Przejdź do treści
Lifestyle

Pompa mięśniowa – boostery tlenku azotu (NO)

Pompa mięśniowa – boostery tlenku azotu (NO)

Boostery tlenku azotu mają korzystny wpływ na organizm, ponieważ wpływają na drobne mięśnie, odpowiadające za rozkurczanie naczyń krwionośnych. Dzięki temu można zwiększyć ilość krwi, która dopływa do mięśni w czasie treningu i dostarczyć im więcej substancji odżywczych. Jednym z najczęściej stosowanych preparatów tego typu to arginina w połączeniu z cytruliną, które reagując ze sobą, powodują wydzielanie NO . Wydziela się on w układzie nerwowym, naczyniach krwionośnych i układzie immunologicznym.

Po zastosowaniu boosterów tlenku azotu, mięśnie są bardziej napompowane krwią i wydają się większe.

Korzyści dla których warto podnieść poziom azotu w organizmie.

Tlenek azotu wytwarzany jest przez prawie każdy typ komórek w ludzkim ciele i jest on bezsprzecznie jedną z najważniejszych cząsteczek dla utrzymania naczyń krwionośnych w dobrej kondycji.

Największą zaletą jest oczywiście pompa mięśniowa – w czasie treningu i jakiś czas po jego zakończeniu, mięśnie są większe i znacznie bardziej widać na nich naczynia krwionośne. Prowadzi to do lepszego odżywienia tkanki i osiągnięcia większego przyrostu mięśni. Następnie prowadzi to do szybkiego wzrostu mięśni i zwiększenia siły.

Pomaga leczyć zaburzenia erekcji L-cytrulina jest aminokwasem, który może pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji poprzez zwiększenie produkcji tlenku azotu. Tlenek azotu jest potrzebny do rozluźnienia mięśni prącia. To rozluźnienie pozwala komórkom wewnątrz penisa napełnić się krwią, aby uzyskać pełen wzwód.

Podnosi wydolność treningową – Tlenek azotu bierze udział w wielu procesach komórkowych, w tym w poszerzeniu naczyń krwionośnych lub wazodylatacji. Szersze naczynia krwionośne pomagają zwiększyć dostarczanie składników odżywczych i tlenu do pracujących mięśni podczas ćwiczeń, zwiększając w ten sposób wydajność treningową. Dzięki temu suplementy tlenku azotu stały się popularne wśród zawodowych sportowców i osób trenujących rekreacyjnie.

Ochronne działanie reakcji nitrozylacji – Reakcje nitrozylacji mogą w pewnych warunkach przeciwdziałać powstawaniu wolnych rodników [39]. Tlenek azotu może tworzyć kompleksy nitrozylowe z hemoglobiną i mioglobiną oraz z wolnym jonem żelaza. Dzięki tej reakcji nitrozylacji nie dochodzi do powstawania wolnych rodników.

Może pomóc w kontrolowaniu cukrzycy typu 2 – Wytwarzanie tlenku azotu u osób z cukrzycą typu 2 jest upośledzone. Prowadzi to do złego stanu zdrowia naczyń krwionośnych, co może przyczynić się do chorób takich jak nadciśnienie, choroby nerek i choroby serca.

Dlatego suplementy, które zwiększają tlenek azotu mogą mieć ważne implikacje dla leczenia cukrzycy i profilaktyki chorób.

Tlenek azotu w pożywieniu

Czas całkowitego rozpadu azotanów w osoczu wynosi około 24 h. Tak więc spożywanie azotanów przed snem może okazać się doskonałym rozwiązaniem, jeśli mamy zaplanowany trening o poranku.

Substraty do syntezy tlenku azotu (NO) mogą stanowić przede wszystkim warzywa liściaste, a także bulwiaste, które charakteryzują się dużą ilością azotanów. Wytwarzanie tlenku azotu można efektywnie stymulować za pomocą takich warzyw jak:

rukola –  4,474 mg/kg

koper – 2,936 mg/kg

roszponka – 2,572 mg/kg

szpinak – 2,137 mg/kg

sałata masłowa – 1,900 mg/kg

rzodkiewka – 1,868 mg/kg

boćwina – 1,597 mg / kg

burak –  1,459 mg/kg

kapusta pekińska – 1,388 mg/kg

Na podstawie dostępnych badań naukowych można stwierdzić, iż zalecana dawka (skuteczna) wynosi około 6,4–12,8 mg/kg. Wobec tego, spożycie tlenku azotu powinniśmy samodzielnie przeliczać na własną masę ciała. Warto również nadmienić, że największe stężenie azotany w surowicy uzyskują po 1–2 godzinach od spożycia. Niestety wiele osób przyjmuje azotany bezpośrednio przed treningiem, co nie powinno mieć miejsca w przypadku, jeśli naszym celem jest zoptymalizowanie działania tej substancji.

L-arginina prekursor tlenku azotu

L-arginina jest silnym przeciwutleniaczem – zmniejsza ilość wolnych rodników w organizmie i opóźnia procesy starzenia.

Tlenek azotu powoduje rozkurcz mięśni gładkich, dzięki czemu zmniejsza się ciśnienie krwi i ryzyko zawału. Zwiększa się również odporność organizmu oraz poprawia efektywność wysiłku fizycznego. Oprócz tego L-arginina przyspiesza gojenie się ran, stłuczeń czy oparzeń, reguluje działanie hormonu wzrostu, insuliny i glukagonu. Jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki temu zmniejsza ilość wolnych rodników w organizmie, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych oraz opóźnia starzenie się. Działa również ochronnie na wątrobę, nerki i układ nerwowy. Oczyszcza te narządy z amoniaku, chroniąc osoby obciążone dużym wysiłkiem fizycznym przed wystąpieniem poważnych chorób.

