Przejdź do treści
Lifestyle

“Miejscowe spalanie tłuszczu” i “eliksir do spalania tłuszczu – ile jest w nich prawdy? Część 1

Spalanie tłuszczu – może być to mit lub frazes, jednak bez względu na twoją opinię w tej sprawie prędzej czy później temat ten będzie dotyczył nawet ciebie. Mniej więcej w okolicach trzydziestki zaczynasz mieć problemy z dodatkowymi kilogramami lub może chcesz powrócić do formy po porodzie, albo borykasz się z problemami hormonalnymi. Bez względu na powód byłoby dobrze rozumieć sprawę i wyłonić ją z potoku informacji dostępnych w Internecie.

Dlatego też zebraliśmy najbardziej szokujące i nonsensowne przekonania dotyczące spalania tłuszczu. Jeśli masz skłonność ufać reklamom, wierzyć w magiczne tabletki i łatwe rozwiązania, musimy tobą potrząsnąć (Tylko nie bądź dla siebie zbyt surowa. Wszyscy mamy skłonność do wybierania szybkich i łatwych rozwiązań!) Nie mówimy, że powinnaś wypacać własną krew, jednak zdecydowanie powinnaś zrobić lub zmienić coś, żeby zauważyć rezultaty.

Czego nie robić?

“Zmienię tylko to co jem”Wiele osób jest wprowadzanych w błąd faktem, że odżywianie w większym stopniu niż ćwiczenia przyczyniają się do utraty wagi (odpowiednio 70% i 30%). Jeśli zmieniasz swoje zwyczaje żywieniowe i twój organizm znajduje się w deficycie kalorycznym – co oznacza, że spalasz więcej energii niż jej dostarczasz – i rzeczywiście schudniesz, nawet z mięśni. O ile nie zbudujesz mięśni pod warstwą tkanki tłuszczowej, zyskasz szczupłe, ale bezkształtne ciało, pozbawione odpowiedniej postury, może nawet z dodatkiem w postaci wiszącej luźnej skóry. Na marginesie dodam, że utrata wagi przebiega znacznie szybciej, jeśli ćwiczysz – poprawia to także humor i motywację.

“Muszę tylko zmniejszyć mój brzuch, więc spalę tłuszcz miejscowo!”
Nie mogłam nigdy zrozumieć, o czym myśleli producenci tajemniczych maszyn, z których musisz korzystać przez 3 minuty. Musimy tu wspomnieć o dwóch rzeczach. Z jednej strony możesz pracować nad swoim brzuchem tak bardzo, jak chcesz, jednak do czasu aż warstwa tłuszczu zniknie, twoje ładnie zarysowane mięśnie wcale nie będą widoczne. Korzystając z tej maszyny przez 5 do 10 minut dziennie wszystko będzie w porządku, jeśli zachowasz przy tym odpowiednią dietę (tak, ta maszyna, którą kupiłaś za kupę kasy jest przydatna, ale nie byłoby łatwiej wykorzystać matę do yogi i zrobić kilka planków lub brzuszków?). Z drugiej strony, jeśli zrzucisz tłuszcz z brzucha, zmieni się także twoje całe ciało. Ponieważ odpowiedni styl życia podnosi metabolizm, komórki tłuszczu są rozkładane do gliceryny a wolne kwasy tłuszczowe dostają się do krwioobiegu nie tylko miejscowo, ale w całym organizmie.

Jak powinnaś to zrobić?

Poniżej kilka podstawowych zasad:

  • Jedz 5 do 6 razy dziennie, a dla odpowiedniego poziomu energii i hormonów, najlepiej o tych samych porach (nie ma zasady niejedzenia po 18.00; to kwestia stylu życia).
  • Zamiast prostych węglowodanów wybierz złożone (np. produkty pełnoziarniste zamiast białej mąki, erytrytol zamiast cukru).
  • Pij dużo wody. Nawet 3, 4 litry dziennie. Dodatkowo, możesz wypić nieco „czystej” czarnej lub zielonej herbaty.
  • Wybieraj potrawy bogate w błonnik, utrzymuj zróżnicowaną dietę i zwracaj uwagę na odpowiednią proporcję białek/węglowodanów/tłuszczów (powinien to być odpowiednio 50%-30%-20%, ale uwzględniając twoją budowę ciała, można te proporcje zmienić).
  • Każdy posiłek ma swoje znaczenie: śniadanie dostarcza protein i złożonych węglowodanów organizmowi wygłodniałemu po nocy, poranna przekąska dostarcza ci energii, twój lunch jest twoim głównym posiłkiem, a po treningu możesz dostarczyć nieco szybkich węglowodanów, natomiast kolacja powinna zawierać wolno wchłaniane białka.
  • Ćwicz 3-4 razy w tygodniu, od 30 do 60 minut i wybierz aktywność, która cię “porwie”, coś co będziesz lubić. Połącz trening cardio i rozciąganie, nie powinnaś także stronić od ciężarów. Twoje sety powinny zawierać od 8 do 12 powtórzeń.
  • W ciągu tygodnia trenuj każdą partię ciała, większe grupy mięśniowe (nogi, plecy) są szczególnie pomocne przy rozpoczynaniu procesu spalania

Jeśli interesuje cię obalanie mitów na temat spalania tłuszczu, pozostań z nami i przeczytaj kolejny artykuł na ten temat.

Panna Plézer
Trener