Przejdź do treści
Lifestyle

Nietolerancja glutenu

W przypadku alergii na gluten lub celiakii, organizm w nietypowy sposób reaguje na gluten. Problemem jest tu gliadyna, składnik białka (glutenu), który można znaleźć w pszenicy, jęczmieniu, życie i często w owsie. Uczulenie na gluten często pojawia się już w okresie niemowlęcym, a jego objawami są przewlekła biegunka, utrata masy ciała, zmęczenie i wzdęcia.

Gdy osoba cierpiąca z powodu tych objawów spożywa pokarm zawierający gluten, następuje zapalenie jelita cienkiego. W rezultacie składniki spożywcze pożywienia nie mogą być prawidłowo strawione i odpowiednio przejść przez układ trawienny. Oznacza to, że zbyt duża ilość płynu i niestrawionego całkowicie pożywienia dociera do jelita grubego, gdzie dalsze wchłanianie już niemal nie występuje. Stolec jest zatem płynny a spora część składników odżywczych, zamiast pozostać w organizmie, zostaje wydalona. Niestety na uczulenie na gluten nie ma lekarstwa. Jedynym sposobem leczenia jest zaprzestanie konsumpcji żywności zawierającej gluten.

W rezultacie utrzymania ściśle bezglutenowej diety zapalenie przewodu pokarmowego ustaje, a deficyt składników odżywczych zatrzymany. Osoby uczulone na gluten muszą dokładnie wiedzieć, które pokarmy go zawierają.

Należy unikać pszenicy, żyta, otrąb, wzbogaconej mąki, bulguru, jęczmienia, ciast, makaronów, ciastek i innych dań gotowych, w których znajdują się te zboża. Należy unikać picia piwa i innych alkoholi przygotowywanych na bazie zbóż. Niestety, z diety należy także wyłączyć owies.. Należy zwracać uwagę na żywność przetworzoną, taką jak konserwy, sosy do sałatek, lody, czekolada, kawa rozpuszczalna, ketchup, musztarda, wędliny, itp.

Nieleczona wrażliwość na gluten jest często połączona z nietolerancją laktozy, dlatego należy zwrócić uwagę również na spożywanie produktów mlecznych.

Można spożywać kukurydzę, sorgo, ryż, ryż dziki, podobnie jak amarantus, quinoa i grykę. Ziemniaki, banany i maniok są również bogate w węglowodany i mogą być spożywane bez ograniczeń.

Jeśli jesteś uczulony na gluten, zaleca się spożywanie dodatkowych witamin i minerałów dla polepszenia diety.

BioTechUSA