Przejdź do treści
Lifestyle

Suplementacja z głową

Jak dobierać suplementy i jaka jest ich faktyczna rola? Poniżej przegląd i zastosowanie najpopularniejszych z nich.

CEL
Przed zakupem jakiegokolwiek preparatu przede wszystkim określ swój cel.

Budowa masy mięśniowej:

Jeżeli cechuje cię szczupła sylwetka i chciałbyś nabrać masy mięśniowej zapomnij o preparatach „na rzeźbę”, gdyż nie da się wyrzeźbić mięśni, których nie ma. Pierwszym etapem jest więc budowa. Jeżeli masz problem z przyrostem masy najlepszym rozwiązaniem będą odżywki węglowodanowo-białkowe. Należy dostarczać je po każdym treningu oraz w przerwach pomiędzy posiłkami, kiedy są one zbyt długie.

Redukcja tkanki tłuszczowej:

Jeżeli twoim problemem jest nadwaga i nadmiar tkanki tłuszczowej w żadnym wypadku nie stosuj preparatów „na masę”. Już sam fakt wprowadzenia treningów z obciążeniem uwidoczni twoje mięśnie również podczas programów odchudzających, pod warunkiem, że nie będą zbyt drastyczne. Rozsądne więc będzie wprowadzenie odżywek białkowych oraz preparatów zapobiegających katabolizmowi mięśniowemu jak np. aminokwasy rozgałęzione BCAA.

W obu przypadkach niezależnie od celu, dietę uzupełniać należy również w witaminy i składniki mineralne, kwasy omega3, a z biegiem czasu i stażu czy stażu treningowego wszelkie inne dodatki jak HMB, glutamina, kreatyna czy preparaty przedtreningowe.

ŚRODEK

Mówi się, że cel uświęca środki. Kiedy już określisz swoje priorytety, zapoznaj się z podstawowymi suplementami i wybierz te najwłaściwsze, które spełniają twoje wymagania.

BCAA

Aminokwasy typu BCAA, czyli leucyna, izoleucyna i walina, stanowią ok. 25% składu białek mięśni. Twój organizm nie potrafi ich syntetyzować, dlatego muszą być dostarczane wraz z pożywieniem lub w postaci odpowiednich preparatów. Stymulują wydzielanie insuliny oraz hormonu wzrostu, a także przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej. Bardzo często wykorzystywane są przez organizm jako zapasowe źródło energii dla mięśni podczas długotrwałego wysiłku, w momencie, w którym zaczyna brakować glikogenu.

Białko serwatkowe

Jest najbardziej wartościowym biologicznie białkiem. Bezkonkurencyjne w konfrontacji z innego typu białkami, ze względu na zawartość większej ilości aminokwasów, których twój organizm sam nie wytwarza, a które pełnią kluczową rolę w budowie masy mięśniowej. Cechuje go duże stężenie glutaminy i aminokwasów BCAA, bez których budowa masy nie jest możliwa. Przyczynia się do nasilenia syntezy białek w mięśniach przez co wprowadza organizm w stan anaboliczny.

Kreatyna

Suplement, dzięki któremu w sposób kompleksowy wspomożesz swój trening siłowy poprzez szybszy przyrost masy mięśniowej oraz siły. Kreatyna zwiększa bowiem napięcie wewnątrzkomórkowe oraz uruchamia w organizmie reakcje, prowadzące do zwiększonego gromadzenia wody w komórkach. Również poprzez zwiększenie w mięśniach ilości ATP odpowiedzialnej za wytwarzanie energii, kreatyna chroni zapasy węglowodanów oraz ogranicza powstawanie zakwasów. Potwierdzono również pozytywny jej wpływ na wzrost siły mięśni i wydolności. Im bardziej nasycisz mięśnie kreatyną, tym intensywniej możesz ćwiczyć.

Glutamina

Preparat wspomagający pracę twojego metabolizmu oraz stymulujący syntezę nowych białek mięśniowych, poprzez oddziaływanie azotu. Przyczynia się do wzrostu stężenia niektórych hormonów, w tym również ważnego dla sportowców hormonu wzrostu. Uczestniczy w utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej oraz stanowi bardzo dobry środek na zwiększenie wytrzymałości poprzez systematyczne uzupełnianie malejącego glikogenu.

CLA

Inaczej sprzężony kwas linolowy, uważany jest za środek pomocny w pozbyciu się nadprogramowych kilogramów. Poprzez zwiększanie zdolności organizmu do budowania masy mięśniowej, zamiast gromadzić tkankę tłuszczową – przyspiesza przemianę materii, co wiąże się z większym spalaniem kalorii.

L-karnityna

Zbudowana a z dwóch aminokwasów – metioniny i lizyny – wspomaga mięśnie podczas wysiłku fizycznego, wychwytując z krwi cząsteczki tłuszczu i transportując je do mitochondriów komórkowych, gdzie zostają spalone i przekształcone na energię. Stosowanie L-karnityny w połączeniu ze wzmożoną aktywnością fizyczną przyspiesza proces odchudzania, a po uzyskaniu pożądanej wagi, zapobiega powstawaniu efektu jo-jo.

HMB

Substancja oddziałująca bezpośrednio na szybszą regenerację mięśni poprzez przeciwdziałanie katabolizmowi, przy zwiększonym wysiłku fizycznym. Zmniejsza stopień uszkodzenia mięśni nie tylko przetrenowanych ale również niewytrenowanych ponieważ uelastycznia błony komórek, z których zbudowane są mięśnie, przez co komórki są bardziej wytrzymałe.

Koenzym Q10

Bardzo pomocny przy osłabieniu organizmu wywołanym mocno odchudzającą i restrykcyjną dietą. Poprawia przemianę materii oraz przyczynia się do obniżenia poziom 'złego’ cholesterolu i zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, wspiera mięśnie w walce ze szkodliwymi wolnymi rodnikami.

Kofeina
Naturalny spalacz tkanki tłuszczowej, który dostarczony ok. godziny przed treningiem powoduje odczuwalny zastrzyk energii oraz zmniejsza wrażliwość na ból zwiększając jednocześnie wytrzymałość i efektywność twojego treningu. 

Zapamiętaj, że postęp w treningach uzależniony jest nie tylko od ilości stosowanych suplementów, ale również i przede wszystkim od treningu oraz diety. Nie oznacza to jednak, że suplementy nie działają. Są wskazane jako idealne uzupełnienie twoich treningów oraz diety. Zanim więc zdecydujesz jakie preparaty zastosować, skoncentruj się na skomponowaniu podstaw czyli zbilansowaniu diety oraz doborze właściwego programu treningowego. Osiąganie obranego przez ciebie celu ma sens, kiedy wszystkie z 3 wymienionych komponenty (trening, dieta, suplementacja) współgrają ze sobą tworząc jedną sensowną całość. 

———-

Paulina Pietraszewska
Facebook: Healthy Vibes