Przejdź do treści
Lifestyle

Na zdrowie! To tylko aktywność.

Nie oszukujmy się, zdrowie było, jest i będzie najważniejszą wartością dla każdego z nas. Jego brak wpływa bowiem niekorzystnie na każdą sferę naszego życia.

Systematyczna aktywność fizyczna poprzez zwiększenie wydatku energetycznego sprzyja nie tylko odchudzaniu, ale jest również najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie wielu schorzeń zagrażających życiu lub znacznie pogarszających jego jakość. Mało tego, poprawia się również nasze samopoczucie, kondycja i pewność siebie. W dwóch słowach: żyjemy lepiej.

Aktywność fizyczna wywiera szczególnie korzystny wpływ na układ krwionośny, oddechowy oraz ruchu. Zwiększa się również pojemność płuc oraz ilość krwi, która z płuc wtłaczana jest do krwioobiegu, co również wpływa na zwiększoną wytrzymałość organizmu. Dzieje się tak dlatego, że z każdym kolejnym wysiłkiem organizm wolniej się męczy, przez co dłużej zachowuje siły.

Regularna aktywność powoduje zwiększenie objętości krwi w krwioobiegu, zwiększając tym samym pojemność wyrzutową serca, dzięki czemu, tak samo w trakcie wysiłku jak i spoczynku, skurcze serca są rzadsze. Zwiększana jest także pojemność naczyń krwionośnych i rozrasta się sieć naczyń wieńcowych, co przystosowuje serce do większych obciążeń – wpływa to znacząco na obniżenie ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego.

W trakcie aktywności podwyższa się znacząco intensywność syntezy enzymów biorących udział w oddychaniu tlenowym, co pozwala na lepszy przyrost masy mięśniowej, gdyż mięśnie dobrze natlenione to mięśnie silniejsze. Jakby tego było mało, dzięki aktywności spada zawartość cholesterolu we krwi, dzięki czemu ryzyko wystąpienia miażdżycy maleje. Dodatkowo, wzmocnione systematycznym treningiem mięśnie, są ochroną dla kości i stawów przez kontuzjami.

Warto podkreślić, że każda aktywność wpływa pozytywnie na nasz komfort psychiczny, jest to bowiem najlepsza metoda na zwalczenie zmęczenia psychicznego. Wiele osób decydując się na ruch wybiera formę grupową. To najlepszy przykład na to, że wspólnie podejmowany wysiłek odgrywa istotną rolę integrującą i zapoznawczą, i nawet jeżeli nie decydujemy się na formę grupową, każdy wysiłek to poprawa nastroju, odcięcie się od problemów, codziennego stresu i obowiązków.

Oprócz wyżej wymienionych cech, systematyczny wysiłek fizyczny wpływa znacząco na redukcję tkanki tłuszczowej, wzrost masy mięśniowej, podwyższenie gęstości kości, obniżenie wysokiego stężenia insuliny oraz poprawę sprawności fizycznej i wytrzymałości.

Aktywny tryb życia powinien zatem towarzyszyć każdemu z nas, niezależnie od wieku, ponieważ każda forma ruchu wywiera zbawienny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, przez co wyglądamy lepiej i czujemy się lepiej. Uprawienie sportu jest znakomitym sposobem na spędzanie wolnego czasu, a uprawiany w grupach wpływa na wzmocnienie relacji międzyludzkich. Warto wdrażać w swoje aktywności i pilnować ich regularnego uprawiania, ponieważ to właśnie od nich w znaczącym stopniu zależy nasze dobre zdrowie.

Nie należy zapominać również o prawidłowych nawykach żywieniowych, które w połączeniu z aktywnością utworzą znakomity fundament dobrego zdrowia i świetnego samopoczucia. Przypominamy o kilku z nich:

  • właściwe nawodnienie, które wspomaga absorpcję substancji pokarmowych, transportuje składniki odżywcze do komórek oraz rozpuszcza i usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii;
  • odpowiednia ilość i jakość snu – należy pamiętać, że jego niedobór powoduje nie tylko zmęczenie, ale pogorszenie funkcji intelektualnych oraz osłabienie wydolności i odporności organizmu;
  • zbilansowana dieta – dbałość o właściwe odżywianie jest ważna nie tylko dla prawidłowego wzrastania, ale również utrzymania dobrego stanu zdrowia. Pozwala na uniknięcie wielu chorób, które potrafią rozwijać się przez wiele lat, jako skutek spożywania nadmiernej lub zbyt małej ilości określonych składników pokarmowych;
  • zwalczanie i panowanie nad przewlekłym stresem, który zaburza funkcjonowanie podwzgórza, przysadki i nadnerczy, czego efektem jest wyrzut kortykoliberyny, adrenokortykotropiny, adrenaliny i glikokortykosteroidów, które upośledzają pracę narządów wewnętrznych.

Pamiętaj, że zdrowie masz tylko jedno. Ciesz się nim i dbaj o nie tak mocno jak potrafisz, pamiętając, że nie wszyscy mają to szczęście by się nim cieszyć. Żyj pełnią życia nie zapominając, że wszystko, co się w nim dzieje, dzieje się głównie za sprawą dobrego zdrowia, ponieważ bez niego ciężko byłoby ci osiągnąć cokolwiek.

———-

Paulina Pietraszewska
Facebook: Healthy Vibes