Przejdź do treści
Lifestyle

Termogeniki, co o nich wiesz?

Odchudzanie można wspomóc licznymi związkami chemicznymi, należącymi do grupy termogeników, które naturalnie występują w przyrodzie. Po niektóre z nich warto sięgnąć w postaci suplementów, inne lepiej włączyć do diety.

Termogeneza to zespół procesów fizjologicznych i metabolicznych, które prowadzą do wytwarzania ciepła i utrzymywania stałej temperatury ciała. Zasada jest prosta- większe wytwarzanie ciepła to większe wydatkowanie energii przez organizm i szybsze sięganie do rezerw energetycznych w postaci tkanki tłuszczowej. Kiedy zaczynamy trening, wzrasta temperatura naszego ciała, gdyż dochodzi do wzmożonej termogenezy. Podobną sytuację, wywołuje gorączka. Kiedy jesteśmy chorzy nasz organizm wyzwala dreszcze, czyli samoczynne drżenie mięśni, by bronić się przed skokami temperatury.

Termogenezę można przyspieszyć poprzez aktywność fizyczną, a także substancje pochodzące z żywności, tzw. termogeniki. Ciekawym jest fakt, że istnieje także tzw. termogeneza poposiłkowa, gdzie po spożyciu pokarmu zwiększa się produkcja ciepła i spalane są dodatkowe kilokalorie. Charakteryzują się tym, że organizm chcąc je strawić, potrzebuje znacznie więcej kalorii niż w przypadku innych rodzajów pożywienia.

Termogeneza poposiłkowa jest procesem wytwarzania ciepła w organizmie po spożyciu pokarmu. Organizm wykorzystuje kilokalorie, czerpiąc je ze zmagazynowanej tkanki tłuszczowej. Tajemnica działania termogeników polega na pobudzeniu współczulnego układu nerwowego, co w konsekwencji stymuluje metabolizm, zwiększa wydatki energetyczne oraz hamuje odczuwanie głodu oraz zwiększa odczuwanie sytości. Układ współczulny jest częścią autonomicznego układu nerwowego, czyli takiego, który działa niezależnie od naszej woli i jest odpowiedzialny za regulowanie między innymi trawienia. Pobudzenie nerwów współczulnych jest związane z uwalnianiem noradrenaliny oraz przygotowaniem organizmu do wysiłku.

Noradrenalina oddziałuje na nadnercza, mobilizując je do wydzielania adrenaliny, co przejawia się zwiększeniem utleniania tłuszczów i wzrostem termogenezy. Jest ona możliwa dzięki białku – termogeninie, które powoduje rozproszenie w postaci ciepła znacznej części energii, wytwarzanej w trakcie procesów wchodzących w skład łańcucha oddechowego. Termogenina występuje właśnie w mitochondriach brunatnej tkanki tłuszczowej. Noradrenalina oddziałuje ponadto na ośrodek sytości znajdujący się w mózgu. Pobudzenie tego ośrodka nasila uczucie sytości oraz hamuje uczucie głodu. Ponadto, kalorie spalane podczas procesu trawienia uwalniają energię, która usuwa uczucie zmęczenia. Termogeniki są również określane mianem naturalnych spalaczy tłuszczu. Produkty inicjujące termogenezę są bogatym źródłem witamin i substancji odżywczych, które regulują najważniejsze funkcje organizmu.

TERMOGENIKI W POŻYWIENIU

Termogeniki występują w naturalnej postaci, w niektórych środkach spożywczych. Do ich grona należą warzywa bogate w błonnik, który jest niezbędny do prawidłowego trawienia. Zawierają niewiele tłuszczu, ale mnóstwo witamin i minerałów. Są to między innymi:

  • brokuły, papryka, fasolka szparagowa, soja, pomidory, szpinak, sałata, bakłażan, ogórek, marchewka, kalafior i seler, ale również rośliny strączkowe bogate w proteiny, między innymi soczewica i fasola.

Proces ten również jest również wywoływany przez owoce bogate w witaminę C, która przyspiesza przetwarzanie tłuszczu w organizmie i stymuluje produkcję L-karnityny, która transportuje cząsteczki tłuszczowe do komórek. W ten sposób zapobiega jego magazynowaniu się w postaci tkanki tłuszczowej. Wpływ na nasz metabolizm ma również pożywanie białka, ponieważ do ich spalenia potrzebujemy najwięcej energii. Bogatym źródłem protein są filety drobiowe i indycze, białka jaj, flądra, łosoś, sardynki i wołowina o niskiej zawartości tłuszczu.

W praktyce częściej stosuje się suplementy – preparaty, które zwiększają metabolizm i termogenezę w stanie odpoczynku i podczas treningu. Imbir jest zalecany przez hinduskich lekarzy osobom z nadwagąotyłością. Termogeniki są skuteczne w odchudzaniu. Jednak ze względu na niewielkie ich stężenie w pokarmie nie wywołują spektakularnych efektów. Wyjątkowe możliwości stwarza jednak zastosowanie termogeników w formie suplementacji żywieniowej.

SUPLEMENTY STYMULUJĄCE TERMOGENEZĘ

Chociaż ich działanie stymulujące jest dobrze udokumentowane, trzeba jednak pamiętać również o wywoływaniu przez nie czasami skutków ubocznych. Pamiętajmy również, że efektywność termogeników wzrasta, jeśli równolegle do diety wprowadzimy regularną aktywność fizyczną.

Katechiny z zielonej herbatyGREEN COFFEE, GREEN TEA focus

Zwiększają wydatek energetyczny w wyniku nasilenia termogenezy. Jednocześnie wzmagają aktywność enzymów odpowiedzialnych za proces rozpadu komórek tłuszczowych oraz hamują działanie związków, które tłuszcz odkładają.

Ekstrat z gorzkiej pomarańczy

Silnie przyśpiesza przemianę materii, zmniejsza apetyt oraz zwiększa wykorzystanie kwasów tłuszczowych w przemianach energetycznych.

Guarana i KofeinaGUARANA, CAFFEINE

Przyśpiesza tempo metabolizmu, pobudza uwalnianie kwasów tłuszczowych do krwiobiegu, wpływa oszczędzająco na zasoby cukrów i białek w mięśniach.

L-karnitynaL-CARNITINE

Przyśpiesza końcowy etap spalania kwasów tłuszczowych, finalizuje proces redukcji tłuszczu, poprawia wydolność.

CLACLA 400

przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej, zapobiega jej gromadzeniu oraz wchłanianiu tłuszczów do komórek tłuszczowych, poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci, obniża poziom złego cholesterolu (LDL), podwyższa poziom dobrego cholesterolu (HDL), obniża poziom trójglicerydów i cukrów we krwi oraz poprawia samopoczucie. Ponadto CLA zwiększa aktywność układu immunologicznego, podnosi odporność organizmu na zakażenie bateriami i wirusami.

Pamiętaj, że podstawą jest dieta w połączeniu z odpowiednim treningiem. Wszystkie osoby, które chcą spróbować suplementów termogenicznych muszą być w pełni dojrzałe i nie mieć żadnych przeciwwskazań do ich stosowania, a przy wyborze kierować się jakością i roślinnymi składnikami.