Przejdź do treści
Lifestyle

Odżywki – brać czy nie brać?

Współczesny rynek suplementów na przestrzeni kilku lat bardzo się powiększył,
a postęp technologii jeśli chodzi o produkcję suplementów diety stoi obecnie na bardzo wysokim poziomie. Odpowiednią suplementację powinniśmy traktować jako dodatek do prawidłowej diety, gdy chcemy przyspieszyć jej efekty. Podczas okresu budowania masy mięśniowej nasz organizm potrzebuje znacznie większej ilości białka, węglowodanów
i tłuszczy niż dotychczas. Rosjanie mawiają, że wódka bez piwa to pieniądze na wiatr. Podobnie jest z treningiem: jeśli nie wesprzesz go odpowiednim jedzeniem i suplementacją, efekty będą mizerne. Musimy natomiast pamiętać, że każdy organizm jest inny –jednym dany środek będzie doskonale wspomagał budowę masy, dla innych okaże się zmarnowaniem pieniędzy. Reasumując, wszyscy powinni wiedzieć, że bardzo ważna jest dieta i bez odpowiednio zbilansowanego menu suplementy diety nie wykorzystają swojego potencjału. Odpowiednie jedzenie to podstawa, a suplementy stanowią jedynie dodatek oraz dodatkową pomoc w procesie modelowania sylwetki.

Jakie białko wybrać?

Dlaczego odżywka białkowa? Wszyscy o tym wiemy, iż białko to budulec mięśni i bez jego odpowiedniej podaży trudno będzie budować mięśnie. Najtrudniej też jest go dostarczać z diety. Bardzo często jest trudno spożywać go z pokarmów w dostatecznej ilości, dlatego warto w takim przypadku zaopatrzyć się w dobrej jakości odżywkę białkową. O ile osoby ważące niewiele w początkowym etapie treningów nie potrzebują go wiele, o tyle osoby bardziej zaawansowane z większą masą ciała muszą spożywać go znacznie więcej. No dobra ale jakie białko wybrać, skoro mamy do wyboru; hydrolizat, izolat, kazeinę oraz gainer. Jeżeli naszym celem jest utrata wagi i redukcja tkanki tłuszczowej, to najlepszym wyborem będą produkty z małą ilością dodatków czyli izolaty oraz hydrolizaty. Kazeina od dwóch wcześniejszych białek różni się czasem wchłaniania. Dlatego też spożywanie jej zalecane jest tuż przed snem, bądź w momentach kiedy wiemy, że przez dłuższy okres czasu nie będziemy mieli możliwości przygotowania posiłku. Ten zastrzyk białkowy nie pozwoli, aby w mięśniach zabrakło odpowiednich dawek wszystkich niezbędnych aminokwasów. Gainer czyli odżywka węglowodanowo-białkowa nie jest czymś nowym, jest to jeden z pierwszych dodatków do diety jeśli myślimy o zwiększeniu masy mięśniowej. Zalecany jest szczególnie dla osób, które nie mają czasu na wykonanie pełnowartościowego posiłku w ciągu dnia oraz dla osób, które maja problemy z przyswojeniem dużych ilości kalorii na przykład dla ektomorfików. Optymalne połączenie węglowodanów oraz białka sprawia, że mogą niekiedy zastąpić normalny posiłek. Standardowy gainer charakteryzuje się większą zawartością węglowodanów w stosunku do białka. Inaczej się to ma do gainera typu Bulk. W tej odżywce stosunek węgli do białka jest taki sam 50/50 dzięki czemu budowanie masy mięśniowej mamy pod lepszą kontrolą, a zwiększenie poziomu zbędnej tkanki tłuszczowej są mniejsze. Kupując gainer zwróćmy uwagę, jakie posiada białka. Najlepiej gdyby były to białka serwatki, a węglowodany typu vitargo.

 

Czy kreatyna pomoże nam zwiększyć masę mięśniową?

Wyniki badań wykazują, żę krótka terminowa suplementacja kreatyny zwiększa masę ciała. Potwierdzają to badania, które były wykonywane u różnych osób – mężczyzn i kobiet, osób wytrenowanych jak i prowadzący siedzący tryb życia. Testom poddani zostali również przedstawiciele elity sportowej jak i również zwykłych sportowców. Zaobserwowany przyrost wagi jest spowodowany częściowo wzrostem objętości komórek, a częściowo syntezą mięśni. Kreatyna jest najczęściej stosowanym suplementem diety na świecie. Suplement ten jest substancja aktywną osomatycznie, wspomaga przenikanie wody przez błony komórek. Woda zawarta we włóknach mięśniowych rozciąga zewnętrzne błony komórek – jest to siła mechaniczna, która może wywołać reakcje anaboliczne. Wówczas często dochodzi do pobudzenia syntezy białek i zwiększenia masy mięśniowej. Przyjmowanie kreatyny znacząco podnosi poziom ATP, dzięki czemu jest możliwość wykonania większej ilości powtórzeń, czyli dłużej trwającej pracy. Zaleca się stosowanie od 5 g do 10 g w dwóch porcjach – pierwsza przed treningiem, a druga od razu po treningu.

Przy zakupie suplementów nie opierajmy się jedynie na hasłach reklamowych i pozytywnym recenzjom w kolorowych czasopismach. Zanim postanowimy wydać ciężko zarobione pieniądze w sklepie, sprawdźmy skład kilku polecanych produktów w poszczególnych kategoriach, aby znaleźć najlepszy stosunek ceny do jakości, spełniający nasze oczekiwania.. Nie pokładajmy także zbyt dużych nadziei z działaniem odżywek, które są w większości dodatkiem do zbilansowanej diety i treningu a nie ich zamiennikiem.