Przejdź do treści
Lifestyle

Płaski jak brzuch

Brzuch to bardzo problematyczna partia ciała, która wielu z nas przysparza kłopotów związanych z trawieniem i wchłanianiem oraz kompleksów spowodowanych nieestetycznym wyglądem.

Jeżeli kiedykolwiek podejmowałeś próby odchudzania, z pewnością zgodzisz się ze mną, że brzuch jest partią ciała, z której tkanka tłuszczowa schodzi bardzo niechętnie. Bardzo częstym problemem w pozbywaniu się jej jest nieumiejętność doboru ćwiczeń i niewiedza związana z wpływem diety na kształtowanie sylwetki, przede wszystkim w obrębie brzucha. Prawda jest taka, że same ćwiczenia nie przyniosą żadnego efektu, jeżeli mięśnie brzucha ukryte będą pod grubą warstwą tłuszczu. By dostrzec efekt, należy nie tylko ciężko trenować. Trzeba przede wszystkim właściwie się odżywiać, dostatecznie regenerować i zmienić styl życia.

Na przednią ścianę brzucha składają się skóra, tkanka podskórna, powięź podskórna, powięź powierzchowna, mięśnie i rozcięgna, powięź poprzeczna oraz otrzewna ścienna.

Wystający brzuch to najczęściej efekt zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej, zgromadzonej w tkance podskórnej oraz tkanki tłuszczowej trzewnej, związanej z przekarmieniem i rozciągnięciem narządów wewnętrznych, jednak nie zawsze przyczyna tkwi w nadmiernym otłuszczeniu.

Dlaczego odstaje?

  • Pierwszą przyczyną mogą być choroby przewodu pokarmowego, którym bardzo często towarzyszą wzdęcia i zaparcia, sprawiając, że brzuch staje się twardy i nabrzmiały. W takim przypadku właściwa dieta jest szczególnie ważna. Jeżeli odczuwasz dyskomfort związany z dolegliwościami brzusznymi, ale nie masz zdiagnozowanych chorób jelit, ogranicz w diecie ilość soli, nie jedz w pośpiechu i nie spożywaj dużych ilości błonnika. Uważaj również na kapustę, groch, fasolę, oraz brukselkę. By usprawnić trawienie nie zapominaj o dodawaniu do potraw mięty, natki pietruszki i rozmarynu.
  • Problemem brzydkiego brzucha może być również skóra, która straciła jędrność. W takim przypadku pomocny okaże się regularny masaż, który można wykonać samodzielnie w domowym zaciszu. Wykonaj peeling i posmaruj brzuch balsamem o właściwościach ujędrniających i antycellulitowych, rozprowadź go na skórze ugniatając ją i masując, aż lekko się zaczerwieni. Zabieg taki powtarzaj codziennie przed pójściem spać.
  • Częstym błędem jest również drastyczne obcinanie kalorii na myśl o zbliżających się wakacjach. Twój organizm jest inteligentny i w momencie, kiedy drastycznie obetniesz kalorie, organizm zacznie gromadzić tłuszcz, zamiast go spalać, robiąc zapasy w obawie przed niedożywieniem. Zaplanuj zmiany, które jesteś w stanie wprowadzić i które nie wywołają w organizmie spustoszenia. Jedz mniejsze porcje, trzy razy dziennie, co cztery godziny.  Odstaw słodzone i gazowane napoje oraz staraj się pić dużo wody.
  • Na wygląd twojego brzucha wpływa również postawa całego ciała. Pamiętaj więc o wyprostowanych plecach, dzięki którym twoja sylwetka stanie się smuklejsza.

Jeżeli nie masz problemów zdrowotnych, pamiętasz o prawidłowej postawie, a twoja skóra jest zadbana, przyczyną nieestetycznego wyglądu brzucha jest z pewnością nadmiar tkanki tłuszczowej. Zapoznaj się więc z wytycznymi, które pomogą ci osiągnąć oczekiwane rezultaty i pozbyć się nadmiaru tłuszczu z miejsc najbardziej uciążliwych.

1. RUCH

Tysiąc brzuszków dziennie nie sprawi, że twoje mięśnie brzucha będą bardziej widoczne. Nigdy się tak nie stanie, jeżeli będą przykryte warstwą tłuszczu, dlatego pierwszym krokiem, jaki musisz podjąć, jest wdrożenie wysiłku aerobowego. Może to być bieganie, szybki marsz, jazda na rowerze, jazda na rolkach czy pływanie. Coraz częściej polecany jest też trening interwałowy polegający na zmienianiu tempa, który wykorzystać możesz podczas każdej z aktywności.

2. ROZWAGA

To nieprawda, że im częściej trenujesz, tym szybciej dostrzeżesz efekt. Nic bardziej mylnego. Mięśnie brzucha, jak każde inne mięśnie do prawidłowego rozwoju potrzebują regeneracji. Dlatego w żadnym wypadku nie trenuj ich codziennie. Dobrze sprawdzi się trening dwa/ trzy razy w tygodniu. Wybierz po trzy ćwiczenia i zrób cztery serie po 15/20 powtórzeń w każdej z nich w zależności od poziomu zaawansowania, na którym jesteś. Ilość powtórzeń nie jest tak istotna jak dokładne i poprawne wykonanie ćwiczeń.

3. RÓŻNORODNOŚĆ

Mięśnie przyzwyczajają się do ćwiczeń, które wykonujesz i z czasem przestają na nie reagować, dlatego pamiętaj o tym, by urozmaicać swoje treningi. Zamiast brzuszków na podłodze, wykorzystaj bosu lub piłkę fitness. Wzmacniaj brzuch na maszynach i skorzystaj zajęć w klubie fitness. Postaw na różnorodność.

4. IZOMETRIA

Nie zapominaj o ćwiczeniach izometrycznych, czyli takich, podczas których następuje napięcie mięśnia, bez ruchu w stawach. Ćwiczenia izometryczne wzmacniają mięśnie głębokie, które stanowią bazę i wsparcie dla mięśni zewnętrznych. Ich wytrenowanie jest bardzo ważne dla estetyki płaskiego brzucha.

5. SEN

Jest ważniejszy niż ci się wydaje. Bez dostatecznej ilości snu wytwarzany jest w nadmiarze kortyzol – hormon stresu, który w znacznej mierze jest odpowiedzialny za odkładanie tłuszczu w dolnej części brzucha. Dodatkowo sprowadza się to do właściwej regeneracji, która konieczna jest do prawidłowego funkcjonowania twojego organizmu.

Pamiętaj, że każda pora na zmiany jest właściwa. Nie zamartwiaj się, jeżeli nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś – teraz jest właściwy moment, by zacząć. W moim kolejnym artykule dowiesz się szczegółowo o ćwiczeniach i zaleceniach dietetycznych, dzięki którym twój brzuch stanie się smukły, płaski i wyrzeźbiony.

———-

Paulina Pietraszewska
Facebook: Healthy Vibes