Przejdź do treści
Lifestyle

Narzędzia nieużywane rdzewieją, czyli dbamy o stawy

Większość odczuła we „własnych kościach” wykonywanie monotonnych długotrwałych czynności, na przykład podczas malowania sufitu, lub zwykłego siedzenia. Tak naprawdę odczuwamy bóle stawów będące wynikiem braku aktywności fizycznej bądź jednostronnych obciążeń. Niewielka aktywność fizyczna prowadzi do zaniku mięśni, kurczenia więzadeł i sztywności stawów. Dodatkowo, jednostronne obciążenia powodują szybsze zużywanie się stawów. Wraz z wiekiem wzrasta również ryzyko występowania dolegliwości bólowych związanych z chorobą zwyrodnieniową, czyli tak zwaną artrozą. Artroza to najczęściej występująca choroba stawów, na którą szczególnie podatne są nasze stawy kolanowe i biodrowe. Wprawdzie nie możemy zatrzymać procesu starzenia się, jednak nie pozostajemy bezradni w walce z towarzyszącym mu objawom

Skąd biorą się problemy ze stawami?

Z momentem ukończenia 30 roku życia rozpoczyna się degradacja stawów, która początkowo przebiega bezobjawowo. Wszystko zaczyna się na powierzchni stawowej, która pokryta jest chrząstką szklistą. Chrząstka ta jest bardzo czuła na obciążenie, gdyż to właśnie przez nie ściera się podczas ruchu. Mówiąc inaczej, zużywa się. Dlatego też, im większe obciążenie, tym gorzej dla naszych stawów. Między kośćmi znajduje się maź stawowa zmniejszająca tarcie i amortyzująca uderzenia. Jeżeli proces ścierania się chrząstki postępuje, wkrótce kości zaczynają stykać się ze sobą. Początkowo stawy bolą tylko wtedy, gdy są obciążone, później następuje ich sztywnienie. Coraz trudniej jest się schylać, wstawać i wchodzić po schodach. Jeżeli artroza jest zaawansowana, dolegliwości bólowe w obrębie stawów pojawiają się nawet w czasie spoczynku. Nie jest to jednak jedyny powód. Problemy ze stawami mogą również wynikać z chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia hormonalne. Nie bez znaczenia jest także sama genetyka, czynniki etniczne, zawód czy nieprawidłowa dieta. Co ciekawe, większe predyspozycje do zmian zwyrodnieniowych mają kobiety.

Wpływ ćwiczeń na stawy

Nie ma wątpliwości, że trenując na siłowni rozwijamy swoje ciało na różne sposoby. Wzmacniamy wytrzymałość i siłę mięśniową, rozbudowujemy muskulaturę oraz poprawiamy kondycję – tak przynajmniej powinno być. Ćwiczenia z ciężarami i zmiany naszej formy także nie pozostają obojętne dla naszych stawów. Jak wygląda to w praktyce?

Największym zagrożeniem dla osób ćwiczących na siłowniach wydają się być ćwiczenia ze zbyt dużym oporem, ciężarem. To właśnie takie treningi mogą kumulować nacisk na stawy, a to z kolei może prowadzić do ich uszkodzenia. Jednak musimy pamiętać, że każdy ze stawów „obudowany” jest tkanką mięśniową pełniąc funkcję stabilizującą i zabezpieczającą całą jego konstrukcję. W przypadku urazów może nawet przejąć częściowo pracę osłabionych lub uszkodzonych elementów. Więc im nasze mięśnie będą lepiej rozwinięte, tym funkcjonowanie stawu znacznie bardziej się poprawi oraz odpowiednio będzie zabezpieczone. Praca nad umięśnieniem to także praca nad prawidłową postawą. Trenując z ciężarami wzmacniamy nasz naturalny gorset chroniący kręgosłup w postaci mięśni brzucha oraz grzbietu, dzięki czemu wykluczamy ryzyko zwyrodnień. Nieprawidłowa postawa może objawiać się nie tylko bólami kręgosłupa, ale także mieć przerzuty na jeden ze stawów kolanowych, a co tym idzie, będzie mocniej obciążany.

„Suplementacja stawów”

Wybierając preparat wzmacniający stawy, musimy zwrócić uwagę czy zawiera on kolagen. To najważniejsze białko w organizmie, z którego zbudowane są włókna skóry, ścięgien, kości, chrząstki i pozostałe tkanki łączne. Tylko preparaty z kolagenem, będą odpowiednio skuteczne. Kolagen jest o tyle ważny, że doskonale przenika do tkanki chrzęstnej i działa na nią regenerująco, zwiększając ruchomość i elastyczność stawów, zmniejszając ryzyko przeciążeń i kontuzji stawów oraz podwyższając sprawność fizyczną.

Reasumując posiadanie silnych mięśni chroni nas również przed kontuzjami życia codziennego. Uczmy się podnoszenia ciężkiego przedmiotu z ziemi czy dźwigania siatek z zakupami zachowując prawidłową postawę, wykorzystując do tego pracę mięśni, co skutecznie zmniejszy obciążenia stawów.

———-

Adrian Stanisławski