Przejdź do treści
Lifestyle

Nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy oznacza, że organizm  z trudnością lub wcale nie może strawić rodzaju naturalnego cukru występującego w mleku i produktach mlecznych. Nietolerancja występuje, gdy jelito cienkie nie produkuje wystarczającej ilości enzymu laktazy, który jest niezbędny do rozkładania laktozy.

Gdy niestrawiona laktoza przechodzi przez okrężnicę, może powodować bardzo nieprzyjemne objawy, takie jak gazy, wzdęcia i ból brzucha. Są ludzie, którzy z powodu nietolerancji laktozy nie mogą spożywać żadnych produktów mlecznych. Inni mogą spożywać niektóre przetwory mleczne w niewielkiej ilości, nie odczuwając w związku z tym żadnego dyskomfortu.

Nietolerancja laktozy często występuje u osób dorosłych, ale objawy mogą pojawić się już w okresie dojrzewania. Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy muszą nauczyć się jak uzupełniać niedobory wapnia, spowodowane niejedzeniem produktów mlecznych. Czasami z powodu niewielkiej choroby jelito cienkie nie wytwarza enzymu laktazy, lub gdy część jelita została usunięta podczas operacji, po czym produkcji laktazy ustaje. Mogą to być problemy stałe lub doraźne.

Z powodu nietolerancji laktozy bardzo rzadko cierpią noworodki. Jeżeli nietolerancja u nich pojawia się, dotyczy ona zazwyczaj dzieci urodzonych przedwcześnie, które jeszcze nie są w stanie produkować laktazę. Zazwyczaj u niemowlęta objawy ustępują.

W zależności od tego ile laktazy organizm produkuje, nasilenie symptomów jest różne, ale zazwyczaj pojawiają się od 30 minut do 2 godzin po spożyciu produktu mlecznego:

–       wzdęcia

–       ból brzucha lub skurcze

–       burczenie w żołądku

–       gazy

–       biegunka lub luźne stolce

–       wymioty

Photo: www.rd.com

BioTechUSA