Przejdź do treści
Lifestyle

TOP6 mitów na temat budowy masy mięśniowej

Problemem budowy masy mięśniowej są nie tylko niewłaściwa, zbyt niska lub zbyt wysoka podaż energetyczna diety. Często mylące są sprzeczne informacje, z powodu których osiągnięcie twojego celu staje się niemożliwe.

Budowa dobrej jakości masy mięśniowej wymaga sporego nakładu energii. Aby taką energię pozyskać, należy zapewnić organizmowi właściwe warunki w postaci nadwyżki kalorycznej. Oznacza to, że musisz wytworzyć dodatni bilans kaloryczny czyli spożywać więcej kalorii niż twój organizm potrzebuje, by utrzymać masę mięśniową. Schemat taki działa w obie strony bowiem utrata tłuszczu wiąże się z obniżeniem kaloryczności czyli wytworzeniem ujemnego bilansu kalorycznego – spożywasz wówczas mniej energii, niż potrzebuje twój organizm, aby utrzymać swoją masę.

W przypadku budowy masy mięśniowej postępowanie takie wiąże się z brakiem postępu, a nawet cofaniem się w swoich postanowieniach ponieważ kiedy organizm jest w stanie katabolicznym i nie dostarczasz mu odpowiedniej ilości kalorii, budowa mięśni jest niemożliwa, a synteza białek zostaje znacznie obniżona. To tylko jeden z powodów, przez który twoje mięśnie nie rosną.

Poniżej lista top6 mitów, które zaburzają budowę masy mięśniowej.

1. Sugeruj się przede wszystkim ilością dostarczanych kalorii.

Jeżeli twoim celem jest budowa dobrej jakości masy mięśniowej bez widocznego przyrostu tłuszczu istotne znaczenie ma nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakość żywności, którą spożywasz. Bazowanie na  wysoko przetworzonych produktach żywnościowych, częste jadanie na mieście, przekąski w postaci ciasteczek, batoników, pączków czy czekoladek oraz picie słodzonych, kolorowych napojów nawet przy najintensywniejszych treningach skutkować będzie niesamowicie szybkim przyrostem tkanki tłuszczowej.

2. Zjadaj minimum 6 posiłków w ciągu dnia.

Często słyszy się, że większa częstotliwość posiłków sprzyja rozbudowie masy mięśniowej, gdyż długie przerwy pomiędzy posiłkami nasilają katabolizm i wówczas efekt jest odwrotny od zamierzonego. Taka jest teoria – w praktyce zamiast sześciu posiłków śmiało możesz zjadać ich mniej, obserwując przy tym zadowalające i widoczne postępy.

3. Im więcej białka tym lepiej

Przyjęło się, że im więcej białka spożywasz, tym szybsze dostrzegasz przyrosty masy mięśniowej. Kiedy nie widzisz przyrostów, oznacza to, że nie spożywasz dostatecznie dużej ilości białka. W praktyce sytuacja wygląda nieco inaczej. Efektywna budowa masy mięśniowej uwarunkowana jest poza białkiem również innymi makroskładnikami takimi jak węglowodany i tłuszcz, które umożliwiają wykonywanie intensywnych treningów, zasilają szlaki metaboliczne oraz aktywują hormony anaboliczne.

4. Wystrzegaj się tłuszczu

Wydawać by się mogło, że to tłuszcz jest wrogiem szczupłej oraz estetycznej muskularnej sylwetki. Prawda jest taka, że zarówno białko i węglowodany, tak i tłuszcze są bardzo ważnym składnikiem diety, nie tylko odchudzającej, ale również tej ukierunkowanej na rozwój muskulatury. Tłuszcz jest bowiem skoncentrowanym źródłem energii oraz dostarcza wielu składników takich jak witaminy A, D, E i K, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych czy fosfolipidów. Nie zapominaj, że to właśnie tłuszczom zawdzięcza się smakowitość potraw istotną dla realizacji dziennych potrzeb organizmu.

5. Unikaj węglowodanów przed snem

Unikanie węglowodanów w godzinach wieczornych w żaden sposób nie przyczynia się do budowy czystej masy mięśniowej. Często słyszy się, że węglowodany jedzone na noc tuczą. Nic bardziej mylnego – udowodniono, że spożywanie węglowodanów w drugiej połowie dnia wpływa na skład ciała lepie, niż unikanie ich w tym okresie. Warto zaznaczyć, że osoby trenujące w godzinach wieczornych w szczególnym stopniu powinny zadbać o to, by w tym czasie zadbać o dostarczenie węglowodanów pochodzących z dobrych jakościowo produktów.

6. Nie ma dobrej diety na zwiększenie muskulatury

Jeżeli twierdzisz, że dieta, po której obserwuje się przyrost muskulatury nie istnieje, oznacza to, że nie masz pojęcia o budowaniu masy mięśniowej ponieważ każdy zdrowy organizm jest w stanie nabierać masy mięśniowej pod warunkiem odpowiednio ułożonej, zbilansowanej diety połączonej z treningami siłowymi. Jeżeli nie zaobserwowałeś u siebie przyrostów pomimo stosowania diety, oznaczać to może zbyt niską podaż kaloryczną twojej diety, przestrzeganie jej wyłącznie w określone dni, stosowanie zbyt wielu suplementów, a zjadanie małej ilości posiłków oraz błędny rozkład makroskładników w diecie.

Wystrzegaj się błędów, przestrzegaj określonych i uzbrój się w cierpliwość – tylko wtedy twój cel ma szansę, by zaistnieć.

———-

Paulina Pietraszewska
Facebook: Healthy Vibes