Przejdź do treści
Lifestyle

Od czego zacząć? Od diety!

W dzisiejszych czasach wszystkie czasopisma prześcigają się w publikowaniu i polecaniu najlepszych i najbardziej skutecznych diet. Często są one jednoskładnikowe i mają rzekomo zagwarantować szybką utratę wagi, poprawę cery, i doskonałe samopoczucie. Według niektórych opisanych diet, wystarczy 7 dni by jedząc np. same owoce osiągnąć cel. Niestety, po powrocie do dawnego sposobu odżywiania kilogramy z pewnością powrócą. Ponadto wiele osób słysząc słowo 'DIETA’ kojarzy je tylko z odchudzaniem i utratą wagi. Jednak „bycie na diecie” to nic innego niż pewien sposób odżywiania, dostosowany indywidualnie do danej osoby oraz, co najważniejsze, do konkretnych celów.

Dieta sprzyjająca odchudzaniu, podobnie jak każda inna, powinna być dobrze zbilansowana. Podstawą takiej diety, jako główne źródło energii, są węglowodany; tłuszcze powinny stanowić ok. 25% energii, a białka – ok. 10-15%. Powinniśmy dostarczać również dużo błonnika, który usprawnia działanie przewodu pokarmowego oraz dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które znajdują się np. w rybach. Wiele osób uważa, że dieta wyklucza jedzenie słodyczy. To mit. Można je jeść, ale lepiej w postaci kawałka czekolady raz na jakiś czas, niż w ciasteczek do każdej kawy. Ważne, by dobierać produkty o niskim bądź średnim indeksie glikemicznym i najlepiej przygotowywać je samemu, w domu, niż kupować- tylko wtedy mamy pewność, co tak naprawdę się w nich znajduje.

Osoby, które nie są w stanie samodzielnie dobrać diety do swoich potrzeb, a obliczanie kaloryczności i zawartości składników odżywczych w pokarmach uważają za zbyt absorbujące, mogą zgłosić się o pomoc do dietetyka. Teraz już dietę można zamówić w specjalistycznym gabinecie, czy też pokusić się o konsultację online. Takie rozwiązania jednak sporo kosztują. W zależności od regionu czy też kraju ceny mogą wahać się od 80 do nawet 300 złotych za konsultację. Opieka specjalisty daje jednak gwarancję, że skomponowana dieta będzie uwzględniać nasze potrzeby, upodobania i możliwości. Podczas takiej konsultacji to dietetyk będzie uwzględniał w diecie wszystkie aspekty mające wpływ na efekt końcowy, dlatego też większość dietetyków prosi nas o wypełnienie ankiety, i podanie szczegółowych danych, takich jak wiek, płeć, wagę i wagę docelową, aktywność fizyczną, tryb pracy, choroby (np. nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca), ulubione potrawy, z których nie chce się rezygnować, i takie, których się nie polubi. Dzięki takim informacjom nasz dietetyk będzie mógł ustalić wartość kaloryczną posiłków, i co najważniejsze- uwzględnić w diecie zarówno nasze ulubione potrawy oraz te, za którymi nie przepadamy.

Jeśli chcesz zacząć już teraz warto wziąć pod uwagę następujące elementy:

1. Śniadanie – o tym, że śniadanie stanowi podstawę każdego dnia wiedzą nawet dzieci. Jednak to najczęściej dorośli, którzy powinni dawać przykład, mają duży problem z zagospodarowaniem czasu tak, aby rano zjeść pełnowartościowy posiłek.

2. Naturalność – unikaj wszelkich fast-foodów oraz gotowych dań dostępnych w sklepach. Te wysoce przetworzone produkty nie niosą ze sobą nic dobrego – zawierają masę konserwantów i wzmacniaczy smaku i zapachu. Do tego charakteryzują się wysoką zawartością tłuszczu i soli, których nadmiar nie wpływa korzystnie na zdrowie.

3. Pij wodę – woda spełnia liczne funkcje w naszym organizmie, bierze udział w wielu procesach oraz jest odpowiedzialna za transport substancji. Spożycie płynów przez osobę dorosłą powinno kształtować się na poziomie 1,5 – 2 litrów każdego dnia, co łącznie z wodą zawartą w żywności daje około 3 – 3,5 litra dziennie. Skąd taka ilość? Otóż codziennie w procesie oddychania, poprzez układ moczowy, a także z kałem i potem tracimy średnio 2,6 litra wody.

4. Mniej soli – zgodnie z zaleceniami WHO dzienne spożycie chlorku sodu powinno wynosić 6 gram (mała łyżeczka). Okazuje się, że przeciętne spożycie soli w Polsce wynosi aż 15 gram na osobę na dzień! Wynika to z faktu, iż sól występuje w produktach spożywczych, jako ich naturalny składnik, a także dodawana jest do żywności w czasie jej przemysłowego przetwarzania.

5. Wybór pieczywa – Jeżeli już musisz to wybieraj „ciemne” pieczywo – a dokładniej żytnie produkowane z mąki żytniej. Takie wypieki bogate są w błonnik, składniki mineralne (m.in. żelazo, magnez) oraz witaminy z grupy B. Dobrym wyborem będzie pieczywo razowe z dodatkiem ziaren, które również są bogate w witaminy i składniki mineralne, przez co wzrasta wartość odżywcza wypieku.

6. Słodkości – wyroby cukiernicze są źródłem jedynie pustych kalorii (cukier, biała mąka, tłuszcz utwardzony), tak więc dostarczają organizmowi wyłącznie dużej ilości energii, której nadwyżka magazynowana jest w postaci tkanki tłuszczowej.

Aleksandra Forysiak