Arginina może także pomóc w walce z otyłością. Zapobiega wzrostowi komórek tłuszczowych i stymuluje wzrost wysoce termogenicznej brunatnej tkanki tłuszczowej, która przyspiesza reakcje spalania kalorii i tłuszczu przez organizm. Dodatkowo arginina działa jak chemiczny sygnał przyspieszający metabolizm.

Różne formy argininy

Efektywność suplementacji argininą jest odmienna w zależności od formy, w jakiej zostanie podana do organizmu, bowiem poszczególne rodzaje argininy różnią się od siebie nie tylko budową, ale przede wszystkim właściwościami.

L-arginina – Dobrze spisuje się zwłaszcza jako stymulant produkcji somatotropiny, a dzięki swojej naturalnej formie ten rodzaj argininy jest szczególnie polecany jako suplement. L-arginina w wolnej formie ma jednak podstawową wadę, którą jest niska tolerancja organizmu na aminokwas dostarczony w taki sposób co sprawia, że tylko niewielka ilość L-argininy dostarczonej doustnie wchłonie się do organizmu.

484882874411Alfa-ketoglutaran L-argininy (AAKG) – Forma peptydowa argininy uznawana jest za dużo stabilniejszą i lepiej wchłanialną niż L-arginina. Skuteczniej podnosi również poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1, poprawia metabolizm aminokwasów, wspomaga syntezę białek, działa antykataboliczne, a także efektywniej niż L-arginina rozszerza naczynia krwionośne, usprawniając transport składników aktywnych do wszystkich komórek, w tym do mięśni.

Chlorowodorek L-argininy (L-arginina HCl) – To arginina doskonale rozpuszczalna w wodzie, jest jednak nieco wolniej przyswajalna niż ta sprzężona z kwasem alfa-ketoglutarowym. Minusem chlorowodorku jest również jego gorzki smak który sprawia, że forma ta nie występuje w formie monosuplementów w proszku. Jest to jednak bardzo dobra alternatywa dla AAKG, która może nie daje aż tak spektakularnych rezultatów jeśli chodzi o pompę mięśniową, działa jednak nieco dłużej.

Jabłczan L-argininy – To niezwykle stabilna i doskonała przyswajalna forma argininy, działająca szybko, ale niestety bardzo krótko. Ze względu na swoje krótkotrwałe działanie, jabłczan argininy jest rzadko spotykaną w suplementach diety formą argininy.

Cytrulina - wyjątkowy booster tlenku azotu

Cytrulina – wyjątkowy booster tlenku azotu

Wydaje się być najlepszym do suplementacji aminokwasem z trzech głównych cyklu mocznikowego (arginina, ornityna, cytrulina) ponieważ jako jedyny zwiększa dodatkowo poziomy dwóch pozostałych.

Cytrulina tak samo jak arginina jest nieodłącznym elementem przedtreningówek, co oczywiście znajduje swoje uzasadnienie patrząc na działanie aminokwasu. Gra ważną rolę w cyklu ornitynowym czyli procesie w którym dwutlenek węgla i amoniak są dodawane do ornityny tworząc l-cytrulinę, która następnie przekształcana jest do argininy. Może być wytwarzana w wątrobie, jelitach.

Suplementacja tym azotanem powoduje zmniejszenie uczucia zmęczenia przy wysiłkach tlenowych jak i beztlenowych. Dodatkowo jest często używana jako suplement  chroniący i usprawniający działanie naszego układu krążenia. Poprawia ona proces pozbywania się amoniaku i metabolizm tlenku azotu. Może okazać się bardzo pomocna przy zaburzeniach erekcji spowodowanych wysokim ciśnieniem krwi.

Najlepsze połączenie – Cytrulina + Arginina

Najlepsze połączenie – Cytrulina + Arginina

Okazuje się, że te dwa związki razem powodują maksymalizację efektów.

Suplementacja cytruliną ma niebagatelny wpływ na dostępność argininy w organizmie. Wybór cytruliny może być znacznie lepszy dla osób, które potrzebują utrzymać stabilny poziom azotanów. Przeprowadzone do tej pory badanie wskazują na znaczący wpływ argininy w osoczu poprzez krótkoterminowe dostarczanie cytruliny. Można przypuszczać, że cytrulina zwiększa poziom argininy lepiej niż sam aminokwas. Okazuje się, że te dwa związki razem powodują maksymalizację efektów najczęściej od nich oczekiwanych :

  • najszybsze i najefektywniejsze podniesienie stężenia argininy we krwi,

  • najszybsze i najefektywniejsze podniesienie poziomu cGMP,

  • najszybsze i największe podniesienie poziomu tlenku azotu NO.

 


„Tylko nieliczni wiedzą, czym jest pompa mięśniowa. Żeby to zrozumieć, trzeba jej doświadczyć. To najwspanialsze uczucie, jakie znam. Chcę doprowadzić do pompy, ponieważ wtedy moje mięśnie będą rosły. Pompa oznacza, że moje mięśnie napełniają się krwią, stają się wtedy naprawdę twarde, skóra jest tak napięta, jakby miała za chwilę pęknąć. Mam wrażenie, że ktoś napompował moje mięśnie powietrzem. To fantastyczne uczucie”.

Arnold Schwarzenegger