Przejdź do treści
Lifestyle

O cukrze słów kilka…

Jest z nami od czasów dzieciństwa- truskawki ze śmietaną, placuszki, herbata czy kawa muszą mieć go w składzie! Po co? Żeby lepiej smakowało! Uzależniając swój organizm od CUKRU wyrządzamy sobie ogromną szkodę, i stosując go w większych ilościach spisujemy nasz organizm na potężne straty. Czy istnieje rozwiązanie, które nie odbierze nam przyjemności smaku i jednocześnie nie zaszkodzi zdrowiu?

Podstawy o cukrach i ich podział:

DWUCUKRY (disacharydy)

Sacharoza to dwucukier, który rozkłada się na glukozę i fruktozę w naszym układzie pokarmowym. Pozyskiwany zazwyczaj z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej, zaliczany jest do węglowodanów pozbawionych jakichkolwiek składników odżywczych- innymi słowy –to ten, którego należy po prostu unikać. Zbędne dosładzanie napojów nie tylko powoduje nadwagę, ale sprzyja powstawaniu próchnicy, choroby serca i trzustki. Do dwucukrów zaliczamy również laktozę, której znaczne ilości znajdują się w nabiale i tak popularnym mleku.

CUKRY PROSTE (monosacharydy) lub jednocukry

Glukoza określana jest cukrem gronowym i znaleźć ją można w niektórych roślinach czy owocach jak również miodzie i naszej krwi.

Fruktoza zwana cukrem owocowym, w nich również w większości się znajduje. Nie trafia od razu do krwi, musi najpierw trafić do wątroby i tam zostać odpowiednio przetworzona na produkt gotowy do użycia przez nasz organizm, aby nie podnosić zbędnie poziomu glukozy we krwi.

WIELOCUKRY (polisacharydy) – czyli np. skrobia, glikogen, celuloza.

Każdy z nas dobrze kojarzy te nazwy, lecz to, co widzimy na półkach sklepowych nie od razu da nam obiektywny obraz tego, czego używać w naszej kuchni. Ich różnorodność wskazuje na to, że niezwykle trudno jest wyeliminować ten słodki element z naszego życia.

CZEGO NIE KUPOWAĆ?

– Słodziki (zero kalorii)

Kuszą nazwą ‘bez cukru’ i ‘bez kalorii’ co wydaje się idealny rozwiązaniem na pierwszy rzut oka. Jednak aspartam zawarty w tego typu słodzikach jest po prostu substancją chemiczną, która w żaden sposób nam nie służy. Oprócz tego słodziki mogą wywoływać bóle głowy, nadpobudliwość a nawet agresję. Zdecydowanie można stwierdzić, iż są najgorszą opcją.

– Cukier biały

Używany w naszych domach od lat, stał się niemalże tradycyjnym dodatkiem ciast, stałym dodatkiem do kawy czy herbaty z cytryną, jednak należy go unikać i rozejrzeć się już dziś za substytutami. Pochodzi z naturalnych składników jednak procesy chemiczne i rafinacja, której jest poddawany sprawiają, iż wyrządza zbyt wiele szkód w naszym organizmie, przede wszystkim przez wyrzuty insuliny do krwi i tym samy przyczynia się do m.in hipoglikemii. Najlepiej zupełnie go wyeliminować z naszej diety.

-Cukier trzcinowy

Na chwile grał rolę zastępczą cukru białego, jako ten zdrowszy. Niewiele osób wiedziało, iż posiada za to większy IG (Indeks Glikemiczny), a więc tak samo jak jego biały brat wywołuje wahania insuliny oraz nawracające uczucie głodu. Nie dajmy się zwieść tylko dlatego, że ma brązowy „zdrowszy” kolor.

LEPSZA OPCJA

-Miód

Zawiera mieszankę fruktozy i glukozy, oprócz smaku słynie z właściwości bakteriobójczych i detoksykacyjnych (dlatego zażywamy go podczas przeziębienia). Ponadto wzmacnia naturalnie naszą odporność, a nawet reguluje ciśnienie. Jego IG jest wysokie, ale fakt, iż jego stosowanie wpływa raczej dobrze na nasz organizm rekompensuje częściowo te ‘wady’. Wypróbuj miód MANUKA pochodzący z Nowej Zelandii.

NAJLEPSZY WYBÓR

-Stewia

To roślina, nie zawierająca w ogóle kalorii zaś słodsza od cukru. Jest zdrową alternatywą tradycyjnego cukru, często zalecaną diabetykom, gdyż dzięki niskiemu IG nie wywołuje wyrzutów insuliny i tym samym nie przyczynia się do związanych z otyłością chorób. Pochodzi z Paragwaju.

-Ksylitol

Całe szczęście, że ten cukier brzozowy jest coraz bardziej popularny i ogólnodostępny. Jego niski indeks glikemiczny oraz niska kaloryczność pozwala na stosowanie go przez cukrzyków. Może wywołać lekki efekt przeczyszczający, dlatego nie zaleca się go dzieciom poniżej 3 lat. Jest zdecydowanie dobrą opcją nawet do ciast czy naleśników.

-Erytrytol

Znajdziesz go w owocach takich jak np. melon czy gruszka. Oprócz tego, iż jest zdecydowanie ‘mniej słodki’ można powiedzieć, że posiada same zalety- mało kalorii, niski IG, i brak efektu przeczyszczającego jak jego kolega Ksylitol. Osoby wykluczające cukier ze swojej diety (zarówno z konieczności czy z wyboru) chętnie po niego sięgają mimo tego, iż jest on nieco droższy, aby poczuć czasem smak słodyczy…

Większość cukru w naszej diecie jesteśmy w stanie kontrolować, gdyż sami zazwyczaj dodajemy go do tego, co jemy czy pijemy. Zanim jednak wsypiemy kolejną łyżeczkę cukru do kawy należy pamiętać, że pewne ilości cukru zawierają już nasze zdrowe opcje, które pochłaniamy w ciągu dnia, czyli owoce, nabiał czy pieczywo- nasz organizm nie potrzebuje więcej, zwłaszcza tych- pochodzących ze sztucznych źródeł.

———-

Aleksandra Forysiak