałym urządzeniem. Wystarczy wcisnąć odpowiedni guzik i możemy sobie zafundować podbieg, jaki tylko chcemy. Jest to na pewno bardzo przydatne szczególnie dla tych osób, którzy mieszkają w mało urozmaiconym terenie, w którym nie znajdują się żadne pagórki czy też wzniesienia. Warto też podkreślić, że trening na bieżni pozwala na redukcję obciążeń stawów sięgającą nawet do 35%.

Podsumowując, prawda jest taka, iż wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć i jaki mamy cel. Trening w terenie działa fantastycznie na psychikę pozwala się zrelaksować, oderwać od codziennych kłopotów, odetchnąć świeżym powietrzem i podziwiać przyrodę. Należy podkreślić, że bieganie na zewnątrz wpływa dobrze na nasz układ immunologiczny, co podczas regularnych treningów wzmacnia odporność naszego organizmu. Trening w terenie zimą, po śniegu i lodzie to doskonałe ćwiczenie siły mięśniowej. Ponadto warunki atmosferyczne (niska temperatura, wiatr) pomagają organizmowi w walce z tłuszczem, zmuszając go do większego wysiłku. Przeprowadzone badania potwierdziły, iż to właśnie podczas treningu w terenie lepiej radzimy sobie z pozbyciem się tkanki tłuszczowej. Jeżeli jednak zła aura działa odpychająco, wybierz trening na bieżni w zaprzyjaźnionej siłowni. Zdecydowanie lepszym pomysłem wtedy jest regularne odwiedzanie siłowni lub ćwiczenie w domu, chociażby na bieżni elektrycznej czy też rowerze stacjonarnym. W trakcie takiego treningu możesz słuchać swojej ulubionej muzyki i możesz trenować, nawet gdy już na dworze zapada zmrok i nie musisz się martwić o bezpieczeństwo. Dobrym pomysłem jest także wybór obu rodzajów treningów. Dłuższy bieg zaplanuj na świeżym powietrzu różnorodność krajobrazów sprawi, iż będziesz czuł się komfortowo oraz pewnie. Natomiast jeśli chcesz popracować na szybkością wybierz bieżnię, łatwiej będzie zaprogramować interwały oraz mierzyć swoje postępy w treningach.

———-

Adrian Stanisławski