Przejdź do treści
Lifestyle

Ruch w życiu codziennym – jakie ma znaczenie?

Uprawiasz sport, jesteś aktywny ale tak właściwie nigdy nie zastanawiałeś się jakie korzyści płyną z aktywności ruchowej, i dlaczego należy ją uprawiać? Sprawdź, co tak naprawdę kryje się pod terminem „ruch”, i jakie działanie ma na twój organizm.

Czym właściwie jest ruch

To celowe działanie poprzez użycie swojego ciała i zmysłów podparte próbami i eksperymentowaniem, wykonywane aby pobudzić do pracy nie tylko cały aparat ruchowy, ale również mięśnie, serce i płuca. Ruch ma istotny wpływ na kształtowanie się i pracę mózgu. Ruszając się trenujemy ciało oraz umysł. Ma on bowiem bardzo duże zapotrzebowanie na tlen, a wysiłek tlenowy zwiększa napływ do niego krwi, tym samym go dotleniając.

Pod wpływem ruchu wydzielają się w mózgu substancje chemiczne zwane neurotrofinami, które pobudzają rozwój komórek nerwowych oraz usprawniają połączenia między nimi. Każdy ruch wymaga współdziałania wielu mięśni, orientacji w otoczeniu oraz wiedzy o stanie własnego ciała.

Korzyści płynące z ruchu.

Przede wszystkim ułatwia regularny obieg krwi, przyczynia się znacząco do rozwoju ciała, oraz wyrabia zręczność i siłę. Ruch sam w sobie przyspiesza metabolizm, prowadzi do lepszego wykorzystania kalorii, co jest pomocne w utrzymaniu stałej wagi ciała. Zwiększa również zapotrzebowanie mięśni na tlen i materiały energetyczne, a także wydzielanie produktów przemiany materii. Szczególnie korzystne zmiany, jakie wywołuje ruch zachodzą w obrębie układu oddechowego, kostnego i krwionośnego, gdzie zwiększona zostaje wewnętrzna średnica naczyń w zależności od zapotrzebowania na tlen i produkty energetyczne. Poprawia to wydolność krążenia i obniża ciśnienie, zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, jak zawał serca czy udar mózgu. Na uwagę zasługuje również zwiększenie się pod wpływem aktywności liczby naczyń włosowatych w mięśniach, co usprawniania zaopatrywanie w tlen i produkty odżywcze.

Ruch pełni także kluczową rolę w procesie odchudzania zmniejszając masę tłuszczową ciała przy jednoczesnym zwiększaniu wytrzymałości mięśniowej oraz poprawie wydolności oraz przemiany węglowodanowej. Aktywność ruchowa przyczynia się także do obniżenia cholesterolu we krwi oraz wzmocnienia kości, zapobiegając osteoporozie.

Jakby tego było mało, ruch sprzyja wydzielaniu endorfin- hormonów szczęścia, stymulujących wytwarzanie pozytywnej energii. Utrzymuje stała temperaturę ciała, chroni przed przegrzaniem, poprawia odporność  oraz mobilizuje układ immunologiczny. Możemy również przyjąć, że człowiek jako jednostka psychofizyczna poprzez aktywność fizyczną poprawia swoje funkcjonowanie nie tylko w sferze psychicznej ale również duchowej i społecznej.

Aktywność ruchowa a zdrowie psychiczne.

Aktywność ruchowa jest konieczna do utrzymania dobrego stanu zdrowia psychicznego, na które składa się zdrowie intelektualne, zdrowie wolitywne oraz emocjonalno-uczuciowe. Charakteryzujemy je jako zdolność do logicznego myślenia oraz twórczego rozwiązywania problemów, zdolność podejmowania decyzji i wyborów życiowych oraz umiejętność ich konsekwentnego realizowania, a także zdolność zachowania równowagi emocjonalnej oraz kontrolowanie swoich nastrojów i emocji.

Aktywność fizyczna wpływając na lepsze ukrwienie mózgu, warunkuje lepszą pracę komórek mózgowych i zależną od nich pracę intelektualną. Warunkuje rozwój inteligencji, do której istnienia konieczne jest zaopatrzenie mózgu w tlen. Kształtuje również zmysły i szybkość ich reakcji, wyrabia refleks i usprawnia zdolność przewidywania i podejmowania szybkich decyzji.

Ruch przedkłada się także na przezwyciężania napięć i stresów, uczy odwagi i pokonywania trudności, wyrabia zdyscyplinowanie i uczy panowania nad sobą przekładając się na różnego rodzaju sytuacje życiowe, z którymi na co dzień się stykamy.

Będąc aktywnym, wzmacniamy cały organizm. Wpływa to korzystanie na naszą prace oraz kontakty społeczne, gdyż często wymaga ona umiejętności współdziałania z innymi oraz przestrzegania pewnych norm i zasad podyktowanych zasadami sportowymi. Polepszamy więc kontakty z innymi poprawiając sferę życia społecznego. Tak więc brak ruchu/aktywności fizycznej może powodować negatywne następstwa na wielu płaszczyznach życiowych psychicznych, fizycznych, społecznych i emocjonalnych.

Aktywność fizyczna/ruch ma więc szerokie znaczenie i poprawia znacząco komfort naszego życia nie tylko poprzez wpływ na utratę tkanki tłuszczowej, ale kształtowanie siebie, własnego charakteru oraz zdrowia psychicznego i fizycznego.

———-

Paulina Pietraszewska
Facebook: Healthy Vibes