Przejdź do treści
Lifestyle

Odstępstwa żywieniowe – tak czy nie?

Zmiana stylu życia

Nie oszukujmy się – jeżeli przez długi czas pierwsze miejsce twojego menu zajmowały słodkości, fast-foody oraz produkty wysoko przetworzone masz przed sobą  bardzo duże wyzwanie. Przestrzeganie prawidłowych nawyków żywieniowych nie jest tak proste jak niektórym mogłoby się wydawać, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi drastyczna zmiana związana z rezygnacją z dotychczasowej niezdrowej, niezbilansowanej, wysokokalorycznej i wysoko przetworzonej diety. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Początki zawsze są najtrudniejsze, ale jeżeli wiesz jak zacząć, jesteś zdeterminowany i chcesz podjąć zmiany – połowę sukcesu masz już za sobą.

Małymi krokami do wielkich zmian

Bardzo ważne, by wprowadzenie nowych przyzwyczajeń było stopniowe i poprzedzone planem ustalonym wraz z dietetykiem. Każda zmiana, aby zaistnieć musi być poprzedzona jasno wytyczonymi wskazówkami, a obrany cel łatwiej jest osiągnąć kiedy założenia są jasne.

Motywacja

Bardzo ważna jest wewnętrzna motywacja. Sama chęć podjęcia zmian jest szalenie istotna, ale jeszcze ważniejsze jest podtrzymanie tej motywacji podczas całego procesu, który jest przed tobą. Musisz być świadomy niepowodzeń i potknięć, które mogą ci się przytrafiać, ale mimo to nie tracić woli walki i chęci do dalszego działania.

Odstępstwa żywieniowe

Dochodząc do punktu kulminacyjnego artykułu chciałabym rozszerzyć nieco kwestię odstępstw żywieniowych. Coraz częściej mówi się, że korzystnie jest wprowadzić tzw. Cheat Day czyli dzień wolny od diety, który ma na celu pomóc ci wytrwać w postanowieniach i osiągnąć zamierzony cel. Kiedy, jak często i warto organizować sobie “oszukany dzień” ?

Zmiana sposobu odżywiania to bezwzględna rezygnacja ze wszystkiego co zakazane we wcześniej wytyczonym planie. Zdajesz sobie sprawę, że każdy z „zakazanych produktów” jest odżywczo bezużyteczny, ale co z tego, jeżeli przychodzi taki moment, w którym masz ochotę wszystko rzucić i zjeść to o czym marzysz od dawna, niezależnie od tego czy jest to zdrowe czy nie. Brzmi znajomo?  To całkiem normalna reakcja.

Większość ludzi, nie czuje się dobrze z myślą, że musi ograniczyć lub wyeliminować produkty, które są dla nich niekorzystne, gdyż w rzeczywistości je uwielbiają i często zastanawiają się  czy kiedykolwiek będą mogli jeszcze zjeść „zakazaną żywność”, jeżeli tak to jak często i kiedy oraz czy wprowadzając odstępstwa w nowym sposobie odżywiania utrudnią sobie osiągnięcie celu.

Cheat Day

Cheat Day ma za zadanie pomóc ci wytrwać w zmianie sposobu odżywiania. Najczęstszym powodem, dla którego rezygnujesz i nie udaje ci się osiągnąć celu lub utrzymać go przez dłuższy czas jest to, że przestajesz jeść to co trzeba i stopniowo lub co gorsza łapczywie wracasz do wcześniejszego stylu odżywiania. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ osiąganie zamierzonych rezultatów wymaga pewnych ograniczeń, w szczególności pod względem dietetycznym. W tym miejscu często okazuje się, że twoja silna wola, wcale nie jest taka silna. Tęsknota za „złym” jedzeniem narasta, pragnienie zjedzenia czegoś słodkiego się zwiększa, a w myślach ciągle tylko roi się od niezdrowych pyszności. Wtedy przypominasz  sobie, że tym co jeszcze nie tak dawno sprawiało ci największą przyjemność było jedzenie i sięgasz po niedozwolone…

Z pomocą przychodzi  Cheat Day –  jeden dzień odstępstwa od “diety”, który pomoże ci odnieść sukces. Musisz jednak pamiętać o dwóch istotnych aspektach:

  • Nie przesadzać z ilością i rodzajem jedzenia

Pamiętaj o kontroli i umiarze, które bezwzględnie musisz zachować. Możliwość zjedzenia czegoś na co masz ochotę nie oznacza, że możesz jeść bez ograniczeń i robić ze swojego brzucha śmietnik. Niewłaściwie interpretowany cheat day nie przybliży Cię do osiągnięcia zamierzonego przez ciebie celu. Wręcz przeciwnie, sprawi, że w pewnym momencie zniechęcisz się z powodu braku zauważalnych efektów. Wówczas całe twoje starania pójdą na marne, a przygoda ze zdrowym odżywianiem skończy się szybciej niż ci się wydaje.

  • Nie „odstepuj” zbyt często

Nie ma żelaznej zasady co do częstotliwości stosowania dnia wolnego od diety jednak dla większości osób, cheat day najkorzystniej jest wprowadzić raz na 2 tygodnie lub raz miesiąc w zależności od indywidualnych predyspozycji. Musisz słuchać swojego organizmu i iść za głosem rozsądku. Pamiętaj, że prawidłowo przeprowadzony cheat day, nie wpłynie negatywnie na proces zmian nawyków żywieniowych i osiągnięcie celu tylko wtedy, kiedy nie będzie zdarzał się zbyt często.

Czy Cheat Day jest dla każdego?

Niezupełnie. Istnieją 2 grupy osób, dla których cheat day będzie przybierał różne znaczenie.

  • Osoby z zaburzoną samokontrolą i brakiem silnej woli

Dla takich osób jeden dzień odstępstw od diety, może zamienić się w tydzień, dwa tygodnie lub miesiąc oszustw. Po tym czasie następuje kilkudniowy powrót do pracy nad nawykami żywieniowymi, a potem kolejna przerwa. W takim przypadku cheat day zupełnie się nie sprawdza i może przynieść ci więcej szkody niż pożytku.

  • Osoby świadome i racjonalnie myślące

To osoby, które wiedzą, że okresowo mogą pozwolić sobie na zjedzenie “zakazanej żywności”, mają świadomość, że dzień oszustwa nie wpłynie na ich dalszą pracę nad nawykami żywieniowymi i potrafią po takim dniu wrócić do racjonalnego odżywiania.

Jeżeli należysz do pierwszej grupy cheat day nie jest dla ciebie i w takim przypadku warto dla własnego dobra zrezygnować z odstępstw. Jeżeli natomiast utożsamiasz się z grupą drugą oszukany dzień jak najbardziej ma sens i nie wyrządzi żadnych szkód w dążeniu do obranego przez siebie celu.

Słuchaj swojego organizmu, kieruj się zdrowym rozsądkiem i osiągaj swoje cele.

———-

Paulina Pietraszewska
Facebook: Healthy Vibes