Przejdź do treści
Lifestyle

Regeneracja potreningowa. – Część II

W tym przypadku staramy się masować mięśnie uciskając je nieznacznie i pamiętając przy tym, by wszystkie ruchy wykonywać zawsze w kierunku serca. Zadaniem masażu jest odprowadzenie ubocznych produktów przemiany materii i zwiększyć krążenie krwi. Dodatkowo, po wyjściu z wody możemy zastosować maści tonizujące, które, między innymi, wpływają na rozluźnienie i regenerację mięśni po treningu. Wszystkie te zabiegi pozwalają na szybsze odzyskanie świeżości i zrelaksowanie się.

Bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na dobrą regenerację potreningową i dobre samopoczucie jest odpowiednia ilość i jakość snu. Nasz organizm do pełnej regeneracji potrzebuje średnio około 7-8 godzin snu, jednak jest to kwestia indywidualna. Niewątpliwie, osoby systematycznie i intensywnie trenujące, zwłaszcza na siłowni, powinny zadbać o odpowiednią ilość i jakość snu. Należy pamiętać, żeby zawsze wywietrzyć pomieszczenie, w którym śpimy. Zwłaszcza tuż przed snem. Nacieranie mięśni lodem powoduje zmniejszenie stanu zapalnego i szybsze gojenie się mikrouszkodzeń. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie kilku kostek lodu w woreczku jednorazowym, a następnie zawinięcie go w ściereczkę (dzięki temu nie dojdzie do odmrożenia skóry), a następnie wykonywanie powolnych, kolistych ruchów na powierzchni skóry. Dziesięć minut takiego zabiegu potrafi czynić cuda.

Masaż zmniejsza sztywność mięśni, przyspiesza usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, poprawia krążenie krwi, a przy okazji działa kojąco na układ nerwowy.

Przy zaawansowanych treningach dobrze jest też sięgnąć po suplementy, których na rynku jest wiele rodzajów. Od indywidualnych preferencji zależy, czy wybierzemy takie, które pomogą zwiększyć tkankę mięśniową, czy wytrzymałość. pomogą w spalaniu tłuszczu, czy pomogą zregenerować nasze ciało podczas snu.

Dla dobrych rezultatów naszych treningów odpoczynek jest niezbędny. Od jego jakości zależy prawidłowa regeneracja naszych mięśni i szybki przypływ kolejnej porcji energii.

Wojciech Mucharzewski – Masaże Rehabilitacja Treningi Personalne