Przejdź do treści
Lifestyle

Regeneracja potreningowa – Część I

Jeżeli Twoim celem jest zapewnienie zdrowego funkcjonowania swojemu organizmowi, a nie wyniszczenie go, nie wolno Ci zapomnieć o tym, że mięśnie po intensywnym treningu potrzebują czasu na regenerację.

Podczas wysiłku fizycznego w mięśniach powstają mikrouszkodzenia. Włókna mięśniowe ulegają uszkodzeniu, a białka znajdujące się w komórkach mięśniowych ulegają rozpadowi. Po treningu mięśnie odbudowują się, a uszkodzenia są „naprawiane”. To wtedy właśnie obwód mięśni i siła wzrasta. To czas, gdy przy dostarczeniu odpowiedniej ilości białka, oprócz odbudowy następuje rozrost włókien mięśniowych. Ilość białka w komórkach mięśniowych również wzrasta. Należy pamiętać, że przyrost mięśni nie następuje na treningu, lecz po nim. Dlatego tak ważny jest odpoczynek. W przeciwnym razie możemy doprowadzić nie tylko do zahamowania przyrostu mięśni, ale również do zmniejszenia ich wielkości.

Przetrenowanie to zjawisko, które każdy z nas zna lub o nim słyszał, jednak trudno w pierwszym momencie określić, czy mamy do czynienia z tymczasowym zmęczeniem, czy prawdziwym przetrenowaniem. Jest to istotne, bo przetrenowanie to jednocześnie ogromne ryzyko kontuzji.

Objawami przetrenowania są:

– puls, który w stanie spoczynku jest minimum pięć uderzeń szybszy lub wolniejszy niż normalnie,

– niezamierzona utrata wagi ciała o trzy lub więcej procent,

– utrata apetytu,

– niska jakość snu 2-3 dni z rzędu,

– przedłużające się uczucie zmęczenia,

– bolesność mięśni, kości lub stawów,

– słaba motywacja do treningu.

Dlatego też do naszych planów treningowych i idealnie dopasowanej diety musimy dołączyć także regenerację A co najlepiej robić? O to kilka porad.

Pod koniec każdego treningu nie należy zapominać o rozciąganiu mięśni. Wiele osób często o tym zapomina lub po prostu uznaje za rzeczą zbyteczną. Jednak sam dobrze wykonany trening nie wystarczy. Regularne rozciąganie wpłynie na większą elastyczność ścięgien, poprawi wydolność naszych mięśni, a także będzie zapobiegać przykurczom mięśniowym oraz niechcianym skurczom mięśni. Właściwe rozciąganie po treningu przyczynia się również do zmniejszenia ilości kwasu mlekowego powstałego wskutek bardzo intensywnego treningu. W rozciągniętych mięśniach krew przepływa o wiele sprawniej i tym samym lepsze odprowadzenie kwasu mlekowego.

Wojciech Mucharzewski – Masaże Rehabilitacja Treningi Personalne