Przejdź do treści
Lifestyle

Suplementacja. Jak pomaga w osiągnięciu celów?

Które suplementy najlepiej jest stosować, żeby utrzymać lub zwiększyć poziom wykonywanych treningów, nie odczuwać przetrenowania ani spadku sił, co bardzo często sprawia, iż przestajemy ćwiczyć?

Jest kilka podstawowych suplementów, które skutecznie wspomogą nas gdy trenujemy. Nie zastąpią one nigdy prawidłowego odżywiania, ale z pewnością pomogą szybciej zrealizować złożone wcześniej cele. Suplementy są doskonałym uzupełnieniem diety jaką stosujemy, zwłaszcza gdy wylewamy poty kilka razy w tygodniu na siłowni, i dają pewność, że nasze ciało posiada to, co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Nieważne jakie są Twoje cele treningowe – prawidłowa suplementacja pomoże w osiągnięciu dobrego zdrowia, sylwetki, wspomagając twój organizm na co dzień i podczas treningów.

Zawsze powinieneś wiedzieć jakie ‘paliwo’ w siebie wlewasz. Innymi słowy – jeśli nie wiesz jak działa dany suplement i czy w ogóle go potrzebujesz- sprawdź to koniecznie. Poniżej opisujemy podstawowe produkty, które są solidną podstawą suplementacji.

Białko

Podstawowym i najważniejszym źródłem dostarczania białka jest oczywiście dieta, najlepiej pełnowartościowa, pochodzenia zwierzęcego. Jednak utrzymanie takiej diety może być czasochłonne oraz dosyć drogie, biorąc pod uwagę, iż mięso dobrej jakości jest teraz trudno dostępne.

Ponadto, regularne jedzenie co 2/3 godziny jest dla niektórych niemożliwe, innym ten system spożywania posiłków w ogóle nie odpowiada, i tu właśnie na pierwszy plan wchodzi białko i jego zastosowanie. Białko ‘w proszku’ wchłania się bardzo szybko i ułatwia nam spożyć jego wymaganą ilość w ciągu dnia, nawet jeśli jesteśmy bardzo zapracowani. Z tego samego powodu tak popularne jest jego zastosowanie PO treningu, gdy potrzebujemy go najbardziej.

Pamiętaj, że na rynku dostępne są różne typy białek, starannie dobierz ten, który będzie dostosowany do twoich potrzeb. Wszystkie opcje znajdziesz pod linkiem.

Olej rybi

Olej rybi znany jest ze swoich korzystnych właściwości. Wysoki poziom Omega 3 (żródło EPA, DHA, ALA) jest bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania serca, mózgu, wzroku oraz utrzymania prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi. Kwasy te są bardzo ważne dla naszego organizmu, jednak nie są przez niego naturalnie wytwarzane. Oczywiście można je znaleźć również w takich produktach jak jajka, dobrej jakości dziczyzna, orzechy (np. brazylijskie) czy nasiona (np. lnu) lub w  tabletkach.

Aminokwasy

Do BCAA (branched chained amino acids) należą leucyna, izoleucyna i walina. Stosowanie BCAA podczas treningu skutecznie poprawia wytrzymałość mięśni, hamuje katabolizm (rozpad tkanki mięśniowej, spowodowany przez trening wytrzymałościowy) oraz przyśpiesza anabolizm (budowę masy mięśniowej). Naturalnym źródłem aminokwasów są produkty wysokobiałkowe, które stosujemy w codziennej diecie, jednak większych ilości tych aminokwasów potrzebujemy podczas ciężkich treningów, aby nie ‘palić mięśni’ i szybciej się regenerować. Wypróbuj BCAA o smaku coli.

L-Glutamina

Niektóre suplementy BCAA są zazwyczaj wzbogacone w dwa aminokwasy: glutaminę i taurynę. Lecz można je spożywać także oddzielnie. Glutamina to aminokwas, który odpowiada za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu i wspomaga układ odpornościowy. Jest także niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania enterocytów – komórek jelita cienkiego, które są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych do krwi. Stosuje się ją przed treningiem, gdyż zwiększa naszą wytrzymałość przez uzupełnienie poziomu spadającego glikogenu. Ponadto stymuluje procesy syntezy białek mięśniowych poprzez dodanie azotu sprzyjającego budowie nowych białek mięśniowych. Wiecej o L-glutaminie pod linkiem:

Kreatyna

Stosowana od lat przez tych, którym zależy na przyroście beztłuszczowej masy mięśniowej. Głównym zadaniem kreatyny jest gromadzenie dużych ilości energii w mięśniach, która może zostać natychmiast uwolniona. W związku z tym, im poziom kreatyny w mięśniach jest wyższy, tym więcej energii do wykorzystania. Dlatego kreatyna znacznie zwiększa sprawność fizyczną podczas krótkotrwałych intensywnych treningów takich jak podnoszenie ciężarów czy treningi siłowe. Dzięki niej podczas ćwiczeń dajemy z siebie 100% energii i siły, dźwigamy więcej i jesteśmy w stanie zwiększyć objętość treningów. Kiedyś nie było wyboru jeśli chodzi o ten suplement, dziś można przebierać i wybrać tą, która spełni nasze indywidualne oczekiwania.

Aleksandra Forysiak
Facebook: Fitlosophy