Przejdź do treści
Lifestyle

Nowy rok, nowe postanowienia: podstawy udanej utraty wagi.

Nowy rok, nowe postanowienia: podstawy udanej utraty wagi.

Wiele osób robi podobne postanowienia noworoczne “ w tym roku zmienię siebie I własne życie”. Postanowienia te zazwyczaj wiążą się ze zdrowszym trybem życia. Determinacja jest tutaj bardzo ważna, jednak by osiągnąć sukces jeszcze ważniejsze jest połączyć ją z samozaparciem, stopniowym podejściem oraz świadomością.

Zdrowa dieta + Sport = Utrata wagi

Opiera się to na prostej zasadzie: musisz spalić więcej kalorii niż ich przyjmujesz. Rzeczywistość jest oczywiście bardziej złożona. Pierwszym I najważniejszym krokiem w kierunku utraty wagi jest oczywiście zmiana trybu życia.

Mamy tu na myśli konsumpcję zdrowej żywności i regularną aktywność fizyczną.

Mamy tu na myśli konsumpcję zdrowej żywności i regularną aktywność fizyczną. Nie tylko należy zwracać uwagę na to co się je, ale też na to jak dużo. Dlatego też konsumowane kalorie powinny być w jakiś sposób kalkulowane. Nie możesz, na przykład, zjadać pełnoziarnistego chleba w nieograniczonych ilościach (ponieważ zawiera on taką samą ilość kalorii jak chleb z białej mąki; jest jednak zdrowszy ze względu na obecność dużej ilości błonnika pokarmowego, witamin i minerałów). Jednak chleb pełnoziarnisty da ci dłuższe uczucie sytości, co oznacza, że posiłki będzie można spożywać rzadziej i nie będą występować nagłe wzrosty poziomu cukru we krwi.

Suplementy diety niezbędne do osiągnięcia celu

Suplementy diety niezbędne do osiągnięcia celu

Poza zoptymalizowaniem konsumpcji pożywienia, warto jest również sięgnąć po suplementy żywności.

Dużo łatwiej przyzwyczaisz się do swojego stylu życia i do diety jeśli odpowiednio wspomożesz swój metabolizm oraz unormujesz apetyt. Jednym z najlepszym produktów stworzonym w tym celu jest FAT-X, ale zawierający Chrom L-carnitine + Chrome jest także doskonałym rozwiązaniem. Obydwa produkty mogą być brane jednocześnie.

Utrata wagi a białko

Utrata wagi a białko

Należy zwrócić także uwagę na konsumpcję białka, ze względu na ich efekt termogeniczny. A spożywanie posiłków bogatych w białko podwyższa metabolizm. Białko jest nam też potrzebne do “pobudzenia” naszych pokładów tłuszczu. Duża ilość spożywanego białka może zapobiec również pobieraniu przez organizm energii z włókien mięśniowych.

Określ cele

Musisz mieć długofalowy cel, ale także te krótkofalowe w rezultacie pomogą ci w osiągnięciu celu finalnego. Dadzą ci wstępną energię, poczucie osiąganego sukcesu, i pomoże ci w utrzymaniu motywacji przez dłuższy czas. (Na przykład, możesz ustalić że zrzucisz 5 kilogramów do marca). Nie ustalaj nieosiągalnych celów, bo szybka utrata wagi bardzo się na tobie zemści. Przyniesie efekt jo-jo oraz przyspieszy cykle powrotów do pierwotnej wagi. Jeśli tracisz ponad kilogram tygodniowo, można swobodnie zakładać, że połączone jest to z uszkodzeniem tkanki mięśniowej i na przemian głodujesz i objadasz się.

Prawidłowe i błędne podejście do utraty wagi.

Prawidłowe i błędne podejście do utraty wagi.

1. Głodzenie się.

Co się dzieje, gdy decydujesz się na utratę wagi w zbyt krótkim czasie?

Twój organizm przechodzi w tryb “rezerwowy”, co oznacza, że zaczyna on kumulować tłuszcz, ponieważ otrzymuje za mało składników odżywczych, niewystarczającą ilość dostarczanej energii. Organizm przygotowuje się na „gorsze czasy”. Zamiast tego powinieneś spożywać zdrowe i regularne posiłki, a kalorii przyjmować niewiele mniej niż do tej pory.

2. Brak sportu

Jeśli nie uprawiasz sportu, twój organizm zaczyna zmniejszać mięśnie ponieważ “myśli”, że są niepotrzebne. Jest to niebezpieczne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale także ze względów zdrowotnych ponieważ rozkład mięśni kręgosłupa może skutkować bólem pleców. Natomiast, poprzez regularne ćwiczenia powinieneś motywować swój ciało do budowania a nie tracenia swoich mięśni. Jeśli ćwiczysz, możesz nawet zwiększyć dzienną ilość spożywanych kalorii. I tak pozostaniesz w doskonałej firmie, ponieważ utrata wagi bez ćwiczeń dodatkowo spowoduje zwiotczenie skóry.

Ádám Juhász

Kulturysta i trener fitness