Przejdź do treści
Lifestyle

Nadszedł czas, aby sięgnąć po suplementy! Ale kiedy?

Jeśli naprawdę chcesz osiągnąć cel, za który zapłaciłeś, zwróć uwagę na to, kiedy przyjmujesz składniki odżywcze, gdyż jest to sprawa kluczowa. Nieważne, czy chcesz rozbudować mięśnie, zwiększyć ich siłę, poprawić sprawność fizyczną czy też pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej – wybór i przyjmowanie odpowiednich suplementów to jeszcze nie wszystko. Musisz przyjmować je w odpowiednim czasie!

1. Rano: natychmiast po przebudzeniu:

1 porcja Nitro Gold Pro Enzy Fusion

BCAA 3D, 3 kapsułki

Przerwa między kolacją a śniadaniem trwa zwykle 6-9 godzin. Dlatego po przebudzeniu organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować i zaczyna rozkładać mięśnie, czego oczywiście chcesz uniknąć. Jaja kurze i produkty mleczne nie są trawione wystarczająco szybko, aby zatrzymać atak na mięśnie. Dlatego warto spożywać białko serwatkowe w proszku – Nitro Gold Pro Enzy Fusion. To najlepsze rozwiązanie, ponieważ dostarcza aminokwasy do mięśni w ciągu 20 minut. Dodanie BCAA w postaci BCAA Nano 3D dodatkowo wesprze ten proces. Spożywaj przynajmniej 25-30 g białka serwatkowego; razem z BCAA można wziąć 3 kapsułki.

Jeśli lubisz owoce, najlepiej jedz je rano. Wtedy właśnie zapasy glikogenu w wątrobie wyczerpują się, ponieważ w nocy nie są dostarczane substancje odżywcze. Odrobina cukru przyda się do uzupełnienia tych rezerw, inaczej w Twoim ciele zaczną się procesy kataboliczne, czyli rozpad mięśni. Najlepiej wybrać fruktozę, ponieważ gdy zapasy glikogenu są pełne, organizm zamienia ją w tkankę tłuszczową, gdyż trudno ją przeistoczyć w przydatny cukier.

2. Śniadanie: 30-60 minut po przebudzeniu

Vitabolic

Omega 3: 1-2 kapsułki i po obiedzie

Po Nitro Gold Pro Enzy i owocach można przystąpić do codziennych rytuałów, takich jak prysznic, ubieranie się, czesanie, być może makijaż… w zależności od potrzeb.

Posiłek należy zjeść 30-60 minut po koktajlu. Teraz możesz spożyć pełny posiłek z jaj, zbóż i mikroelementów, które oczywiście lepiej wchłaniają się z jedzeniem. Pierwsza na liście jest multiwitamina dla sportowców Vitabolic, zawierająca wysokie dawki witamin i minerałów. Ciężko trenujący sportowcy powinni oczywiście uzupełnić multiwitaminę witaminami C i E, a także wapniem. Należy też przyjmować kwasy tłuszczowe Omega 3, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie serca i mózgu, a także utrzymać zdrowe stawy. Omega 3 przyspiesza regenerację mięśni i wspomaga spalanie tłuszczu!

3. 30 min przed treningiem

Nitrox Therapy: 1 porcja

Jeśli chcesz poprawić kondycję fizyczną, siłę mięśni i/lub zdolność spalania tłuszczu podczas treningu, dodaj trochę boosterów azotowych. Są one przeznaczone również dla dziewczyn! Weź booster 60 minut przed treningiem, rozpuszczony w 300-400 ml (w każdym razie w dużej ilości) cieczy. Boostery azotowe dają dużo energii, pomagają poczuć mięśnie, zwiększają tkankę mięśniową, przyspieszają przepływ krwi i wspomagają regenerację po treningu.

4. 15-30 minut przed treningiem

BCAA 3D: 3 kapsułki

Cre.TOR: 4 kapsułki

Tuż przed treningiem należy się odpowiednio przygotować! Wielu uważa, że pierwszorzędne znaczenie mają węglowodany, ale w rzeczywistości procesom katabolicznym wywołanym wskutek wysiłku fizycznego w trakcie treningu zapobiega wystarczająca ilość aminokwasów w krwioobiegu. Pomagają one także zregenerować organizm po treningu. Dlatego koktajl wystarczy wypić po treningu, nawet jeśli trenujesz kilka grup mięśni w tym samym czasie. Nie zapomnij dodać do koktajlu BCAA, ponieważ aminokwasy są najważniejszym „paliwem” dla mięśni podczas treningu.

Kreatyna może być także stosowana przez kobiety. Kreatyna też jest doskonałym „paliwem” dla mięśni. Rozkręca, daje energię, siłę i wytrzymałość oraz wspiera wzrost mięśni.

5. Podczas treningu

Glutanator: 5-10 g

Podczas treningu należy przyjmować tylko L-karnitynę lub płynne BCAA! Nie potrzeba węglowodanów. Twoja krew nie powinna zajmować się trawieniem w żołądku, lecz dostarczać tlen i składniki odżywcze do mięśni!

6. Bezpośrednio po treningu

NitroGold Pro ENzy Fusion: 1 porcja

Carbox: 1 porcja (20 g)

BCAA 3D: 3 kapsułki

Crea.TOR: 2 kapsułki

Vitamin C-1000: 1 kapsułka

Po treningu organizm bardzo skutecznie wchłania wszystkie składniki odżywcze. Dlatego jest to najlepszy czas na przyjęcie białek i aminokwasów potrzebnych do budowy mięśni i regeneracji, „szybkich” węglowodanów, które zwiększają wchłanianie składników odżywczych, jak również najważniejszych witamin i minerałów. Największe korzyści odniesiesz, przyjmują je 15 minut po treningu! Jeśli w pełni nie wykorzystasz tego okresu, trening praktycznie okaże się stratą czasu. Musisz przyjąć szybko wchłaniające się składniki odżywcze tak, aby przedostały się do krwioobiegu w ciągu 45 minut po treningu, a następnie do mięśni.

7. 30-60 minut przed pójściem do łóżka

Casein Fusion: 1 porcja

Omega 3: 2 kapsułki

Vitamin C-1000: 1 tabletka

Calcium Complete: 2 kapsułki

W punkcie dotyczącym „śniadania” opisaliśmy już, co dzieje się w organizmie w czasie snu. Dobrą wiadomością jest to, że procesom katabolicznym można zapobiec. Rozwiązaniem są wolno trawione źródła białka, takie jak kazeina. Kazeina trawi się powoli (7-8 godzin), zapewniając ciągłą dostawę aminokwasów. Kwasy tłuszczowe omega 3 jeszcze bardziej spowalniają wchłanianie. Natomiast witaminy i minerały przyspieszają regenerację w nocy.