Przejdź do treści
Lifestyle

Pszenica jak narkotyk

U większości dbających o zdrowie osób powodem przybierania na wadze jest jedzenie pszenicy. Dla zobrazowania, pełnoziarnisty chleb pszenny o IG ok 72, podwyższa poziom cukru we krwi w tym samym lub większym stopniu niż sacharoza – cukier o IG równym 59. Ponadto, zalecanie spożywania większej ilości produktów pełnoziarnistych, wiąże się ze zwiększoną produkcją amylopektyny A – węglowodanu, nie różniącego się w praktyce od zawartości cukierniczki.

W CZYM TKWI PROBLEM?

Aby przestać gromadzić tkankę tłuszczową, należy wyeliminować produkt, który ten poziom w największym stopniu podnosi. W tym wypadku pszenicę, która posiada zdolność szybkiego zamieniania się w cukier krążący we krwi oraz uzależniające właściwości, które sprawiają, że się nią przejadasz. Konsumpcja pszenicy wiąże się również z wyżem glukozowym, po którym następuje nieunikniony niż, spowodowany spadkiem poziomu glukozy we krwi. Tego typu huśtawka to naprzemienne uczucia przesytu i głodu towarzyszące ci przez cały dzień i przyczyniające się do zmiennych nastrojów, a co za tym idzie – podjadania. Opisany schemat wzrostu poziomu cukru we krwi wystarczy wywoływać u siebie cyklicznie lub przez dłuższy czas, by skutkiem stała akumulacja tłuszczu, szczególnie dobrze widoczna w rejonie talii. Pamiętaj, że im większy jest twój brzuch, tym gorzej reagujesz na insulinę z powodu trzewnego tłuszczu, który jest na nią wrażliwy i oporny. Jeżeli nie przemawia do ciebie ten fakt, duży brzuch to także więcej stanów zapalnych i większe ryzyko chorób serca oraz raka.

PSZENICZNY GŁÓD

Czy wiesz czym są i jak działają opiaty? To narkotyki pochodzenia roślinnego, o wiele bardziej niebezpieczne od narkotyków otrzymywanych syntetycznie. Ich działanie początkowo związane z błogostanem, odprężeniem i zadowoleniem, w niedługim czasie przeradza się między innymi w osłabienie, stany depresyjne oraz choroby przewlekłe wywołując uzależnienie. Piszę o tym dlatego, że pszenica wywołuje skutki bardzo podobne do działania opiatów, dlatego niektórym bardzo ciężko jest całkowicie wyeliminować ją z diety. Różnica jest taka, że sięgasz po nią po to, żeby zaspokoić głód, a nie poprawić sobie nastrój – teoretycznie, a praktycznie, czy nie czujesz się lepiej kiedy zjesz solidną bułę, ukochaną lazanię albo ulubioną pizzę? Czy nie cieknie ci ślinka na samą myśl o ciepłym i chrupiącym chlebie z masłem? No właśnie…

Bardzo łatwo jest zlekceważyć psychologiczną siłę pszenicy, jednak niezaprzeczalny jest fakt jej bezpośredniego wpływu na mózg i układ nerwowy. Dla przykładu, rezygnujesz z ulubionych wafelków oblanych czekoladą, w rezultacie jesteś zły, pobudzony i rozdrażniony, dlatego po tygodniu znowu po nie sięgasz i przykre doznania ustają – teraz z pewnością rozumiesz, dlaczego porównałam działanie pszenicy do tego, które wywołują opiaty, powodujące uzależnienie oraz głód narkotyczny. Podsumowując, na skutek trawienia pszenicy powstają morfinopodobne związki, które w mózgu wiążą się z receptorami opioidowymi. Zostaje wówczas pobudzony ośrodek nagrody i pojawia się stan euforii. Kiedy działanie takie jest blokowane i produkty wytwarzające egzorfiny nie są spożywane, pojawia się głód narkotyczny. Zatem, aby spożycie kalorii spadło, wystarczy zablokować nagrodę jaką daje pszenica, ponieważ nie będziesz doznawał przyjemności, która skłania cie do ponownej konsumpcji.

Pszenica jest tak naprawdę środkiem pobudzającym apetyt. Sprawia, że masz ochotę na więcej bułeczek, wafelków, precelków, ciasteczek, placków, kanapek… Pobudza ona apetyt nie tylko na produkty pszenne, ale również te, które pszenicy nie zawierają. Kiedy zrozumiesz i sam na sobie przekonasz się, że pszenica, a konkretnie egzorfiny z glutenu wprawiają cię w stan euforii, uzależniają i pobudzają apetyt, otrzymasz środek, dzięki któremu zapanujesz nad kontrolą własnej wagi.

Nie zapominaj, że cukier i inne niezdrowe produkty również mają duże znaczenie w procesie odchudzania. Samo odstawienie pszenicy na rzecz zajadania się chrupkami kukurydzianymi popijanymi słodzonym napojem nie tylko się nie sprawdzi – zmarnujesz wówczas wszystkie korzyści, jakie niesie za sobą rezygnacja z tego zboża. Wykaż się więc zdrowym rozsądkiem, odstaw pszenicę i zrzuć wagę.

———-

Paulina Pietraszewska
Facebook: Healthy Vibes